Mówi: | Janusz Bil |
Funkcja: | p.o prezea |
Firma: | Enea |
Enea zaoferuje prąd i gaz w pakiecie. Najwcześniej jednak w 2014 roku
Oferta dual fuel, czyli możliwość kupowania prądu i gazu od tej samej firmy, to coraz atrakcyjniejszy segment sprzedaży. Do wprowadzenia nowego produktu przygotowuje się również Enea. Poznańska spółka energetyczna liczy, że podniesie to rentowność sprzedaży. Jej władze zapewniają również, że są gotowe, by od nowego roku kupować uprawnienia do emisji CO2 na rynku. W najbliższych miesiącach Enea podpisze w tej sprawie umowę z giełdami frankfurcką EEX oraz londyńską ICE.
– Budujemy kompetencje w zakresie rynku gazu. Chcemy ofertę dual fuel mieć najwcześniej w 2014 roku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Janusz Bil, pełniący obowiązki prezesa Enei. – Produkt dual fuel może podnieść rentowność sprzedaży w segmencie gospodarstw domowych, bo połączenie sprzedaży energii w tym segmencie ze sprzedażą innych produktów staje się bardzo atrakcyjne.
Dziś jednak nie podaje, jakie przełożenie będzie miała sprzedaż w pakiecie na cenę błękitnego paliwa. Z pewnością jednak wpływ będzie mieć uruchomienie giełdy gazu.
– Sprawnie działający rynek hurtowy, czy to energii, czy gazu, jest fundamentem do tego, żeby dobrze funkcjonował rynek detaliczny – podkreśla Janusz Bil.
Produkty dual fuel są bardzo popularne na zachodzie Europy, m.in. wśród Niemców i Brytyjczyków. Zyskują na popularności również wśród polskich spółek z branży energetycznej. Łączoną ofertę sprzedaży energii elektrycznej i gazu ma już m.in. Energia dla firm. Uruchomienie takiej usługi zakłada w swojej strategii rozwoju do 2015 roku również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Powód coraz większego zainteresowania to przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia, m.in. na kosztach obsług klienta i akwizycji.
A możliwość oszczędności dla firm energetycznych będzie w najbliższym czasie szczególnie istotna. Zgodnie z unijną dyrektywą ETS (dotyczącą unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych) od 2013 roku przedsiębiorstwa, m.in. koncerny energetyczne, cementownie i huty, będą kupowały na aukcjach uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które do tej pory dostawały za darmo. Będą mogły to robić m.in. poprzez obecność na europejskich giełdach gazu.
– Enea jest przygotowana. Mamy już podpisaną umowę z firmą brokerską. Bezpośrednie umowy z giełdami europejskimi są w trakcie podpisywania – zapewnia Janusz Bil. – Na pewno będą to giełdy EEX oraz ICE.
Polskie firmy w ciągu najbliższych siedmiu lat (od 2013 do 2019) będą mogły wyemitować bezpłatnie ponad 404 mln ton CO2 (z tego 77 mln ton w 2013 roku, a w 2019 już tylko 32 mln ton). Za emisje powyżej tych limitów będą musiały zapłacić. Rocznie polskie firmy emitują ok. 200 mln ton. Koszt uprawnień wynosi obecnie ok. 6-8 euro za tonę. Ale Komisja Europejska dąży do tego, by podnieść te stawki i tym samym zmobilizować koncerny energetyczne do inwestycji w ograniczanie emisji CO2. Przeciwko temu protestuje resort środowiska, ponieważ zwiększyłoby to ceny energii.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-13: PZU chce mocniej inwestować w sektor zdrowia i transformację energetyki. W strategii do 2027 roku zapowiada duże zmiany w strukturze grupy
- 2024-12-19: Unijny system handlu emisjami do zmiany. Po 2030 roku może objąć technologie pochłaniania CO2
- 2024-12-05: Walka z globalnym wylesianiem przesunięta o rok. Rozporządzenie UE prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero w grudniu 2025 roku
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.