Mówi: | prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej Reinier Schlatmann, prezes zarządu na Europę Środkową i Wschodnią, Philips |
Funkcja: | Marcin Bruszewski, generalny menadżer na Polskę i kraje bałtyckie, Philips Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego |
Na Śląsku przyspieszą prace nad innowacyjnymi technologiami i produktami medycznymi. To efekt współpracy Philips Polska z naukowcami z Politechniki Śląskiej
Politechnika Śląska i firma Philips będą razem pracować przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla systemu opieki zdrowotnej. W ramach współpracy przy budowie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu prowadzone będą prace naukowo-badawcze ukierunkowane na opracowanie nowych technologii i wyrobów medycznych. Celem jest usprawnienie opieki nad pacjentem od profilaktyki i diagnostyki aż po hospitalizację i leczenie.
– Philips jest liderem w zakresie technologii medycznych i blisko współpracuje z ośrodkami akademickimi, by świadczyć lepsze usługi dla pacjentów. Wierzymy, że dzięki połączeniu naszej wiedzy i doświadczenia z talentem naukowców możemy budować lepszą przyszłość opieki zdrowotnej – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Reinier Schlatmann, prezes Philipsa na Europę Środkową i Wschodnią.
Politechnika Śląska i Philips Polska podpisały umowę o współpracy. W ramach projektu Assist Med Sport Silesia, jednego z kluczowych dla województwa, w Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu przy Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Philips zapewnia 20-proc. wkład własny do projektu.
– Naszym wkładem jest też wiedza i know-how. Nasi pracownicy będą blisko współpracować z uczelnią przy tworzeniu różnych rozwiązań dla systemu opieki zdrowotnej. Chodzi przede wszystkim o zaspokajanie potrzeb pacjentów i zagwarantowanie, że opieka będzie się stale rozwijać – mówi Schlatmann.
W ramach działalności Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu będą prowadzone prace naukowo-badawcze ukierunkowane na opracowanie nowych technologii i wyrobów medycznych.
– Naszym zdaniem dzięki współpracy z uczelniami i rządem możemy tworzyć rozwiązania przyszłości, które pomogą nam osiągnąć cel, jakim jest poprawa jakości życia 3 mld osób na świecie do 2025 roku – zapowiada prezes Philipsa na Europę Środkową i Wschodnią.
Wszystkie rozwiązania z dziedziny informatyki medycznej mają się przełożyć na lepszą jakość oferowanych przez szpitale usług przy niższych kosztach.
– Jest wiele rozwiązań, nad którymi możemy pracować wspólnie z Politechniką Śląską. To m.in. nowe aplikacje oraz dostosowanie lokalnych warunków do oprogramowania stworzonego przez Philips, które chcielibyśmy zastosować także w Polsce – wskazuje Martijn Heemskerk, dyrektor Global Healthcare IT Ecosystem w Philips.
Innowacje będą się koncentrować na telemedycynie oraz rozwiązaniach, które umożliwią zdalną komunikację z pacjentem, diagnostykę i porady. Kluczowe będą także obszary IT, które usprawnią zarządzanie danymi pacjentów tak, by opieka zdrowotna była bardziej efektywna. Długofalowym celem jest stworzenie rozwiązań, które będą faktycznie przydatne w służbie zdrowia, na czym skorzystają nie tylko pacjenci, lecz także lekarze i personel medyczny w regionie i w kraju.
– Wierzę, że inżynieria biomedyczna wspólnie z medycyną wypracują te efekty, na które czekają chorzy. Bardzo ważne jest to, że nauka ze strony medycyny i inżynierii idzie pod rękę z biznesem, bo wiele wspaniałych pomysłów zalega na półkach. Myślę, że te zabrzańskie dobre pomysły będą bardzo szybko wdrażane, czego gwarantem jest Philips – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta Zabrze.
– Województwo, które szczyci się, że ma kompetencje, ludzi i zaplecze badawczo-rozwojowe w obszarze medycyny, powinno takie działania wspierać. Medycyna jest jedną z naszych inteligentnych specjalizacji – mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego. – Chcielibyśmy w tym obszarze dalej się rozwijać i być liderem innowacji w Europie. Myślę, że dzięki współpracy Politechniki Śląskiej z firma Philips jest to możliwe.
Politechnika Śląska to pierwsza uczelnia w tym rejonie Europy, z którą Philips nawiązał współpracę. Wspólnie wypracowane rozwiązania w powstającym centrum naukowo-badawczym mogą być przenoszone do innych krajów bałtyckich.
– Podpisanie umowy z Philipsem to kamień milowy w naszym rozwoju w zakresie technologii inżynierii biomedycznej i wdrożeń w medycynie – podkreśla Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. – Te pierwsze systemy, nad którymi chcemy pracować, są związane z informatyzacją szpitali, z przygotowaniem systemów, które będą mogły obsługiwać zamówienia w szpitalach czy obieg elektronicznej dokumentacji.
Na współpracy przy projekcie skorzysta sama Politechnika, przede wszystkim ze względu na podniesienie poziomu edukacji i badań naukowych.
– Projekt pozwoli zakupić nowoczesną aparaturę za około 60 mln zł przeznaczoną do prowadzenia badań. W ramach tej technologii nasi studenci i doktoranci będą mogli realizować swoje prace magisterskie i doktorskie. Trudno byłoby kupić tę technologię na rynku, bo nie jest ona dostępna – mówi Marek Gzik.
– Partnerstwo z Politechniką Śląską daje nam ogromną możliwość wpływania na kształtowanie studentów – mówi Marcin Bruszewski, dyrektor generalny na Polskę i kraje bałtyckie firmy Philips. – Mówimy o ponad 20 tys. studentów i o 3 tys. pracowników uczelni, o całym środowisku szpitali, które ma chyba najmocniejszy łańcuch zależności w Polsce. Zaangażowanie dyrektorów szpitali, kadry zarządzającej, lekarzy i personelu średniego to benchmark światowy dla tego, jak powinno to wyglądać w służbie zdrowia.
Czytaj także
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.