Mówi: | Jacek Krawiec |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | PKN Orlen S.A. |
PKN Orlen szuka ropy na łotewskim terytorium Bałtyku. Łącznie na poszukiwania i wydobycie wyda 5 mld zł
PKN Orlen szuka ropy na Bałtyku. Wspólnie z partnerem Kuwait Energy Company rozpoczął wiercenia na złożu Ocean Nomad na terytorium łotewskim Morza Bałtyckiego. Prace poszukiwawcze potrwają 40 dni i będą prowadzone na głębokości 1,5 km. – Te obszary są bardzo perspektywiczne, a poszukiwanie węglowodorów to nasz kierunek strategiczny – podkreśla Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
– Ze wstępnych badań wynika, że mogą być tam zasoby ropy naftowej. Chcemy zainwestować w poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej ok. 5 mld zł w ciągu pięciu lat. Naszym celem jest jak najszybsze uruchomienie produkcji i zapewnienie przychodów z tego obszaru działalności – zapowiada Jacek Krawiec w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Wiercenia na platformie Ocean Nomad rozpoczęły się 12 maja. Wykonuje je firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc. Obecnie prace prowadzone są na głębokości 525 m p.p.m.
– Będziemy wiercić łącznie przez 40 dni. Docelowo zejdziemy do głębokości 1,5 km pod poziomem morza.– informuje prezes PKN Orlen.
Wykonanie odwiertów umożliwi pobranie próbek, które pozwolą na oszacowanie wartości surowcowej złoża. Pierwsze efekty będą znane prawdopodobnie już w II kwartale tego roku. Dopiero wtedy zostaną podjęte decyzje o kontynuacji prac na łotewskim terytorium.
Prezes Orlenu nie chce mówić o kosztach jednego odwiertu, ani pełnych prac wiertniczych. Jednak wiadomo, że ze względu na warunki poszukiwań nie będą one niskie.
– To są dość drogie prace poszukiwawcze, ponieważ prowadzone są bardzo głęboko pod powierzchnią wody. To jest rząd kilkudziesięciu milionów dolarów – mówi Jacek Krawiec.
Ocean Nomad znajduje się na terenie objętym licencją Balin Energy, spółki joint venture polskiego koncernu i Kuwait Energy Company. Na wodach łotewskich spółka posiada dwa bloki koncesyjne, które objęte są 20-letnimi licencjami wydobywczymi. Znajdują się one w pobliżu granicy ze Szwecją i obejmują obszar ponad 1,6 km kw.
– Kuweit Energy Company jest operatorem prac poszukiwawczych. Jest to firma upstreamowa, my dopiero uczymy się tego biznesu – wyjaśnia prezes PKN Orlen.
Inwestycja ma duże znaczenie nie tylko dla Polskiego Koncernu Naftowego, ale i dla łotewskiej gospodarki. 21 maja platformę Ocean Nomad wizytował premier Łotwy, Vladis Dombrovskis.
– Tego typu prace wydobywcze tworzą miejsca pracy i napędzają gospodarki lokalne. Wizyta premiera Łotwy na naszym złożu jest dowodem, że również rząd Łotwy bardzo dużą wagę przywiązuje do tej inwestycji i pewnie też wiąże z nią duże nadzieje – dodaje Krawiec.
[zdjęcia] platforma wiertnicza PKN Orlen na Bałtyku
Czytaj także
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-05: Walka z globalnym wylesianiem przesunięta o rok. Rozporządzenie UE prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero w grudniu 2025 roku
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-14: UE i USA dążą do zażegnania konfliktu między Izraelem a Iranem. Próby te na razie nie przynoszą efektu
- 2024-08-06: Nowa Komisja Europejska utrzyma „zielony” kurs. Jednak większy nacisk chce położyć na konkurencyjność gospodarki i dialog ze społeczeństwem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.