Mówi: | Adam Skowroński |
Funkcja: | prezes |
Firma: | System Ochrony Instytucjonalnej w Spółdzielczej Grupie Bankowej |
Banki spółdzielcze będą zacieśniać współpracę. Liczą na znaczne oszczędności i poprawę wyników
Wspólne inicjatywy banków spółdzielczych, jak wspólny system informatyczny czy obsługa biur, pozwalają im oszczędzać koszty. Dlatego instytucje zapowiadają zacieśnianie współpracy. Dążenie do poprawy efektywności kosztowej jest szczególnie istotne w środowisku niskich stóp procentowych, które dla całego sektora finansowego są dużym wyzwaniem.
– Wyzwaniem dla banków spółdzielczych jest jeszcze większa współpraca, która zapewni oszczędności po stronie kosztowej, ponieważ ważna jest poprawa efektywności. Sposób, w jaki jesteśmy zorganizowani, czyli w formie zrzeszeń i systemów ochrony, sprawia, że możemy dokonać takich przedsięwzięć, które mają charakter outsourcingu niektórych czynności zaplecza, backoffice’u, co zapewnia bankom niższe koszty – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Adam Skowroński, prezes Systemu Ochrony Instytucjonalnej w Spółdzielczej Grupie Bankowej.
Liczba uczestników systemów ochrony ciągle rośnie. W czerwcu tego roku uczestnikami systemu ochrony BPS było 259 banków, a systemu ochrony SGB 198 banków. Łącznie uczestnikami systemów ochrony jest 457 banków. Zrzeszenia w formie systemów ochrony powodują, że banki spółdzielcze mogą współpracować i ograniczać koszty. Dlatego, jak podkreśla Skowroński, potrzebna jest szersza współpraca banków spółdzielczych.
– To jest wyzwanie na kolejne miesiące i lata, żeby realizować wspólne przedsięwzięcia, jak wspólny system informatyczny, które zapewnią bankom przy zachowaniu pełnej niezależności poprawę efektywności finansowej – przekonuje Adam Skowroński.
Jak podkreśla, sytuacja w sektorze banków spółdzielczych jest stabilna, mimo że tak jak dla całej bankowości okres jest trudny.
– Mamy okres historycznie niskich stóp procentowych, z czym banki muszą sobie radzić. Jest też wiele wahań na rynku, co zawsze wpływa na wzrost ryzyka – mówi Adam Skowroński.
2016 rok to dla całego sektora bankowego wyzwania regulacyjne. Czekają one również banki spółdzielcze, które choć zgłaszają potrzebę zastosowania wobec nich zasady proporcjonalności, uzasadniając to niewielkim rozmiarem instytucji i działaniem w ramach zrzeszeń, to mogą przeforsować swoich postulatów. W czerwcu została podpisana ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Ustawa wprowadza dwie nowe dyrektywy i wejdzie w życie w październiku, po upływie 3-miesięcznego okresu vacatio legis.
– Dyrektywy, które dotyczą całego sektora, dotyczą również nas. W tym roku będą wdrażane w Polsce dwie dyrektywy dotyczące gwarantowania depozytów, czyli DGS i dyrektywa BRR, dotycząca przymusowej restrukturyzacji. To są wyzwania na najbliższe miesiące – wskazuje Skowroński.
Już w ubiegłym roku dyrektywa CRD IV i rozporządzenie CRR wymusiły wprowadzenie zmian strukturalnych. Pod koniec ubiegłego roku KNF zatwierdziła umowy systemów ochrony instytucjonalnej obydwu działających zrzeszeń banków spółdzielczych oraz banków je zrzeszających. Utworzenie systemów ochrony instytucjonalnej, dzięki wprowadzonym mechanizmom kontrolnym i pomocowym, może zwiększyć bezpieczeństwo sektora, a w dłuższej perspektywie zwiększyć jego konkurencję.
– Myślę, że dla klientów bardzo ważne jest to, że w bankach spółdzielczych mogą liczyć na dobrą obsługę niezależnie od zmian koniunkturalnych. Banki spółdzielcze nie stosują takiej zasady, że w przypadku spadku rentowności ograniczają finansowanie jakiegoś sektora gospodarki, ale podchodzą do tych spraw bardzo indywidualnie. Mogą sobie na to pozwolić, są to jednostki lokalne, które działają bardzo elastycznie – ocenia przedstawiciel IPS SGB.
Z „Informacji o sytuacji banków spółdzielczych i zrzeszających” przygotowanej przez KNF wynika, że w ubiegłym roku wynik finansowy netto banków spółdzielczych zmniejszył się w stosunku do 2014 roku o ponad 29 proc. (do 535,4 mln zł). W dużej mierze było to spowodowane wypłatami z FOŚG na pokrycie środków gwarantowanych deponentom SBRzR w Wołominie. Na słabsze wyniki miały też wpływ utrzymujące się niskie podstawowe stopy procentowe oraz wysoka nadwyżki depozytów sektora niefinansowego nad kredytami dla tego sektora. Skowroński uważa, że sytuacja w zakresie stóp procentowych się ustabilizowała, dlatego wyniki banków nie będą gorsze niż w poprzednim roku.
– Spodziewamy się, że wynik banków na koniec roku będzie zbliżony do tego z 2015 roku. Trudno mówić o konkretnych kwotach, bo zmienia się struktura banków w systemach ochrony. Niemniej wydaje się, że następuje stabilizacja i spodziewamy się, że wynik będzie na podobnym, być może na nieco lepszym poziomie niż w roku ubiegłym – prognozuje ekspert.
Czytaj także
- 2025-04-16: Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-02-18: Europejski przemysł czeka na Clean Industrial Deal. Dekarbonizacja jest potrzebna, ale innymi metodami
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.