Mówi: | Maciej Podwojski |
Funkcja: | area manager na Polskę, Słowenię oraz Czechy |
Firma: | Primark |
Pomimo debiutu w samym środku pandemii Primark w Polsce notuje dobre wyniki sprzedaży. Irlandzka sieć pracuje nad otwarciami sklepów w Katowicach i Krakowie
– Sprzedaż w Polsce, zarówno w Warszawie, jak i Poznaniu, jest dla nas bardzo satysfakcjonująca i napawa optymizmem na dalsze plany ekspansji w regionie – mówi Maciej Podwojski, area manager w Primark na Polskę, Słowenię oraz Czechy. Popularna irlandzka sieć otworzy wkrótce w Polsce dwa nowe sklepy: w Katowicach i Krakowie. Planuje także otwarcia w Czechach oraz na Słowacji. Ambitnych planów ekspansji nie zahamowała nawet pandemia COVID-19, która dla całej branży odzieżowej była bezprecedensowym wyzwaniem.
– Pandemia okazała się czymś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy jako biznes – ani my, ani cała branża. Na początku zeszłego roku w ciągu 12 dni musieliśmy zamknąć wszystkie nasze sklepy, co wiązało się ze spadkiem sprzedaży na poziomie około 650 mln funtów miesięcznie. Mamy jednak to szczęście być częścią dużej grupy, mamy zaplecze ludzi i zasobów, dzięki czemu możemy stawiać czoła wyzwaniom – mówi agencji Newseria Biznes Maciej Podwojski.
Primark to popularna irlandzka sieć odzieżowa, która do Polski weszła w sierpniu zeszłego roku, otwierając swój pierwszy sklep w warszawskiej Galerii Młociny. Drugi ruszył w maju tego roku w poznańskiej galerii Posnania. Debiut Primark na polskim rynku przypadł w środku pandemii COVID-19, dlatego marka musiała dołożyć wiele starań, żeby otwarcia nowych sklepów przebiegały w zgodzie z zasadami reżimu sanitarnego.
– Plany otwarcia sklepu w Poznaniu zostały zweryfikowane – planowaliśmy otworzyć go w marcu, ale postanowiliśmy przesunąć otwarcie do momentu, kiedy byliśmy przekonani, że możemy zabezpieczyć naszych pracowników i klientów, przygotować bezpieczną przestrzeń zakupową – mówi manager Primark w Polsce.
Jak podkreśla, mimo kolejnych lockdownów i ograniczeń w sprzedaży oba sklepy marki pod względem odwiedzalności i wyników finansowych radzą sobie bardzo dobrze.
– Warszawski sklep od samego początku cieszył się bardzo dobrymi wynikami. Przeżyliśmy kilka lockdownów, po każdym wracaliśmy lepsi i silniejsi, klienci na nas czekali, z czego bardzo się cieszymy, a wyniki sprzedażowe są satysfakcjonujące. Natomiast sklep w Poznaniu otworzyliśmy w maju tego roku i też od samego początku funkcjonuje bardzo dobrze – zapewnia Maciej Podwojski. – Te dwie lokalizacje są zupełnie inne pod względem potencjału. W Warszawie jesteśmy w Galerii Młociny, która ma świetną ofertę rozrywkową i gastronomiczną dla klientów. To nowe centrum handlowe i cieszymy się, że wspólnie możemy budować nową bazę lojalnych klientów. Natomiast w Poznaniu jesteśmy obecni w stabilnym centrum handlowym Posnania, które jest centrum lifestyle’owym i zakupowym dla Poznania i okolic.
Kolejny sklep Primark w Polsce ruszy w 2022 roku w Katowicach. Salon o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. będzie zlokalizowany w jednej z największych galerii w całym województwie śląskim – Silesia City Center. Następne otwarcie Primark planuje również w krakowskim centrum handlowym Bonarka. To właśnie galerie handlowe są w centrum zainteresowania sieci, chociaż przykłady z Wielkiej Brytanii czy Ameryki Północnej wskazują, że ulice handlowe również mają potencjał.
– Warto jednak zauważyć, że powierzchnie, których szukamy, są dosyć specyficzne, bo są to duże lokale – wyjaśnia Maciej Podwojski. – Otwarcie nowego sklepu to duże przedsięwzięcie, które wymaga przygotowania i aranżacji powierzchni handlowej, zabezpieczenia odpowiednich sprzętów, wyposażenia, zatowarowania sklepu i przede wszystkim zrekrutowania i przeszkolenia ekipy. Jest więc zbyt wcześnie, żeby mówić o jeszcze dalszych planach. Na razie naszym priorytetem są Katowice, Kraków oraz dwa obecne sklepy w Warszawie i Poznaniu.
Manager marki podkreśla, że pandemia COVID-19 nie zahamowała ambitnych planów dalszej ekspansji Primark w Europie Środkowo-Wschodniej.
– Ekspansja jest bardzo ważną częścią strategii naszej firmy i zakłada penetrację rynków, na których już jesteśmy, oraz nowych. Z kolei Polska jest dla nas bardzo ważną częścią Europy Centralnej i Wschodniej, do której należą również nasze sklepy w Słowenii, w Lublanie i nowo otwarty trzy tygodnie temu sklep w Pradze – w centrum miasta, na placu Wacława. Kolejne kroki to otwarcia w Polsce – w Katowicach oraz w Krakowie. Będziemy też otwierali pierwszy sklep na Słowacji – w Bratysławie – oraz drugi w Czechach, w Brnie – mówi Maciej Podwojski.
Primark na całym świecie posiada obecnie ponad 390 sklepów w 14 krajach i zatrudnia ponad 70 tys. pracowników.
Czytaj także
- 2024-10-15: Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat
- 2024-11-13: Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
- 2024-11-14: Sieci handlowe oferują coraz więcej ryb ze zrównoważonych połowów. Lidl i Kaufland wśród liderów
- 2024-08-08: Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Firmy mają problem z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności
- 2024-07-15: Małe i średnie firmy w UE zbyt wolno się cyfryzują. Polskie przedsiębiorstwa dużo poniżej unijnej średniej
- 2024-07-25: E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi
- 2024-07-02: Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki
- 2024-07-16: Handel odczuwa kryzys demograficzny. Pracownicy zagraniczni i automatyzacja sposobem na niedobór kadr
- 2024-06-17: Połowa Polaków nie potrafi odróżnić oryginalnego produktu od podróbki. Sklepy internetowe wdrożyły technologie blokujące nieautentyczne towary
- 2024-06-14: Elektroniczna karta szczepień ułatwiłaby życie pacjentom i pomogła egzekwować obowiązek szczepień. System jest gotowy na takie e-rozwiązanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Ochrona środowiska
Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru
Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.