Mówi: | Janusz Cichoń |
Funkcja: | Wiceminister finansów |
Ministerstwo Finansów: urzędy skarbowe będą rozliczać PIT-y za podatników
Urząd skarbowy przyjazny podatnikowi, uproszczenie procedur i monitorowanie przepisów tak, by nie utrudniały życia podatnikom – to zmiany, które zapowiada Ministerstwo Finansów. Resort deklaruje, że podatnicy już wkrótce poczują się jak klienci, a nie jak petenci, a wizyty w urzędzie będą mogli ograniczyć do niezbędnego minimum. Z drugiej strony służby skarbowe będą bardziej konsekwentnie i skutecznie ścigać przestępców skarbowych. Urzędy skarbowe rozliczą także PIT za podatnika.
– Korekta będzie oczywiście możliwa, ale nie podatnik będzie przygotowywał PIT. Dostanie ten PIT od urzędu skarbowego. Podatnik będzie więc zwolniony z tego obowiązku – zapowiada wiceminister finansów Janusz Cichoń.
Urzędy skarbowe rozliczaniem PIT-ów zajmą się od 2015 roku. Wtedy rozliczą deklaracje za 2014 rok.
To najbardziej spektakularna zmiana, która ma sprawić, że urzędy skarbowe będą bardziej przyjazne dla podatników.
– Chcemy, aby system podatkowy w większym stopniu był zorientowany na poprawę obsługi swoich klientów, aby był dla rzetelnego podatnika przyjazny i zorientowany na jego komfort, bezpieczeństwo i prostotę w kontaktach z urzędami skarbowymi – tłumaczy Janusz Cichoń.
W ramach resortu został powołany specjalny zespół ekspertów – Komisja ds. Przyjaznego Urzędu. Jego członkowie przejrzą istniejące procedury i przepisy pod kątem ułatwień dla podatników.
– Zadaniem tego zespołu będzie także przegląd wszystkich aktów prawnych pod kątem konsekwencji, jakie za sobą niosą. Dążymy do tego, aby z pewnym wyprzedzeniem przewidywać, jakie konsekwencje te zmiany będą miały dla podatnika. Chcemy w ten sposób uniknąć sytuacji, które będą dla niego nieprzyjazne – deklaruje wiceminister.
Podatnicy mogą się również spodziewać, że dzięki planowanym zmianom obsługa w urzędach skarbowych będzie szybsza. Choć Ministerstwo Finansów nie zamierza zwiększać zatrudnienia.
– Nasz zasadniczy cel to obsługa i praca urzędu skarbowego zorientowana na podatnika jako klienta. Chcielibyśmy, żeby czuł się jak VIP w urzędzie skarbowym, ale jednocześnie zmierzamy do tego, aby nie musiał zaglądać do urzędu, jeśli nie ma wyraźnej potrzeby – podkreśla Janusz Cichoń.
Pierwsze ułatwienia podatnicy mają zauważyć już w przyszłym roku. Resort deklaruje, że urzędy skarbowe staną się przyjacielem uczciwych podatników.
– Rzetelny podatnik będzie mógł liczyć na rzetelną, przyjazną obsługę urzędu skarbowego – mówi Janusz Cichoń.
Zmiany w ramach systemu podatkowego mają odczuć także ci nierzetelni podatnicy. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że rośnie liczba przestępstw skarbowych. Komisja ds. Surowego Urzędu, również powołana w ramach resortu, przygotuje zmiany procedur, które zwiększą wykrywalność i karanie nieuczciwych podatników.
– Ci, którzy naruszają reguły gry muszą być wyłapywani skuteczniej niż to robimy do tej pory. Temu ma służyć drugi zespół, który będzie zajmował się zarówno analizą systemu podatkowego w sensie prawnym, procedurami, ale także badaniem danych statystycznych dotyczących przestępstw podatkowych, przestępstw fiskalnych, tak aby w kategoriach strategicznych ukierunkowywać służby odpowiedzialne za ich ściganie. To w efekcie doprowadzi do poprawy skuteczności i efektywności wsparcia uczciwych podatników poprzez likwidację szarej strefy – dodaje wiceminister.
Czytaj także
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.