Mówi: | Zdzisław Kwidziński |
Funkcja: | szef działu R&D |
Firma: | Porta KMI Poland |
Producent drzwi Porta walczy z podróbkami
Bezprawne wykorzystywanie cudzej własności intelektualnej zdarza się w prawie każdej branży. Z nieuczciwą konkurencją walczą także producenci drzwi. Firma Porta KMI Poland złożyła zawiadomienie do prokuratury po tym, jak odkryto bezprawne wykorzystanie jej znaków towarowych na ponad 200 parach drzwi zamontowanych w domu studenckim Politechniki Gdańskiej. Łączne straty z tego tytułu szacowane są na co najmniej 300 tys. złotych.
– W ostatnim czasie zauważyliśmy intensyfikację działań nieuczciwej konkurencji. Proceder jest o tyle niebezpieczny, że dotyczy drzwi technicznych. W ostatnim czasie zgłosiliśmy do prokuratury sprawę dotyczącą drzwi ogniowych, dokładnie drzwi przeciwpożarowych EI 30, które w dużej liczbie, mowa tu o ponad 200 sztukach, zostały zamontowane w akademiku Politechniki Gdańskiej – mówi agencji informacyjnej Newseria Zdzisław Kwidziński, szef działu R&D w firmie Porta KMI Poland.
Jak podkreśla, badania certyfikacyjne i audyty wykazały, że podrobiono nie tylko produkt, lecz także znak towarowy firmy.
– Proceder naraził nas na straty rzędu około 300 tys. zł. Łączne straty są jednak zdecydowanie wyższe, ponieważ koszt badań certyfikacyjnych oraz audytów nadzoru budowlanego należy oszacować w tym wypadku na kwotę powyżej miliona złotych – mówi Zdzisław Kwidziński.
Walka z podróbkami to coraz poważniejszy problem dla polskich firm. Im produkt lepszej jakości, tym częściej usiłuje się go podrabiać. W Polsce służby celne coraz częściej przechwytują podrabianą odzież, kosmetyki, papierosy czy leki. W skali globalnej rynek podróbek generuje dla gospodarki straty liczone w miliardach dolarów. To wymusza na firmach, również w Polsce, szczególne działania.
– W celu utrzymania najwyższej jakości produktów drzwiowych firma Porta prowadzi szeroko zakrojone działania informacyjne. Nie ukrywamy, że know-how, które posiadają nasi inżynierowie i dział R&D, prowadzi do tego, że produkty Porta są na najwyższym światowym poziomie technicznym – wyjaśnia Zdzisław Kwidziński.
Każdy z wyrobów trafiających na rynek opatrzony jest specjalną znamionową tabliczką, która znajduje się w przyldze drzwiowej. Tabliczka zawiera parametry techniczne danego produktu, w tym informacje na temat akustyczności, odporności ogniowej czy dymoszczelności.
– Klient, zakupując takie drzwi, może również sprawdzić w dostępnej na naszej stronie internetowej aprobacie technicznej dokładne parametry zakupionego produktu drzwiowego – dodaje Kwidziński. – Aktywnie współpracujemy z nadzorem budowlanym oraz audytami zewnętrznymi, które certyfikują corocznie pod względem jakości firmę Porta oraz reżim technologiczny w naszym parku maszynowym w pięciu fabrykach w Polsce oraz w Europie.
Jak podkreśla przedstawiciel Porta, walka z podróbkami ma nie tylko chronić interes spółki, lecz także zapewnić bezpieczeństwo obecnym i przyszłym użytkownikom dostępnych w Polsce drzwi specjalnego przeznaczenia, które charakteryzują się określonymi parametrami technicznymi, zgodnymi z wymogami Prawa budowlanego. Ma to być wyraźny sygnał od branży, że tego typu nielegalne działania spotkają się ze zdecydowaną reakcją środowiska.
Czytaj także
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-04-14: Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-02-03: UE wciąż zmaga się z dużą presją migracyjną. Przemytnicy ludzi czerpią miliardowe zyski
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-02-06: Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-01-29: Przyroda w Europie ulega ciągłej degradacji. Do 2030 roku UE częściowo chce odwrócić ten proces
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.