Mówi: | Jan Mroczka |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Rank Progress |
Deweloperzy coraz mniej zarabiają na nieruchomościach handlowych. Najemcy żądają niższych czynszów
Rynek powierzchni handlowych stał się dla deweloperów nieco mniej rentowny, ponieważ ze względu na dużą podaż to najemcy dyktują warunki. Prezes Rank Progress podkreśla jednak, że nowych projektów jest dużo, a deweloperzy liczą, że długoterminowe umowy pozwolą na zwiększenie zysków w przyszłości.
– Gospodarka bardzo mocno się rozwija i najemcy to wykorzystują. Żądają oni od nas, deweloperów, niższych stawek czynszu, dlatego ten biznes jest dla nas nieco mniej rentowny – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA.
Najemcom przewagę daje rosnąca podaż powierzchni handlowych. Z raportu firmy doradczej Knight Frank wynika, że już teraz nasycenie rynku przekracza średnią unijną. W Polsce jest ponad 11 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej w ponad 400 centrach. Przybywa jej w tempie 600-700 tys. mkw. rocznie. Szczególnie szybko będzie przybywać nowej powierzchni w mniejszych miastach i we wschodniej części kraju.
Mroczka wyjaśnia, że to z czynszu najmu pochodzi gros przychodów firmy – są one przeznaczane zarówno na spłatę zadłużenia, funkcjonowanie firmy, jak i na kolejne projekty. Spółka deklaruje, że do końca 2015 roku zrealizuje 4 nowe centra handlowe. Powierzchnia najmu wszystkich zaplanowanych przez Rank Progress obiektów wynosi 255 tys. mkw.
– Centra handlowe sprzedajemy raz na jakiś czas. Teraz jesteśmy w trakcie negocjacji sprzedaży kilku centrów i jestem przekonany, że ten rok będzie wyjątkowo pozytywny – mówi Jan Mroczka.
W ciągu roku (I kw. 2013 – I kw. 2014) powierzchnia najmu, z jakiej czerpie przychody Rank Progress wzrosła o ok. 30 000 tys. mkw., z uwagi na otwarcie centrów handlowych w Grudziądzu i Chojnicach. Spółka zmniejszyła jednocześnie w tym czasie również procent niewynajętej powierzchni z 14 do zaledwie 5 proc.
Rank Progress SA specjalizuje się w działalności inwestycyjno-deweloperskiej i działa głównie w miastach średniej wielkości. Firma pozyskuje atrakcyjnie zlokalizowane grunty, a następnie zabudowuje je obiektami handlowymi pod wynajem lub sprzedaż. W maju firma oddała do użytku galerię w Oleśnicy.
Prezes podkreśla, że firma mocno dywersyfikuje działalność, m.in. w sektorze gastronomicznym czy utylizacji odpadów.
– Jakiś czas temu kupiliśmy zakład utylizacji odpadów w Szkocji. Chodziło mi o to, żeby przekonać nasze społeczeństwo i samorządowców, którzy obawiają się stworzenia tego typu biznesu. Pomysł ten wzbudził duże zainteresowanie – mówi Mroczka.
Szkocki zakład wykorzystuje technologię pirolizy, czyli utylizowania odpadów w wysokich temperaturach, bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi. Rank Progress zbuduje podobny zakład w Długoszynie, pod granicą niemiecką. Prezes podkreśla, że jest już decyzja środowiskowa w tej sprawie. Ma to być jedna z wielu podobnych instalacji, bo firma chce mocno postawić na ten segment działalności.
Czytaj także
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-22: Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-05-02: Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej
- 2025-05-15: Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
- 2025-03-27: Drugie życie zużytego oleju spożywczego. Można go wykorzystać do produkcji biopaliw, ale też kosmetyków czy farb
- 2025-02-19: Zasada 3R może ograniczyć liczbę elektroodpadów. Recykling nie rozwiąże wszystkich problemów
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.