Mówi: | Wojciech Kowalczyk |
Funkcja: | Wiceminister finansów |
Rządowy program finansowania mieszkań pod wynajem ma ruszyć od początku przyszłego roku
Rząd pracuje nad utworzeniem Funduszu Mieszkań pod Wynajem. Ma on wesprzeć ludzi młodych, których nie stać na kredyt hipoteczny na zakup własnego M. Program będzie funkcjonował obok systemu Mieszkanie dla Młodych. Fundusz kupi 20 tys. mieszkań zwłaszcza w dużych miastach. Stawki czynszów mają być dużo niższe niż oferowane na rynku.
– Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego chcielibyśmy stworzyć Fundusz Mieszkań na Wynajem. Główny cel funduszu to przede wszystkim ułatwienie ludziom młodym wejścia na rynek pracy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.
Środki Funduszu w ciągu 4 lat wyniosą około 5 mld zł.
– BGK będzie sukcesywnie dokapitalizowany w celu inwestowania w mieszkania pod wynajem. Planujemy, że Fundusz kupi 20 tys. mieszkań, przede wszystkim w dużych miastach Polski – podkreśla Wojciech Kowalczyk.
Fundusz skierowany byłby do ludzi młodych wchodzących na rynek pracy, dla których rynek mieszkaniowy jest niedostępny.
– Byłby to również program uzupełniający rządowy Mieszkanie dla Młodych – stwierdza wiceminister finansów. – Fundusz ma działać na zasadach rynkowych, w ramach towarzystwa funduszy inwestycyjnych pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Zarządzać nim ma profesjonalny podmiot, z doświadczeniem w zarządzaniu na rynku nieruchomości – wyjaśnia.
Resort zamierza zintensyfikować prace nad funduszem w kolejnych miesiącach.
– Planujemy do końca roku zakończyć sprawy proceduralne związane z utworzeniem Funduszu, tak aby ruszył od początku przyszłego roku – deklaruje Kowalczyk.
Stawki czynszów mają wynosić nie więcej niż 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, czyli co najmniej o jedną trzecią mniej niż stawki obowiązujące na rynku.
Czytaj także
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.