Mówi: | Ewa Skibińska |
Funkcja: | menadżer ds. marketingu |
Firma: | By Made |
Na rynku wynajmu przybywa mikroapartamentów. Chętnych przyciągają lokalizacja w centrum miast i funkcjonalnie urządzone wnętrza
Mikroapartamenty, czyli lokale o powierzchni 16–30 mkw., mogą być udostępniane wynajmującym zarówno na krótki, jak i na długi czas. Powstają one w budynkach o funkcji hotelowej, zwykle w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach w centrach miast. – To właśnie najważniejszy czynnik, który przyciąga wynajmujących. Drugim jest multifunkcjonalność takiego wnętrza – mówi Ewa Skibińska z grupy By Made, która realizuje taką inwestycję przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu. Tego typu projekty przyciągają też coraz więcej inwestorów zainteresowanych bezpieczną lokatą kapitału.
– Mikroapartamenty wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, konkretnie z Nowego Jorku. Do Polski dotarły w 2013 roku. Pierwsza tego typu inwestycja została zrealizowana we Wrocławiu. Obserwujemy ciągły wzrost tego rynku. W samym Wrocławiu jest około 9–10 inwestycji tego typu realizowanych przez duże firmy deweloperskie. Kolejne znajdują się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Obserwujemy duże zainteresowanie tym formatem mieszkaniowym, zarówno ze strony deweloperów, jak i kupujących – mówi agencji Newseria Biznes Ewa Skibińska, menadżer ds. marketingu w By Made Mikroapartamenty.
Wynajem kameralnych lokali w wysokim standardzie to propozycja głównie dla młodych ludzi rozpoczynających samodzielne życie, studentów, a także turystów. To alternatywa dla osób, którym zależy na małym lokalu, ale w bardzo dogodnej lokalizacji w centrum miasta. Mieszkańcy mikroapartamentów grupy By Made przy Legnickiej 60C będą mogli szybko dojść lub dojechać do pracy komunikacją miejską. Inwestycja znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż obok kompleksu biurowego Business Garden w centrum zachodniej strefy biznesu, na tyłach największej galerii handlowej we Wrocławiu.
– Ten segment to odpowiedź na potrzeby użytkowników. Sytuacja mieszkaniowa się zmienia, mamy dużo singli, którzy poszukują wygodnych przestrzeni w centrum miasta, blisko miejsca pracy – mówi menadżer ds. marketingu w By Made Mikroapartamenty.
Ustawa o własności lokali rozróżnia dwa typy lokali – mieszkalne oraz o innym przeznaczeniu (niemieszkalne). Budowane mikroapartamenty należą do tej drugiej kategorii.
– One realizowane są w budynkach aparthotelowych. To są budynki, które bardziej przypominają hotel niż typowe mieszkania – wyjaśnia Ewa Skibińska. – Są sprzedawane z 23-proc. stawką VAT, podczas gdy na mieszkania obowiązuje 8-proc. podatek. Przyjęło się, że mikroapartamenty są oferowane w opcji pod klucz, czyli z kompleksowym wykończeniem i wyposażeniem.
Jak podkreśla, w mikroapartamentach – mimo kategorii lokali niemieszkalnych – da się wygodnie mieszkać. Dlatego też mogą być przeznaczone zarówno na krótkoterminowy, jak i na długoterminowy wynajem. Wszystko zależy od projektu wykończenia. By Made stawia przede wszystkim na mobilność wnętrza.
– Mamy tutaj albo jedną przestrzeń, która pełni funkcję wypoczynkową, jadalnianą, gdzie znajduje się też wydzielona łazienka, albo też dwa osobne pokoje, które są już wygodniejszą i bardziej mieszkaniową opcją dla użytkowników – mówi przedstawicielka dewelopera. – Multifunkcjonalność to klucz do sukcesu. Meble często są zaprojektowane tak, żeby były wygodne w składaniu, żeby przestrzeń w pomieszczeniu, które ma 18–20 mkw., była wygodna i mogła pełnić różne funkcje.
Budynki z mikroapartamentami często mają recepcję, strefy coworkingu, restaurację oraz inne części wspólne dla mieszkańców.
– Całość jest zautomatyzowana, użytkowanie nie wymaga klucza, tylko karty dostępu. Przed budynkiem zapewniamy miejsca postojowe oraz parking dla rowerów – wymienia Ewa Skibińska.
Tego typu inwestycje coraz częściej przyciągają też inwestorów, ponieważ oferują gwarantowaną stopę zysku w wysokości 7 proc. Kupują je głównie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które mają już doświadczenie na tym rynku. Zdarza się, że nabywają od razu kilka lub kilkanaście lokali. Inna grupa kupujących to osoby, które chcą bezpiecznie ulokować swoje oszczędności.
– Najważniejszą rzeczą dla kupujących jest to, że mikroapartamenty mogą być produktem bezobsługowym. Można powierzyć zarządzanie nimi profesjonalnej firmie. Są to operatorzy, którzy podpisują z właścicielem umowę i zajmują się od A do Z jego mikroapartamentem, wypłacając co miesiąc stały zysk – mówi przedstawicielka dewelopera.
Mikroapartamenty o powierzchni 18,5 mkw. we Wrocławiu kosztują ok. 230 tys. zł netto z wykończeniem pod klucz. Budowa apartamentowca przy Legnickiej we Wrocławiu rozpoczęła się w czerwcu i będzie realizowana do końca 2021 roku. W budynku znajdzie się 129 mikroapartamentów inwestycyjnych o powierzchni od 16 do 30 mkw. Operator oferuje przyszłym właścicielom jeden z trzech pakietów zarządzania najmem do wyboru oraz pomoc doradców kredytowych i podatkowych.
Nowe prawo budowlane wchodzi w życie 19 września. Uprości przygotowania do budowy domu i przyspieszy inwestycję
Przez pandemię wzrost cen mieszkań wyhamował. Nie oznacza to jednak, że zaczną one spadać
#BatalieBiznesu
Rynek mieszkaniowy w coraz lepszej kondycji. Deweloperzy przygotowują się na wzrost zainteresowania lokalami
Czytaj także
- 2024-09-25: Trwają prace nad strategią migracyjną Polski na lata 2025–2030. Eksperci apelują o duży nacisk na mieszkalnictwo
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
- 2024-08-26: Mimo wybudowania ponad miliona mieszkań w ciągu dekady warunki mieszkaniowe Polaków się nie poprawiają. Rządowe programy też nie przynoszą rezultatów
- 2024-09-02: Na rynku najmu brakuje większych mieszkań, a popyt na nie rośnie. Coraz popularniejszy może się stać najem domów
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
- 2024-08-20: Upały wyzwaniem w transporcie żywności. W zwykłych samochodach dostawczych może być nawet 50°C [DEPESZA]
- 2024-08-23: Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany
- 2024-08-01: Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku
- 2024-07-22: Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.