Mówi: | Janusz Cichoń |
Funkcja: | Wiceminister finansów |
Ministerstwo Finansów: urzędy skarbowe będą rozliczać PIT-y za podatników
Urząd skarbowy przyjazny podatnikowi, uproszczenie procedur i monitorowanie przepisów tak, by nie utrudniały życia podatnikom – to zmiany, które zapowiada Ministerstwo Finansów. Resort deklaruje, że podatnicy już wkrótce poczują się jak klienci, a nie jak petenci, a wizyty w urzędzie będą mogli ograniczyć do niezbędnego minimum. Z drugiej strony służby skarbowe będą bardziej konsekwentnie i skutecznie ścigać przestępców skarbowych. Urzędy skarbowe rozliczą także PIT za podatnika.
– Korekta będzie oczywiście możliwa, ale nie podatnik będzie przygotowywał PIT. Dostanie ten PIT od urzędu skarbowego. Podatnik będzie więc zwolniony z tego obowiązku – zapowiada wiceminister finansów Janusz Cichoń.
Urzędy skarbowe rozliczaniem PIT-ów zajmą się od 2015 roku. Wtedy rozliczą deklaracje za 2014 rok.
To najbardziej spektakularna zmiana, która ma sprawić, że urzędy skarbowe będą bardziej przyjazne dla podatników.
– Chcemy, aby system podatkowy w większym stopniu był zorientowany na poprawę obsługi swoich klientów, aby był dla rzetelnego podatnika przyjazny i zorientowany na jego komfort, bezpieczeństwo i prostotę w kontaktach z urzędami skarbowymi – tłumaczy Janusz Cichoń.
W ramach resortu został powołany specjalny zespół ekspertów – Komisja ds. Przyjaznego Urzędu. Jego członkowie przejrzą istniejące procedury i przepisy pod kątem ułatwień dla podatników.
– Zadaniem tego zespołu będzie także przegląd wszystkich aktów prawnych pod kątem konsekwencji, jakie za sobą niosą. Dążymy do tego, aby z pewnym wyprzedzeniem przewidywać, jakie konsekwencje te zmiany będą miały dla podatnika. Chcemy w ten sposób uniknąć sytuacji, które będą dla niego nieprzyjazne – deklaruje wiceminister.
Podatnicy mogą się również spodziewać, że dzięki planowanym zmianom obsługa w urzędach skarbowych będzie szybsza. Choć Ministerstwo Finansów nie zamierza zwiększać zatrudnienia.
– Nasz zasadniczy cel to obsługa i praca urzędu skarbowego zorientowana na podatnika jako klienta. Chcielibyśmy, żeby czuł się jak VIP w urzędzie skarbowym, ale jednocześnie zmierzamy do tego, aby nie musiał zaglądać do urzędu, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby – podkreśla Janusz Cichoń.
Pierwsze ułatwienia podatnicy mają zauważyć już w przyszłym roku. Resort deklaruje, że urzędy skarbowe staną się przyjacielem uczciwych podatników.
– Rzetelny podatnik będzie mógł liczyć na rzetelną, przyjazną obsługę urzędu skarbowego – mówi Janusz Cichoń.
Zmiany w ramach systemu podatkowego mają odczuć także ci nierzetelni podatnicy. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że rośnie liczba przestępstw skarbowych. Komisja ds. Surowego Urzędu, również powołana w ramach resortu, przygotuje zmiany procedur, które zwiększą wykrywalność i karanie nieuczciwych podatników.
– Ci, którzy naruszają reguły gry muszą być wyłapywani skuteczniej niż to robimy do tej pory. Temu ma służyć drugi zespół, który będzie zajmował się zarówno analizą systemu podatkowego w sensie prawnym, procedurami, ale także badaniem danych statystycznych dotyczących przestępstw podatkowych, przestępstw fiskalnych, tak aby w kategoriach strategicznych ukierunkowywać służby odpowiedzialne za ich ściganie. To w efekcie doprowadzi do poprawy skuteczności i efektywności wsparcia uczciwych podatników poprzez likwidację szarej strefy – dodaje wiceminister.
Czytaj także
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.