Mówi: | Jakub Dudziak |
Funkcja: | rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców |
Rośnie liczba odmów na pobyt stały dla cudzoziemców w Polsce. Spada również liczba wnioskujących, także tych z UE
W ubiegłym roku liczba cudzoziemców mających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce wzrosła o 47 tys. – mniej niż rok i dwa lata temu. W zdecydowanej większości są to obywatele Ukrainy. Najczęściej na miejsce pobytu obcokrajowcy wybierają Mazowsze, Małopolskę, Dolny Śląsk i Wielkopolskę.
– Cudzoziemcy, którzy chcą przedłużyć swój pobyt w Polsce, mogą składać odpowiednie wnioski w urzędach wojewódzkich. Jeżeli spełniają warunki otrzymania zezwolenia, wówczas otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. W 2018 roku liczba cudzoziemców mających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce wzrosła o 47 tys. osób i według stanu na 1 stycznia 2019 roku było to 372 tys. osób – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców.
To tempo było nieco niższe niż w roku 2017 i 2016, kiedy to liczba ta zwiększyła się odpowiednio o 59 tys. i 54 tys. osób.
Głównym powodem chęci przedłużenia pobytu w Polsce przez cudzoziemców jest chęć podjęcia lub kontynuowania pracy. Osoby tak uzasadniające swój wniosek złożyły około 70 proc. wszystkich podań. W dalszej kolejności są powody związane z chęcią pobytów rodzinnych, a także chęć podjęcia np. nauki czy studiów, która stanowi około 10 proc. wszystkich postępowań.
– Jako powód mniejszego tempa wzrostu można tu wskazać na nieco większy odsetek decyzji zakończonych odmową wydania zezwolenia na pobyt, które w zeszłym roku wydały urzędy wojewódzkie – tłumaczy Jakub Dudziak. – Było to około 18 proc. wszystkich wydanych decyzji, podczas gdy w roku 2017 i 2016 było to około 10 proc. wszystkich wydanych decyzji. Można też zwrócić uwagę na to, że swój pobyt zarejestrowało o około 20 proc. mniej obywateli Unii Europejskiej niż w latach ubiegłych.
W 2018 roku przybyło blisko 34 tys. obywateli Ukrainy mających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce. W dalszej kolejności byli obywatele Białorusi – wzrost o 4,7 tys. osób, Indii – o niecałe 2 tys. osób, Gruzji – o około 1,3 tys. osób, a także Wietnamu – o 0,7 tys. osób. Ukraińcy posiadają obecnie 179 tys. ważnych dokumentów pobytowych. W dalszej kolejności są obywatele Niemiec, Białorusi, Wietnamu, Rosji – to są liczby rzędu od 12 do 20 tys. osób.
Obcokrajowcy najchętniej wybierają na miejsce pobytu i pracy te rejony kraju, w których bezrobocie jest niskie, a płace wysokie. Liderem jest Mazowsze, głównie Warszawa i jej najbliższe okolice, ale wielu cudzoziemców wybiera też województwa położone w zachodniej i południowej części kraju.
– Obecnie ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane właśnie na Mazowszu ma około 114 tys. cudzoziemców, w dalszej kolejności popularnym regionem jest województwo małopolskie, a także dolnośląskie czy wielkopolskie – mówi przedstawiciel Urzędu do spraw Cudzoziemców.
Czytaj także
- 2025-05-23: Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie
- 2025-05-23: Maciej Rock: Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-05-02: Im bliżej wyborów prezydenckich, tym więcej dezinformacji. Polacy nie umieją jeszcze jej rozpoznawać
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.