Mówi: | prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego walczy o studentów z zagranicy, również z Chin
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka chce zachęcić do studiowania w Polsce studentów z zagranicy, w tym z Chin. Zagraniczni studenci mogliby pomóc w przetrwaniu wielu polskich uczelni, które ze względu na niż demograficzny są likwidowane lub przejmowane przez silniejsze ośrodki.
– Staramy się współpracować z rządem Chin, aby stamtąd studenci przyjeżdżali studiować w Polsce – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka. – Jednak uczestnictwo w targach edukacyjnych i nasze działania nie wystarczą. Same uczelnie muszą być bardzo aktywne, aby pozyskiwać nowych kandydatów na studia.
Chińczycy mogliby wzmocnić grupę zagranicznych klientów polskich uczelni. W tej chwili studenci zagraniczni ze 141 państw stanowią ok. 1,3 proc. wszystkich uczących się w szkołach wyższych w naszym kraju. Spośród przedstawicieli 141 krajów największą grupą na polskich uczelniach (ponad 8 tysięcy studentów) są Ukraińcy.
– Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi uczelniami i zależy nam na tym, żeby nie tylko w ramach programu Erasmus for All, ale także w ramach umów bilateralnych przyjmować jak najwięcej studentów, również zza naszej wschodniej granicy – podkreśla Barbara Kudrycka.
Po Ukraińcach najchętniej uczą się w Polsce Białorusini, są też (głównie w Warszawie) grupy studentów z Malezji, Szwecji, Norwegii czy nawet Arabii Saudyjskiej. Według raportu „Studenci zagraniczni w Polsce 2012", opracowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy" ponad 28 proc. studentów zagranicznych studiuje w Polsce kierunki ekonomiczne i biznesowe, ponad 26 proc nauki medyczne, 11 proc. – kierunki techniczne, a ponad 8 proc. – nauki społeczne.
Mało studentów – mniej uczelni
Uczelnie w całym kraju borykają się z poważnym problemem, jakim jest niż demograficzny.
– Mamy teraz około 1,4 mln studentów. Mieliśmy przed 4-5 laty niemal 2 miliony – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Kudrycka.
Dla wielu szkół spadająca z roku na rok liczba studentów oznacza konieczność łączenia się, ale niekiedy także groźbę likwidacji. Zdaniem minister szkolnictwa wyższego, te procesy mają również swoje dobre strony.
– W tej chwili mamy 30 uczelni w likwidacji. Nam zależy na tym, żeby te uczelnie, które nie kształcą na wysokim poziomie, łączyły się, restrukturyzowały albo ewentualnie likwidowały – podkreśla.
W ten sposób na rynku pozostaną najsilniejsze i najlepsze pod względem jakości kształcenia i oferty dla studentów, szkoły wyższe.
– Dobre uczelnie niepubliczne mają nadal dosyć duże zainteresowanie kandydatami na studia. To w niektórych przypadkach też przekłada się na poziom nauczania, ponieważ nie wszyscy kandydaci są do nich przyjmowani – tłumaczy minister.
Wiele do życzenia pozostawia jednak jakość polskich szkół w porównaniu z najlepszymi światowymi uczelniami. Według rankingu Times Higher Education, wśród 400 najlepszych uczelni świata znalazły się jedynie dwie polskie – Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (obie w czwartej setce).
Czytaj także
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.