Mówi: | Dominka Dragan-Berestecka |
Funkcja: | doradca podatkowy |
Firma: | Kancelaria Ożóg i Wspólnicy |
Ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem i korektę zeznania bez strat
Na rozliczenie się z urzędem skarbowym został tylko jeden dzień. Ci, którzy zeznanie już złożyli, powinni sprawdzić, czy nie ma w nim żadnej pomyłki. Korekta zeznania podatkowego powinna zostać złożona możliwie jak najszybciej – złożenie jej do końca okresu rozliczeniowego nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji. Im dłuższa będzie zwłoka, tym wyższe będą odsetki. Traci się też prawo do części korzystnych rozwiązań.
– Jeśli korekta wpłynie do urzędu skarbowego przed 30 kwietnia i wynika z niej obowiązek dopłacenia podatku, to musimy to zrobić, ale bez konieczności płacenia odsetek od zaległości podatkowych. Wpłata korekty do końca kwietnia oznacza, że mieścimy się jeszcze w terminie zeznania i wpłacenia podatku. Jeśli zorientujemy się po 30 kwietnia, że musimy zrobić korektę, to wówczas może okazać się, że należy obliczyć odsetki od zaległości podatkowych – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Niezależnie od terminu złożenia korekty, należy dołączyć do niej również wyjaśnienie. Nie musi być długie, jednak powinno tłumaczyć przyczyny składania korekty.
Przekroczenie terminu uniemożliwia podatnikowi skorzystanie z preferencyjnych form rozliczenia.
– Złożenie korekty po 30 kwietnia skutkuje tym, że nie możemy już złożyć na przykład wniosku o wspólne rozliczenie z małżonkiem bądź z dzieckiem. Taki wniosek może zostać złożony tylko do końca kwietnia – mówi Dragan-Berestecka.
Złożenie korekty ma także wpływ na możliwość przekazania 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego. Wniosek taki musi zostać wskazany w korekcie składanej w ciągu miesiąca od upływu terminu rozliczenia, czyli do końca maja.
– Jeśli złożymy korektę jeszcze do końca maja, to wówczas wniosek o przekazanie 1 proc. podatku zostanie uwzględniony. W korekcie składanej na przykład w lipcu – już nie. To wynika wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podkreśla doradca podatkowy.
Podatnik może korygować zeznanie podatkowe dowolną ilość razy. Ma na to też dużo czasu, gdyż zobowiązania PIT za dany rok przedawniają się z upływem pięciu lat. Jednak wraz z upływem czasu, konsekwencje będą coraz bardziej odczuwalne.
– W przypadku gdy z korekty wyniknie większy podatek do zapłaty, to już od 1 maja do dnia wpłacenia tego podatku wynikającego z korekty, należy naliczyć odsetki od zaległości podatkowych i wpłacić je do urzędu wraz z zaległością – przypomina Dominika Dragan-Berestecka.
Dla podatników, którzy zapłatę uregulowali na skutek kontroli organu podatkowego, stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 10 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym. Dla tych, którzy sami złożą korektę wraz wyjaśnieniem i zapłacą należność w ciągu siedmiu dni od jej złożenia, stosuje się obniżoną stawkę odsetek, czyli 7,5-proc.
Czytaj także
- 2024-12-10: 95 proc. urządzeń do wapowania ma zniknąć z rynku. Tysiąc firm w Polsce będzie się musiało przebranżowić
- 2023-08-14: Organizacje pożytku publicznego w poważnych tarapatach. Zmagają się z inflacją i brakiem wolontariuszy
- 2023-03-08: Ostra konkurencja na rynku materiałów budowlanych. Nieuczciwe reklamy mogą mieć poważne konsekwencje dla konsumentów
- 2022-12-14: Ponad połowa Polaków nie wie, jakie ulgi podatkowe im przysługują. Co piąty boi się, że przez Polski Ład będzie musiał zapłacić wyższy podatek
- 2022-12-01: Polacy na karuzeli przepisów podatkowych. W przyszłorocznych deklaracjach po raz pierwszy w pełni ocenią skutki Polskiego Ładu
- 2022-10-13: Ekonomiści: Polski Ład jest reformą nienaprawialną. Chaos nim spowodowany będzie miał długotrwałe negatywne konsekwencje
- 2022-10-17: Części Ukraińców pracujących w Polsce grozi podwójne opodatkowanie. Tamtejsze urzędy niechętnie zwracają im pobrane zaliczki
- 2022-09-20: Płacenie podatków w Polsce może się okazać opłacalne dla ukraińskich pracowników. Wiele zależy od rodzaju umowy, zarobków i składek na ZUS
- 2022-09-09: Coraz więcej firm płaci rzetelnie CIT w Polsce. Sektor finansowy w czołówce największych podatników
- 2022-06-24: Finanse samorządów w coraz gorszej sytuacji. Zagrożone inwestycje prorozwojowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zamierza wytoczyć sprawę spółce GPW Benchmark, która ustala wskaźnik WIBOR, służący m.in. do ustalania oprocentowania rat kredytów mieszkaniowych w złotych. Kolejnym krokiem będą procesy wytaczane przez kredytobiorców bankom. Na razie większość z nich kończy się przegraną klientów, ale tak samo było przy pierwszych procesach o kredyty we frankach. Sprawę zmienić może orzeczenie TSUE spodziewane w 2026 roku.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Ochrona środowiska
Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.