Mówi: | Leszek Stankiewicz |
Funkcja: | wiceprezes zarządu |
Firma: | Fundamental Group |
Firmy budowlane widzą swoją przyszłości na rynku infrastrukturalnym
Firmy budowlane widzą duży potencjał na rynku infrastrukturalnym, dlatego coraz częściej inwestują w rozwój tej działalności. Jedną z nich jest Fundamental Group, który chce rozwijać nie tylko część infrastrukturalną, lecz także budownictwo inwestycyjne. Firma chce też walczyć o pozycje poprzez rozwój projektów mieszkań na wynajem realizowanych pod klucz w układzie „projektuj i buduj”. Pod koniec I kw. tego roku ma zostać oddany do użytku budynek w Warszawie. Fundamental Group chce się także rozwijać w zakresie infrastruktury drogowej i przemysłowej. W planach spółka ma też budowę sieci akademików.
– W 2016 roku nasza spółka umocniła swoją pozycję na rynku generalnego wykonawstwa robót kubaturowych, pozyskaliśmy nowych inwestorów. Rozpoczęliśmy także działalność na rynku infrastrukturalnym i wygraliśmy pierwszy kontrakt na budowę mostu. Na koniec roku podjęliśmy decyzję o rebrandingu. Firma Budner, która od 25 lat funkcjonowała na rynku, od 29 grudnia 2016 roku zmieniła nazwę na Fundamental Group – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Leszek Stankiewicz, wiceprezes zarządu firmy Fundamental Group.
Firma stawia na budownictwo inwestycyjne. W Polsce powstaje coraz więcej obiektów z apartamentami i mieszkaniami na wynajem. Strategią firmy jest udział w tym szybko rosnącym sektorze, zwłaszcza że mieszkania na wynajem są coraz częściej poszukiwane nie tylko przez firmy, lecz także przez inwestorów indywidualnych ze względu na wyższe stopy zwrotu niż przy tradycyjnych lokatach.
– Stawiamy na budownictwo inwestycyjne w zakresie mieszkań na wynajem. Chcemy zajmować się działalnością design and build, będziemy pozyskiwali dla naszych inwestorów zarówno grunty, projektowali budynki zgodnie z ich wymaganiami, jak i finalnie budowali wraz z wyposażeniem wszystkie mieszkania i budynki – zapowiada Stankiewicz.
Pod koniec I kw. 2017 roku ma zostać ukończona budowa przy ul. Samochodowej w Warszawie. Kolejne budynki mają powstać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.
Rozwój tego typu działalności jest odpowiedzią spółki na trudniejszy dostęp do kredytów bankowych i konkurencję ze strony dużych funduszy inwestycyjnych i programu Mieszkanie Plus, który może obniżyć ceny najmu. Podniesienie wkładu własnego także może negatywnie wpłynąć na rynek, jednak w obliczu niskich stóp procentowych mieszkania na wynajem stanowią dobrą alternatywę dla inwestorów.
– Będziemy pozyskiwali dla naszych inwestorów zarówno grunty, projektowali budynki zgodnie z ich wymaganiami i budowali wraz z wyposażeniem wszystkie mieszkania czy budynki. Wydaje nam się, że jest to bardzo dobry segment rynku, który mocno się rozwija i jest alternatywą dla lokowania kapitału przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych – ocenia wiceprezes Fundamental Group.
Firma chce się też skupić na rozpoczętych w 2016 roku pracach w sektorze infrastrukturalnym. W listopadzie ubiegłego roku przedsiębiorstwo zostało głównym wykonawcą budowy stacji C17 II linii warszawskiego metra (na Targówku).
– Wierzymy, że będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych projektach metra w Warszawie. Planujemy dalszy rozwój w zakresie infrastruktury drogowej i przemysłowej w różnych częściach Polski. Kolejnym projektem, który będziemy rozwijać w 2017 roku, jest budowa sieci komercyjnych akademików dla studentów. Planujemy realizację kilku budynków, zaczynamy od budynku w Warszawie, następne budynki powstaną w Krakowie i Trójmieście – wskazuje Stankiewicz.
Dwell Well, czyli sieć komercyjnych akademików, którą buduje Fundamental Group, powstaje obecnie w Warszawie, przy ul. Sacharowa. Planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2018 roku. Jednocześnie realizowana będzie budowa akademika przy ul. Grochowskiej. Łącznie oba obiekty pomieszczą ok. 800 łóżek. Firma chce rozwijać sieć w największych miastach akademickich.
– Planujemy realizację kilku budynków, zaczynamy od pierwszego budynku w Warszawie, kolejne powstaną w Warszawie, w Krakowie i Trójmieście – zapowiada Leszek Stankiewicz.
Czytaj także
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-14: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjał
- 2025-01-29: Sektor budowlany coraz bardziej skupia się na celach dekarbonizacji. Firmom potrzebne jest jednak wsparcie finansowe i legislacyjne
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.