Mówi: | Leszek Stankiewicz |
Funkcja: | wiceprezes zarządu |
Firma: | Fundamental Group |
Firmy budowlane widzą swoją przyszłości na rynku infrastrukturalnym
Firmy budowlane widzą duży potencjał na rynku infrastrukturalnym, dlatego coraz częściej inwestują w rozwój tej działalności. Jedną z nich jest Fundamental Group, który chce rozwijać nie tylko część infrastrukturalną, lecz także budownictwo inwestycyjne. Firma chce też walczyć o pozycje poprzez rozwój projektów mieszkań na wynajem realizowanych pod klucz w układzie „projektuj i buduj”. Pod koniec I kw. tego roku ma zostać oddany do użytku budynek w Warszawie. Fundamental Group chce się także rozwijać w zakresie infrastruktury drogowej i przemysłowej. W planach spółka ma też budowę sieci akademików.
– W 2016 roku nasza spółka umocniła swoją pozycję na rynku generalnego wykonawstwa robót kubaturowych, pozyskaliśmy nowych inwestorów. Rozpoczęliśmy także działalność na rynku infrastrukturalnym i wygraliśmy pierwszy kontrakt na budowę mostu. Na koniec roku podjęliśmy decyzję o rebrandingu. Firma Budner, która od 25 lat funkcjonowała na rynku, od 29 grudnia 2016 roku zmieniła nazwę na Fundamental Group – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Leszek Stankiewicz, wiceprezes zarządu firmy Fundamental Group.
Firma stawia na budownictwo inwestycyjne. W Polsce powstaje coraz więcej obiektów z apartamentami i mieszkaniami na wynajem. Strategią firmy jest udział w tym szybko rosnącym sektorze, zwłaszcza że mieszkania na wynajem są coraz częściej poszukiwane nie tylko przez firmy, lecz także przez inwestorów indywidualnych ze względu na wyższe stopy zwrotu niż przy tradycyjnych lokatach.
– Stawiamy na budownictwo inwestycyjne w zakresie mieszkań na wynajem. Chcemy zajmować się działalnością design and build, będziemy pozyskiwali dla naszych inwestorów zarówno grunty, projektowali budynki zgodnie z ich wymaganiami, jak i finalnie budowali wraz z wyposażeniem wszystkie mieszkania i budynki – zapowiada Stankiewicz.
Pod koniec I kw. 2017 roku ma zostać ukończona budowa przy ul. Samochodowej w Warszawie. Kolejne budynki mają powstać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.
Rozwój tego typu działalności jest odpowiedzią spółki na trudniejszy dostęp do kredytów bankowych i konkurencję ze strony dużych funduszy inwestycyjnych i programu Mieszkanie Plus, który może obniżyć ceny najmu. Podniesienie wkładu własnego także może negatywnie wpłynąć na rynek, jednak w obliczu niskich stóp procentowych mieszkania na wynajem stanowią dobrą alternatywę dla inwestorów.
– Będziemy pozyskiwali dla naszych inwestorów zarówno grunty, projektowali budynki zgodnie z ich wymaganiami i budowali wraz z wyposażeniem wszystkie mieszkania czy budynki. Wydaje nam się, że jest to bardzo dobry segment rynku, który mocno się rozwija i jest alternatywą dla lokowania kapitału przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych – ocenia wiceprezes Fundamental Group.
Firma chce się też skupić na rozpoczętych w 2016 roku pracach w sektorze infrastrukturalnym. W listopadzie ubiegłego roku przedsiębiorstwo zostało głównym wykonawcą budowy stacji C17 II linii warszawskiego metra (na Targówku).
– Wierzymy, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych projektach metra w Warszawie. Planujemy dalszy rozwój w zakresie infrastruktury drogowej i przemysłowej w różnych częściach Polski. Kolejnym projektem, który będziemy rozwijać w 2017 roku, jest budowa sieci komercyjnych akademików dla studentów. Planujemy realizację kilku budynków, zaczynamy od budynku w Warszawie, następne budynki powstaną w Krakowie i Trójmieście – wskazuje Stankiewicz.
Dwell Well, czyli sieć komercyjnych akademików, którą buduje Fundamental Group, powstaje obecnie w Warszawie, przy ul. Sacharowa. Planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2018 roku. Jednocześnie realizowana będzie budowa akademika przy ul. Grochowskiej. Łącznie oba obiekty pomieszczą ok. 800 łóżek. Firma chce rozwijać sieć w największych miastach akademickich.
– Planujemy realizację kilku budynków, zaczynamy od pierwszego budynku w Warszawie, kolejne powstaną w Warszawie, w Krakowie i Trójmieście – zapowiada Leszek Stankiewicz.
Czytaj także
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-06-13: 35 proc. gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania nawet na kredyt. Pomóc może wsparcie budownictwa społecznego i uwolnienie gruntów pod zabudowę
- 2025-05-08: Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-05-14: Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-06-06: Infrastruktury ładowania elektryków przybywa w szybkim tempie. Inwestorzy jednak napotykają szereg barier
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.