Mówi: | Roman Grzelczak |
Funkcja: | dyrektor oddziału |
Firma: | KGHM Polska Miedź SA, Oddział Huta Miedzi „Głogów" |
KGHM chce utrzymać pozycję lidera w produkcji srebra
Srebro oraz inne surowce towarzyszące rudzie miedzi to coraz ważniejsze źródło przychodów KGHM Polska Miedź. Huta Miedzi „Głogów” produkuje ok. 900 kg złota oraz kilkadziesiąt kilogramów koncentratu palladowo-platynowego, a także 600 tys. ton kwasu siarkowego. KGHM inwestuje w nowe technologie, które poprawią wydajność wydobycia.
– Niektóre rudy czy metale mają to do siebie, że występują razem z innymi, i tak jest w przypadku miedzi, dlatego tak dużo uwagi poświęcamy metalom szlachetnym i staramy się zamknąć ich obieg wewnątrz KGHM. Jednocześnie nie ustajemy w poszukiwaniu innych technologii – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Roman Grzelczak, dyrektor Huty Miedzy „Głogów”, oddziału KGHM Polska Miedź S.A. – 1273 tony srebra to wynik produkcji srebra za 2012 rok. To nam daje po raz kolejny pierwsze miejsce wśród światowych producentów srebra. Wydział Metali Szlachetnych, który w tym roku obchodzi dwudziestolecie, produkuje także około 900 kg złota i kilkadziesiąt kilogramów produkcji koncentratu palladowo-platynowego. Produktem ubocznym w tej technologii jest również selen, którego produkujemy około 70 ton rocznie – wymienia.
Grzelczak zapowiada, że dzięki nowym technologiom możliwości odzysku innych metali z wydobywanych rud wzrosną. To ważna pozycja w przychodach koncernu zajmującego się przede wszystkim wydobyciem miedzi – ponad 20 proc. przychodów KGHM pochodzi ze srebra.
Z tego powodu KGHM rozwija współpracę z naukowcami w zakresie badań laboratoryjnych. Koncern bezpośrednio angażuje się także w badania i rozwój, a wartość tych projektów przekracza 200 mln zł. Powstają również konsorcja z uczelniami, których celem jest poprawa odzysków energetycznych z wydobycia, zwiększenie automatyzacji, bezzałogowe wydobycie oraz inne innowacje.
– To są wszystko ogromne przedsięwzięcia, bardzo innowacyjne technologicznie. KGHM chce być firmą innowacyjną, bo wiemy, że to daje możliwość uzyskania przewagi rynkowej – podkreśla Grzelczak. – Bardzo szczelnie próbujemy zamknąć całe bogactwo występujących w bilansie metali w ramach technologii stosowanych w Hucie, tak żeby mieć większe możliwości konkurowania. Bardzo istotne jest, żeby z rud umieć pozyskiwać inne metale, dlatego że one dają dodatkową premię do przychodów i również do oceny rentowności działalności Huty.
Poza srebrem, złotem, koncentratem palladowo-platynowym i niklem w głogowskiej hucie produkowany jest również ołów – nawet 30 tys. ton rocznie. Jego przetwarzanie i oczyszczanie odbywa się w Legnicy. Produkowany jest także siarczan niklu oraz ren. KGHM należy do czołowych producentów tego metalu na świecie.
Bardzo istotnym produktem ubocznym powstającym w procesie wydobycia jest kwas siarkowy. Choć polskie złoża miedzi zawierają stosunkowo mało siarki – nawet trzykrotnie mniej niż złoża zagraniczne – to KGHM rocznie produkuje 600 tys. ton wysokiej jakości kwasu siarkowego.
– U nas przelicznik ilości wyprodukowanej miedzi do ilości wyprodukowanego kwasu jest 1:1, natomiast w innego typu koncentratach, to jest 1:3, czyli 3 tony kwasu siarkowego na tonę miedzi – zauważa Grzelczak.
By poprawić wyniki sprzedaży kwasu siarkowego, KGHM wybudował nowoczesną bazę przeładunkową w porcie Szczecin. Umożliwia ona załadunek chemikaliowców o wyporności nawet 20-30 tys. ton.
– Część sprzedawana jest cysternami kolejowymi, część cysternami samochodowymi. Odbiorcy to przede wszystkim przemysł chemiczny w Polsce, również przemysł nawozowy, ale mamy także odbiorców w Ameryce Północnej, w Europie, w Ameryce Południowej – mówi Grzelczak.
Czytaj także
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-12-09: Firmy nie znają korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju. Swój ślad węglowy mierzy tylko co piąta firma
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.