Mówi: | Ryszard Krauze |
Funkcja: | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
Firma: | Petrolinvest S.A. |
Krauze o zatrzymaniach ABW: to nie miało nic wspólnego z łamaniem prawa
- To nic więcej niż nierozsądne etycznie zachowanie. Tak Ryszard Krauze komentuje zarzuty prokuratury wobec pracowników spółek z Grupy Silurian, kontrolowanej przez Petrolinvest. Sprawa dotyczy domniemanej korupcji przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego.
Trzech pracowników spółki, kontrolowanej przez Krauzego, zostało zatrzymanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego 10 stycznia. Wśród zatrzymanych byli też urzędnicy Ministerstwa Środowiska. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości przy udzielaniu koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w latach 2009-2011.
- Uważam, że to jest nic więcej, jak pewne nierozsądne etycznie zachowanie, nie mające nic wspólnego z łamaniem prawa - uważa Ryszard Krauze, przewodniczący Rady Nadzorczej Petrolinvestu.
Krauze nie twierdzi, że zarzuty są bezpodstawne. Ale w opinii Rady Nadzorczej Petrolinvestu ta sprawa to głównie sprawa etyczna.
- Rada Nadzorcza poddała to głębokiej analizie. W ocenie prawników, w ocenie Rady Nadzorczej to jest w dużej mierze w sferze etyki. Nie można oskarżać kogoś o korupcję, jeśli podpisuje on umowę zlecenie, przelewa pieniądze i odprowadza podatki – mówi Ryszard Krauze.
Petrolinvest zadeklarował pełną gotowość współpracy przy wyjaśnianiu nieprawidłowości.
- Nie przesądzając o niczyjej winie, podejmujemy działania, które mają zapewnić, w przypadku takiej konieczności, normalne funkcjonowanie zarządów spółek zależnych Petrolinvestu. Zgodnie z przekazywanymi publicznie informacjami spółka giełdowa, Petrolinvest S.A., zwiększa istotnie udział polskiego kapitału w sektorze gazu łupkowego w Polsce. Ewentualna odpowiedzialność osób fizycznych, którą rozstrzygnie niezależny sąd nie spowolni prac mających na celu zagospodarowanie koncesji - czytamy w oświadczeniu prezesa Petrolinvestu, Bernarda Le Guerna.
Grupa Silurian jest w posiadaniu 9 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, a kolejne 4 koncesje ma inna spółka Petrolinvestu.
- Wydaje się, że rzeczywiście większość jest perspektywiczna, ale potwierdzą to odwierty - zaznacza Krauze.
Ministerstwo Środowiska przez 4 lata przyznało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Licencję uzyskały m.in. Orlen, Lotos, PGNiG, Chevron i ExxonMobil.
Według amerykańskiej Agencji ds. Energii Polska może mieć nawet 5,3 bln m sześć. gazu łupkowego.
Czytaj także
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2025-06-02: Wciąż dużo do poprawy w zakresie zwalczania nadużyć finansowych w UE. Chodzi m.in. o korupcję urzędników
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-06-26: Ryszard Petru: Polska jest gospodarczo słabsza i mniej przewidywalna. Osłabiają ją nacjonalizm, populizm i centralizacja
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-04-13: Ochrona sygnalistów będzie wyzwaniem dla wielu mniejszych firm. Część z nich po raz pierwszy zetknie się z tak sformalizowanymi procedurami
- 2023-04-20: UE intensyfikuje walkę z korupcją na wspólnym rynku. Po tzw. Katargate zmiany obejmą także same instytucje unijne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.