Mówi: | Marek Bucior |
Funkcja: | wiceminister pracy i polityki społecznej |
Wiceminister pracy: trudno jest ocenić rolę OFE w systemie emerytalnym
Rządowy raport o OFE jest już gotowy i resorty pracy oraz finansów wprowadzają do niego ostatnie poprawki. Zgodnie z zapowiedziami zostanie upubliczniony w przyszłym tygodniu. Wiceszef resortu pracy, Marek Bucior uważa, że bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić funkcjonowanie OFE w całym systemie emerytalnym. Twierdzi, że ZUS-owski system spełnia swoją rolę, ale oczekiwania emerytów są wyższe. To zaś oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania na emeryturę, co Polacy coraz częściej robią. Środki gromadzone w OFE to tylko jeden ze sposobów lepszego zabezpieczenia finansowego na starość.
Zdaniem Marka Buciora, Polacy mają szeroki wybór co do sposobów oszczędzania na emeryturę. Pieniędzy zgromadzonych w OFE nie powinni też traktować inaczej niż inne oszczędności, które też służą zabezpieczeniu na starość.
– Możemy skorzystać z jednej z form, które są sformalizowane, i o których przesądzają przyjęte ustawy przez Parlament, a więc ustawa o IKE, o IKZE, o pracowniczych programach emerytalnych. Myślę, że tak naprawdę każdy z nas myśli o swojej przyszłości również na inne sposoby i Polacy gromadzą oszczędności. My wiemy, że z roku na rok jesteśmy coraz bogatszym narodem, coraz więcej oszczędzającym. A więc nie oddzielajmy tych oszczędności typowo emerytalnych z trzeciego filaru od naszych oszczędności – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria wiceminister pracy i polityki społecznej.
Jego zdaniem, jedne i drugie będą wykorzystywane w przyszłości. I to właśnie owe dodatkowe oszczędności są kluczem do lepszego życia na emeryturze.
– System powszechny, w którym otrzymujemy emeryturę z ZUS, spełnia swoją rolę, ale musimy pamiętać, że nasze oczekiwania mogą być oczekiwaniami wyższymi, mogą dotyczyć lepszego zabezpieczenia. Wtedy rzeczywiście to oznacza konieczność dodatkowego oszczędzania – podkreśla.
Formalne kwestie dotyczące dodatkowych zabezpieczeń emerytalnych ocenia jednak jako bardzo trudne.
– Pierwszą sprawą, o której musimy pamiętać jest to, czy my rozmawiamy o jakimś sformalizowanym systemie, który dotyczy np. pracowniczych programów emerytalnych, indywidualnych kont emerytalnych, indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego czy takiej indywidualnej, normalnej zapobiegliwości Polaków – wymienia.
Raport, nad którym rząd kończy prace ma stanowić przesłankę do oceny OFE i pokazywać skutki zmian systemu emerytalnego w Polsce, począwszy od 1999 r.
– Wnioski będą przyjmowane przez Radę Ministrów. W związku z tym przed posiedzeniem Rady Ministrów, która omówi tezy raportu, trudno jest dziś przesądzać, które ostatecznie warianty będą dalej procedowane – tłumaczy wiceszef resortu.
Czytaj także
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-08-06: Justyna Szyc-Nagłowska: Mam odłożone pieniądze na czarną godzinę. Teraz muszę też myśleć o emeryturze i zabezpieczyć sobie moje życie
- 2023-11-16: Polacy inwestują z myślą o spokojnej emeryturze. Wciąż niewielu z nich korzysta przy tym z dobrowolnych programów emerytalnych
- 2023-07-28: Tylko co trzeci młody człowiek oszczędza na dodatkową emeryturę. Znacznie przeszacowują świadczenia, które będą dostawać z ZUS-u
- 2022-02-07: W tym roku ponownie wzrosły limity wpłat na IKE i IKZE. To oznacza wyższe ulgi w rocznym rozliczeniu podatkowym [DEPESZA]
- 2021-12-14: Polacy chcą obniżyć podatki i odkładają na emeryturę. W tym roku taką możliwość zyskali samozatrudnieni
- 2021-12-15: Polacy zaczęli przykładać się do oszczędzania na emeryturę. Rekordowa aktywność na IKE i IKZE
- 2021-12-09: Został niecały miesiąc na skorzystanie w tym roku z ulgi na IKZE. Przy najbliższym rozliczeniu podatkowym zyskać można nawet kilka tysięcy złotych
- 2021-10-08: Spada zaufanie Polaków do państwa. Zbudowanie wiarygodności wymaga jasnej komunikacji ze społeczeństwem
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.