Naukowcy najlepiej ocenianą przez Polaków grupą zawodową walczącą z pandemią. Prace badawcze związane z przeciwdziałaniem skutkom koronawirusa przyczyniły się do zwiększenia tempa badań w wielu dziedzinach
Pandemia COVID-19 będzie mieć ogromny wpływ na to, jak działa świat nauki. Jej efektem już jest chociażby przyspieszenie tempa publikacji badań naukowych czy upowszechnienie w badaniach cyfrowych technologii. – Nie wiemy jeszcze, jak sytuacja się rozwinie, nie mamy teraz wystarczającej wiedzy, bo jesteśmy jeszcze w samym środku kryzysu. To, jak świat zareagował na pandemię, zdecydowanie wpłynęło na zmianę sposobu pracy naukowców, a także tempo dzielenia się postępami w badaniach naukowych – twierdzi Charles M. Rice, laureat ubiegłorocznej Nagrody Nobla i jeden z najwybitniejszych na świecie wirusologów. Co istotne, pandemia spowodowała też skokowy wzrost zaufania społecznego do naukowców i środowiska akademickiego.
Z badania dr. hab. Michała Wróblewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach projektu „Pandemia w oczach Polaków. Badania społeczne nad percepcją chorób zakaźnych, zaufaniem i ryzykiem” wynika, że w walce z pandemią to naukowcy są najlepiej ocenianą przez Polaków grupą. Za nimi znaleźli się pracownicy służby zdrowia. Z badań wynika także, że w czasie pandemii Polacy mają większe zaufanie do nauki i technologii niż przed jej wybuchem, chociaż wciąż podchodzą do nich bardziej sceptycznie niż respondenci z pozostałych krajów UE. Z pewnością jednak ostatnie miesiące skierowały większą uwagę społeczeństwa na rolę naukowców i całego środowiska badawczego.
– Nauka jest niezaprzeczalną częścią życia codziennego, ale w czasie pandemii jej rola została szczególnie podkreślona. Świat z zainteresowaniem śledził postępy nad rozwojem szczepionki przeciw COVID-19, ponieważ dawała ona nadzieję na powrót do rzeczywistości, którą znamy sprzed pandemii – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Alina Pszczółkowska, wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland. – Nauka dała nam odpowiedź na pandemię i wymierną szansę powrotu do normalności.
Dzięki pracy naukowców udało się w krótkim czasie opracować szczepionkę przeciw COVID-19. To sytuacja bez precedensu, ponieważ standardowo prace nad nowymi szczepionkami zajmują wiele lat.
– To, jak świat zareagował na pandemię, zdecydowanie wpłynęło na zmianę sposobu pracy naukowców, a także tempo dzielenia się postępami w badaniach – podkreślał Charles M. Rice podczas wirtualnego spotkania z polskimi studentami i młodymi naukowcami.
Laureat Nagrody Nobla ocenił, że współpraca środowiska naukowego jest konieczna, żeby osiągać szybkie i pozytywne efekty, co najdobitniej udowodniły właśnie prace nad szczepionką przeciw COVID-19.
– Jeśli przyjrzymy się liczbie autorów niektórych prac naukowych dotyczących SARS CoV-2 i COVID-19, okazuje się, że często pracowały przy nich setki ludzi. Bardzo trudno jest dokonywać odkryć naukowych i prowadzić badania samodzielnie. Jeśli naprawdę zależy nam na szybkości, to musimy pracować razem i łączyć ze sobą takie elementy, które mają największy sens w kontekście danej specjalizacji – wskazuje Charles M. Rice. – Szczególnie duże wrażenie wywarł na mnie wpływ, jaki na badania mogą mieć różni naukowcy, którzy patrzą na przedmiot badań z zupełnie innej perspektywy i obszaru specjalizacji.
Prace B+R zainicjowane przez branżę farmaceutyczną były przełomowe – dzięki postępowi technologicznemu oraz połączeniu wysiłków środowiska naukowego i przemysłu farmaceutycznego po raz pierwszy w historii w tak ekspresowym tempie udało się opracować szczepionki, które są w tej chwili stosowane na całym świecie.
– Współpraca z uniwersytetami i środowiskiem naukowym jest dla nas kluczowym elementem strategii działania i rozwoju – podkreśla Alina Pszczółkowska. – Jesteśmy firmą działającą w obszarze R&D, stąd bardzo ważne jest dla nas budowanie współpracy z ośrodkami naukowymi czy tworzenie programów edukacyjnych dla studentów i młodych naukowców, którzy w najbliższym czasie będą wchodzić na rynek pracy i szukać swojej ścieżki rozwoju.
AstraZeneca w Polsce od lat aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi, w tym m.in. z Uniwersytetem Warszawskim. W grudniu ub.r. podpisała z uczelnią ramowe porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych technologii i usług na rynku farmaceutycznym i medycznym, a także edukacja i poszerzanie możliwości rozwoju polskiej kadry naukowej.
W przeprowadzonym w ramach Nobel Prize Inspiration Initiative wirtualnym spotkaniu „The Pathway to Scientific Impact – Challenges and Opportunities” z laureatem Nagrody Nobla, profesorem Charlesem M. Rice’em udział wzięło ponad 400 uczestników. Było ono skierowane do polskich studentów, doktorantów i młodych naukowców. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nobel Prize Outreach we współpracy z AstraZeneca Pharma Poland i Uniwersytetem Warszawskim.
Czytaj także
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-15: Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat
- 2024-11-13: Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-11: Zmiany w modelu edukacji konieczne już od przedszkola. Kilkuletnie dzieci mogą przyswajać kompetencje przyszłości
- 2024-10-25: Ruch robotów coraz bardziej podobny do człowieka i zwierząt. Sztuczne mięśnie mogą zmienić sposób ich projektowania
- 2024-10-09: Cyfrowi kontrolerzy lotów nie zastąpią na razie całkowicie ludzi. Zaawansowane technologie będą jednak wspierać zarządzanie ruchem lotniczym
- 2024-10-01: Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.