Mówi: | Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna Zbigniew Orkisz, p.o. prezesa zarządu PGE Systemy Jarosław Kwasek, prezes zarządu, PGE Dystrybucja Damian Zajączkowski, dyrektor Programu LTE450, PGE Systemy |
Budowanie systemu łączności dla polskiej energetyki na ostatniej prostej. LTE450 wystartuje w przyszłym roku
Sieć LTE450 to program, który ma przyspieszyć cyfryzację polskiej energetyki. Zakończenie instalacji zakupionego wyposażenia niezbędnego do uruchomienie pierwszych usług w sieci LTE450 zaplanowane jest na drugą połowę 2024 roku, zgodnie z obecnym z harmonogramem. Grupa PGE podpisała właśnie z Nokią umowę na dostawy i wdrożenie komponentów niezbędnych do realizacji tego projektu. W ramach podpisanej umowy Nokia będzie odpowiedzialna za dostarczenie i wdrożenie w sumie ponad 600 urządzeń w sieci teletransmisyjnej PGE. Po zrealizowaniu prac wdrożeniowych będzie też zobowiązana świadczyć usługi wsparcia technicznego i gwarancji przez 10 lat.
LTE450 to program, który wpisuje się w cyfryzację polskiej energetyki. Ma zapewnić jej niezawodną i bezpieczną łączność, która jest niezbędna do budowania nowoczesnej energetyki wymagającej m.in. integracji odnawialnych źródeł energii, bilansowania czy rozwoju klastrów energii. LTE450, w połączeniu z opomiarowaniem sieci, zapewni też stały, bieżący obraz funkcjonowania sieci dystrybucji energii, co pozwoli m.in. na skrócenie czasu wykrycia i usuwania awarii.
– Program LTE450 to system najnowocześniejszej łączności, którą mamy zamiar wybudować dla Polskiej Grupy Energetycznej, ale też dla innych grup energetycznych w Polsce. Umożliwi on m.in. przesyłanie danych, informacji, filmów instruktażowych dla naszych ekip, które będą w terenie, większych paczek informacyjnych, co w konsekwencji da możliwość szybszego usuwania awarii. Poza tym jest to częstotliwość, która będzie całkowicie wydzielona poza inne, więc nie będzie narażona na ataki z zewnątrz. Dziś, w sytuacji zagrożenia cyberatakami na systemy i sieci elektroenergetyczne, ma to szczególne znaczenie. LTE450 pozwoli w przyszłości wyeliminować niebezpieczeństwo przejęcia sieci bądź przejęcia sterowania naszymi sieciami przez osoby z zewnątrz – mówi agencji Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W 2024 roku sieć LTE450 ma zostać uruchomiona najpierw w części dedykowanej dla PGE Dystrybucji. Jednocześnie trwają też prace dotyczące współpracy z pozostałymi operatorami sieci dystrybucyjnych (OSD) i innymi podmiotami z sektora energetyki.
– Sieć LTE450, którą w tej chwili wdrażamy, przeniesie PGE Dystrybucję w nowy wymiar bezpieczeństwa i zarządzania siecią dystrybucyjną – dodaje Zbigniew Orkisz, p.o. prezesa zarządu PGE Systemy.
LTE450 umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności pracy systemu energetycznego na obszarze działania PGE Dystrybucji. Na bazie tej sieci w spółce będą realizowane w szczególności usługi w ramach nowoczesnej łączności dyspozytorskiej, transmisji danych na potrzeby zarządzania infrastrukturą energetyczną, komunikacji z inteligentnymi licznikami, zarządzania majątkiem technicznym czy obsługi terminali do zarządzania pracą elektromonterów w terenie.
– Z naszej perspektywy Program LTE450 jest kluczowy. Bez sprawnej łączności i transmisji danych nie bylibyśmy w stanie zrealizować chociażby projektu liczników zdalnego odczytu [których instalacja u wszystkich odbiorców potrwa do 2030 roku – red.] – mówi Jarosław Kwasek, prezes PGE Dystrybucji5. – LTE450 łączy się też z kolejnym projektem, jakim jest Centralna Dyspozycja Mocy. Z perspektywy dystrybucji on jest kluczowy, ponieważ przenosi nas w inny wymiar monitorowania pracy sieci i zarządzania siecią. To przełoży się m.in. na sprawność reagowania naszych brygad czy pogotowia energetycznego w sytuacjach kryzysowych oraz większe bezpieczeństwo i zapewnienie stabilności, ciągłości dostaw do 5,6 mln naszych odbiorców końcowych.
Jednym z najważniejszych elementów w architekturze budowanego systemu LTE450 jest sieć teletransmisyjna, niezbędna do integracji centralnych komponentów LTE (sieć rdzeniowa CORE LTE) z radiowymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi instalowanymi na stacjach bazowych w terenie (RAN, urządzenia radiowe odpowiadające za zapewnienie zasięgu w paśmie 450 MHz). Zgodnie z podpisaną w ubiegłym tygodniu umową komponenty niezbędne do budowy tej sieci dostarczy i wdroży Nokia Solutions and Networks.
– Sieć teletransmisyjna typu mobile backhaul (MBH) jest bardzo istotnym komponentem całego rozwiązania LTE450. To jeden z ostatnich prowadzonych przez nas przetargów, a podpisanie tej umowy jest realizowane zgodnie z harmonogramem, w ramach którego przyjęliśmy, że nowe usługi zostaną wdrożone w IV kwartale 2024 roku – mówi Zbigniew Orkisz.
W ramach podpisanej umowy Nokia będzie odpowiedzialna za dostarczenie i wdrożenie w sumie ponad 600 urządzeń w sieci teletransmisyjnej PGE – routerów i przełączników klasy IP/MPLS, źródeł synchronizacji oraz dedykowanych systemów nadzoru i zarządzania (System OSS). Będą to urządzenia o architekturze modularnej z mechanizmami wysokiej dostępności (wyposażenie głównych punktów węzłowych zlokalizowanych w Centrach Przetwarzania Danych oraz centralnych pomieszczeniach technicznych, tzw. węzłów szkieletowych) oraz urządzenia kompaktowe przewidziane do instalacji w lokalizacjach stacji bazowych LTE450 (tzw. węzły dostępowo-agregacyjne). Rozwiązanie, oprócz zawansowanych mechanizmów zarządzania ruchem i jakością usług, ma zapewnić też wysoki poziom cyberbezpieczeństwa. Nokia, po zrealizowaniu prac wdrożeniowych, będzie również zobowiązana świadczyć usługi wsparcia technicznego i gwarancji przez 10 lat.
– Umowa podpisana z Nokią jest kolejnym krokiem w realizacji tego projektu, który jest ważny m.in. z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa energetycznego – mówi Wojciech Dąbrowski. – Cieszę się, że tak uznany partner jak Nokia wygrał ten przetarg, dzięki czemu będziemy mogli już w przyszłym roku uruchomić LTE450 dla Polskiej Grupy Energetycznej, a potem także dla innych grup energetycznych w Polsce.
Za realizację i koordynację całego Programu LTE450 odpowiada spółka PGE Systemy, która zajmuje się obsługą teleinformatyczną całej Grupy PGE. Prace przygotowawcze do budowy sieci łączności dla energetyki rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku, po przyznaniu koncesji na częstotliwość 450 MHz. Od tego czasu trwały działania w obszarach technicznych i finansowych, które umożliwiły opracowanie modelu biznesowo-technicznego na wdrożenie LTE450. Natomiast na początku 2022 roku spółka zaczęła ogłaszać pierwsze przetargi.
– Tych przetargów było kilkanaście, a to jest jeden z ostatnich niezbędnych do tego, żeby zrealizować i złożyć całość tego rozwiązania – mówi Zbigniew Orkisz.
– Około 80 proc. zakresu, jeżeli chodzi o przygotowanie do postępowań zakupowych, zostało już zrealizowane. Mamy zawartych kilkanaście umów, z tego kilka w trybie PZP. Teraz sfinalizowaliśmy umowę na teletransmisję, została nam jeszcze umowa na dostawę systemów zasilających. To również jest przetarg w trybie publicznym, jesteśmy na etapie składania ostatecznych ofert. Zakładamy, że te oferty spłyną do nas na przełomie roku i na początku przyszłego wybierzemy ostatniego wykonawcę – dodaje Damian Zajączkowski.
Czytaj także
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.