Mówi: | Małgorzata Olszewska |
Funkcja: | Wiceminister Administracji i Cyfryzacji |
MAC: Niewielu Polaków przygotowuje się do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy
Już za miesiąc pierwsze zmiany w odbiorze telewizji w związku z zastąpieniem sygnału analogowego cyfrowym. Jednak jak przyznaje wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska, niewiele osób przygotowuje sie do dostosowania swojego odbiornika. W całej Polsce sygnał analogowy naziemnej telewizji cyfrowej ma być zastąpiony cyfrowym z końcem lipca 2013 roku.
- 7 listopada nastąpi wyłączenie sygnału analogowego w województwie lubuskim, a 28 listopada w województwie pomorskim. Staramy się już w tej chwili bardzo blisko współpracować z władzami regionów, z wojewodą lubuskim, jak i pomorskim po to, żeby dotrzeć z informacją na ten temat do jak najszerszej liczby mieszkańców tych obszarów - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Olszewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji.
W tej chwili prowadzone są badania dostępności sygnału na terenie kilku województw.
- Większość obywateli wie o tym, że będzie taki proces, dotyczący wyłączenia telewizji analogowej. Natomiast niewielu z nich przygotowuje się do tego procesu w postaci dostosowania swojego odbiornika czy to przez dokupienie przystawki dekodera, czy też poprzez zakupienie telewizora – mówi wiceminister.
W ok. 40 proc. polskich domach wciąż są telewizory kineskopowe, które do odbioru sygnału cyfrowego potrzebować będą specjalnego dekodera. Tyle, że zmian będzie potrzebowała także część posiadaczy odbiorników LCD, bo posiadanie tzw. płaskiego telewizora nie gwarantuje odbiór u sygnału cyfrowego. Niektóre z nich mają dekoder typu MPEG2.
- Mamy standard telewizji MPEG4 i trzeba pamiętać o tym, żeby te urządzenia również spełniały ten standard – podkreśla.
W praktyce oznacza to konieczność wymiany telewizora lub zakupu dekodera. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca dodatkowo, by w miejscowościach, w których odbiór będzie utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimalnej 10 metrów.
Z analiz przeprowadzonych przez UKE wynika m.in., że ponad 98 proc. badanych miejscowości odbiera już sygnał cyfrowy. Dodatkowe działania nadawców wymagane są jedynie w 24 miejscowościach. UKE przebadał odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie 505 gmin (6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 mln Polaków.
Czytaj także
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Małgorzata Potocka: Wydaje mi się, że ja wczoraj otworzyłam Teatr Sabat. Te 25 lat to była chwila moment
- 2025-03-17: Małgorzata Potocka: Nigdy nie przejmowałam się złą opinią, bo na ogół jest ona złośliwa, podła i pełna zazdrości. Moje spektakle są na światowym poziomie
- 2025-04-01: Małgorzata Potocka: Jestem absolutnie oddana mojemu teatrowi. Jak się robi teatr z pasji, to nie trzeba odpoczywać
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-02-07: Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.