Mówi: | Andrew Highcock |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Kompania Piwowarska |
Liczba wypadków z udziałem osób po spożyciu alkoholu niższa o ponad 11 proc. Rośnie świadomość społeczeństwa na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu
Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015 roku zmniejszyła się liczba wypadków, w których uczestniczyły osoby po spożyciu alkoholu – było ich 11,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Świadomość społeczeństwa na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu rośnie m.in. dzięki kampaniom organizowanym przez producentów piwa. Kompania Piwowarska wystartowała z nową akcją „Bądź mądry”, w której przy wsparciu znanych blogerów i za pomocą specjalnie zaprojektowanych koszulek promuje trzeźwość wśród kierowców, a także niespożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży i nieletnich.
– Piwo jest z nami od tysięcy lat i zawsze było napojem spożywanym podczas spotkań towarzyskich. Zarówno dla Kompanii Piwowarskiej, jak i dla całej branży kluczowe jest to, by ludzie rozumieli, że piwo jest napojem, który należy pić w sposób umiarkowany i odpowiedzialny. Od wielu lat prowadzimy różne kampanie, które edukują naszych konsumentów w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrew Highcock, prezes Kompanii Piwowarskiej.
Alkohol, nawet w małym stężeniu, może nieść ze sobą zagrożenia. Dlatego Kompania Piwowarska promuje odpowiedzialną konsumpcję i ostrzega przed prowadzeniem samochodu po spożyciu alkoholu i przed konsekwencjami sięgania po alkohol przez kobiety w ciąży oraz przez nieletnich.
– W odniesieniu do kierowców podejmujemy szereg działań. Jednym z nich jest strona internetowa abcalkoholu.pl. Oferujemy też specjalną aplikację mobilną, która jest „alkomatem w telefonie” i pozwala sprawdzić orientacyjny poziom alkoholu w organizmie – wskazuje Highcock.
Bezpłatną aplikację mobilną Sprawdź Promile dotychczas pobrało na telefon ponad 280 tys. ludzi.
– Wśród licznych inicjatyw, które prowadzimy, jest również „Trzeźwobus”. W ubiegłym roku odwiedził 9 dużych imprez plenerowych i muzycznych, podczas których 28 tys. osób miało się okazję przebadać alkomatem. Tylko na tegorocznym Przystanku Woodstock skorzystało z tej możliwości 35 tys. osób. To o 50 proc. więcej niż w ubiegłym roku – mówi prezes Kompanii Piwowarskiej.
Łącznie liczba osób zaangażowanych w programy podniesienia świadomości bezpieczeństwa na drodze prowadzone przez Kompanię Piwowarską wyniosła w ubiegłym roku ponad 460 tys. Takie inicjatywy przynoszą efekty. Z raportu „Wypadki drogowe w Polsce w 2015 roku” przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku liczba wypadków, w których uczestniczyły osoby po spożyciu alkoholu, spadła o 11,2 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. O ponad 14 proc. spadła liczba wypadków spowodowanych przez takie osoby.
– Według naszego wewnętrznego raportu CSR nasze przekazy dotyczące negatywnych konsekwencji spożywania alkoholu w ciąży w ubiegłym roku dotarły do blisko 1,35 mln Polaków – dodaje Highcock.
W ramach przeciwdziałania sprzedaży alkoholu nieletnim przede wszystkim przed imprezami masowymi Kompania Piwowarska szkoli sprzedawców, jak reagować w sytuacji, gdy nastolatek próbuje kupić alkohol. Ostatnie badania CBOS przeprowadzone na zlecenie ZPPP „Browary Polskie” pokazują, że dorośli mają ogromny udział w inicjacji alkoholowej młodzieży. Uczestniczący w badaniu nastolatkowie deklarowali, że w takiej sytuacji najczęściej alkohol pochodził od dorosłych znajomych, którzy kupili niepełnoletniemu napoje procentowe (34,2 proc.), albo od domowników, którzy poczęstowali nastolatka alkoholem np. podczas rodzinnej uroczystości (33,8 proc.). To udowadnia, jak istotne jest to, by dorośli nie ułatwiali niepełnoletnim dostępu do alkoholu.
– Dotychczas promowanie niespożywania alkoholu w ciąży, niesprzedawania alkoholu nieletnim i nieprowadzenia samochodu po alkoholu to były trzy odrębne inicjatywy. Teraz łączymy je pod wspólnym szyldem w ramach kampanii „Bądź mądry” – zapowiada prezes Kompanii Piwowarskiej.
Kampania ruszyła 11 sierpnia i nawiązuje do znanego mema z facebookowego profilu „Bądź jak oni”, który w krótkim czasie zgromadził na Facebooku ponad 130 tys. fanów.
– Chcemy lepiej wykorzystywać popularne kanały komunikacji w internecie i dlatego stworzyliśmy serię filmów we współpracy z 10 popularnymi blogerami, którzy podzielają naszą troskę o umiarkowaną i odpowiedzialną konsumpcję alkoholu – wskazuje Highcock.
Na potrzeby kampanii powstała seria 30-sekundowych filmików z udziałem blogerów, m.in. Michała Góreckiego, Malwiny Bakalarz, Michała Kopika czy Natalii Tur. Każdy umieścił film z własnym przesłaniem w swoich kanałach social media, m.in. na Instagramie, YouTube i Facebooku. Bohaterowie filmów są też ubrani w koszulki zaprojektowane specjalnie na potrzeby akcji: ze znaczkiem „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” (i hasłem „Jestem mądry/a i dobrze się prowadzę”), „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” (i hasłem: „Jestem mądry, trzeźwy i przystojny” lub „Jestem mądra, trzeźwa i seksowna”) oraz „W ciąży nie piję alkoholu” (z hasłem: „Jestem mądra i to mi nie ciąży”).
– W kampanii „Bądź mądry” mamy do zakomunikowania bardzo ważny przekaz. Jednocześnie rozumiemy, że jeżeli chcemy zyskać wsparcie dla tej inicjatywy, to musimy ten przekaz podawać w sposób lekki, bez moralizowania. Koszulki z mądrymi hasłami mają zachęcić ludzi, by dołączyli do naszej akcji. To nasz wkład w promowanie odpowiedzialnej i umiarkowanej konsumpcji alkoholu – podkreśla Andrew Highcock.
Czytaj także
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
- 2024-11-07: Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Ochrona środowiska
Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru
Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.