Mówi: | Wojciech Kwaśniak |
Funkcja: | Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF: Prowadzimy rozmowy w sprawie obniżek opłat giełdowych
Z wnioskiem o obniżenie opłat o kilkanaście procent wystąpiła Izba Domów Maklerskich. Rozmowy między brokerami a Giełdą Papierów Wartościowych nadzoruje KNF. - Wysokość opłat jest powiązana z sytuacją rynkową, a ta jest bardzo zmienna. Naturalne są więc oczekiwania ze strony domów maklerskich – uważa Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
W opinii przedstawicieli Izby, obecny poziom opłat odstrasza od inwestowania drobnych graczy. Jednak przedstawiciele GPW obawiają się, że na obniżce opłat najbardziej skorzystają same biura maklerskie lub ich klienci korporacyjni.
- Słuszna jest uwaga ze strony giełdy, że należy szukać rozwiązań systemowych, a nie krótkoterminowych, gdzie obniżka opłat tak naprawdę będzie transferem wartości nie do klientów detalicznych, a do samych zainteresowanych, czyli domów maklerskich. Albo zostanie skonsumowana przez klientów korporacyjnych korzystających z usług domów maklerskich – dodaje Wojciech Kwaśniak.
Zdaniem wiceprzewodniczącego KNF, trzeba wypracować porozumienie między zarządem Giełdy Papierów Wartościowych a Izbą Domów Maklerskich, kierując się wspólnym interesem. Pod uwagę należy jednak brać przede wszystkim interesy klientów korzystających z ich usług.
- Ale nie klientów korporacyjnych, którzy z uwagi na swoją pozycję, negocjują inne stawki niż ci detaliczni - zaznacza Wojciech Kwaśniak.
KNF zobowiązała się do nadzorowania rozmów o ewentualnych obniżkach. Jak podkreśla wiceprzewodniczący Komisji, każda ze stron ma trochę racji.
- Wysokość opłat jest powiązana z sytuacją rynkową, a ta jest bardzo zmienna. Naturalne są więc oczekiwania ze strony domów maklerskich by, albo zwiększyć dynamikę obniżania opłat, albo uwzględniać warunki przejściowe - mówi Wojciech Kwaśniak.
Z drugiej strony GPW nie może zbyt lekkomyślnie podjąć takiej decyzji. Opłaty transakcyjne stanowią bowiem dużą część przychodów spółki i jej akcjonariuszy.
Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy uważa, że wysokość opłat jest dostosowana do skali i etapu rozwoju, w którym znajduje się polski rynek kapitałowy.
- Nie wykluczam, że opłaty mogą się zmieniać w najbliższych miesiącach. Ale nie będzie to spowodowane żadną obniżką, ale ramach rozwiązań systemowych, które będą też dotyczyć finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym – mówi prezes.
Zdaniem wiceprzewodniczącego KNF, pomimo dużej dynamiki rozwoju, polski rynek giełdowy cały czas nie osiągnął takiej skali jak giełda w Londynie, Nowym Yorku czy w Paryżu.
- My znajdujemy się w trochę innej lidze – dodaje Wojciech Kwaśniak.
Jednak wraz z rozwojem rynku opłaty powinny spadać. Jak wyjaśnia Wojciech Kwaśniak, koszty transakcji spadają wraz ze wzrostem ich wolumenu.
- Jeśli patrzymy z perspektywy czasu, to opłaty giełdowe ciągle są niższe w Polsce niż w poprzednich okresach. Dlatego staramy się przez działania systemowe stworzyć warunki ku temu, aby jak najwięcej spółek było notowanych. Nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych, bo dzięki dużym wolumenom będą najbardziej sprzyjające warunki, aby szybko spadały opłaty związane z uczestnictwem w rozliczeniach – podkreśla Wojciech Kwaśniak.
L. Sobolewski (GPW): Obniżki opłat transakcyjnych nie będzie. Wymagane są zmiany systemowe
GPW: Ponad 134 mln zł zysku za 2011 rok
Czytaj także
- 2024-09-30: Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce
- 2024-07-29: Sektor gier silnie reprezentowany na warszawskim parkiecie. GPW liczy na kolejne debiuty firm gamingowych
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2024-06-24: Zmiany w sektorze finansowym od 1 lipca. Będą dotyczyć ubezpieczeń oferowanych przez banki
- 2024-05-20: Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne
- 2024-05-27: Wojciech „Łozo” Łozowski: Kiedy miałem chore serducho, to napady częstoskurczu zdarzały się podczas koncertu. Kładłem się na scenie, a ludzie myśleli, że to jest jakiś artystyczny performance
- 2024-05-15: Wojciech „Łozo” Łozowski: Wziąłem już udział w większości fajnych dużych formatów telewizyjnych. Dostaję też wiele paździerzowych propozycji i je staram się odrzucać
- 2024-04-23: Wojciech „Łozo” Łozowski: Nazywam Małgosię Rozenek terminatorem. Ona jest niesamowicie ambitną i zdyscyplinowaną kobietą
- 2024-05-06: Wojciech „Łozo” Łozowski: Ruszam z moim solowym projektem, ale nie mam już potrzeby bycia gwiazdorem jak kiedyś. Nowe utwory tworzyłem w różnych stanach emocjonalnych
- 2024-04-16: Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
W styczniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów o podatku akcyzowym. Zakładają one opodatkowanie alternatyw dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, czyli m.in. saszetek nikotynowych, wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. Organizacje pracodawców krytykują tryb pracy nad ustawą, a w szczególności brak konsultacji z branżą, a także możliwą interpretację wskazującą na podwójne opodatkowanie jednej z kategorii produktów.
Bankowość
Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
Do sądów wpływa coraz więcej pozwów w zakresie sankcji kredytu darmowego. Na koniec sierpnia ub.r. w sądach było ok. 10 tys. takich spraw, na koniec roku – ok. 11–12 tys. – szacuje Związek Banków Polskich. SKD przysługuje kredytobiorcom, których banki nieprawidłowo informowały m.in. o opłatach, oprocentowaniu czy terminach związanych z kredytem. Korzystny dla nich wyrok może oznaczać, że spłacą bankom wyłącznie pożyczoną kwotę, bez dodatkowych kosztów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.