Mówi: | Wojciech Kwaśniak |
Funkcja: | wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF złagodzi rekomendacje. Ma być łatwiej o kredyt
Komisja Nadzoru Finansowego w pierwszej kolejności zajmie się rekomendacją T, dotyczącą zasad udzielania kredytów detalicznych.
- Najprawdopodobniej przed 15 października opublikujemy projekt zmienionej rekomendacji T – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. - Będzie on konsultowany z sektorem bankowym, z audytorami, z bankiem centralnym oraz przejdzie publiczne konsultacje.
Analizy mają poprzedzić ostateczną decyzje, którą KNF ma nadzieję podjąć do końca tego roku. Jednocześnie trwają prace nad nowymi rozwiązania, które obowiązywałyby w ramach, powiązanej
z rekomendacją T rekomendacji S, odnoszącej się do kredytów hipotecznych.
- Do końca miesiąca, najprawdopodobniej i ten projekt trafi do konsultacji – zapowiada Kwaśniak -
Przypomnę, że w konsultacjach są również inne rekomendacje, które już wcześniej zostały przez nas podane do publicznej wiadomości.
Miesiąc temu Komisja przyjęła rekomendację J, dotyczącej baz danych rynku nieruchomości.
- Te nasze działania mają służyć temu, aby dostępność kredytu była większa w bankach, które dobrze
zarządzają ryzykiem kredytowym i bankami, które są dobrze zarządzane – dodaje wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Banki skarżą się dziś, że obowiązujące przepisy ograniczają możliwość ich działania i rozwoju na rynku kredytowym.
- To pozwoli bankom się rozwijać, przede wszystkim w obszarze kredytu konsumenckiego - mówi Wojciech Kwaśniak, wiceszef KNF. - Z drugiej strony ten kredyt nie będzie wypychany poza rynek bankowy do firm z obszaru nieregulowanego, nienadzorowanego przez nas.
Komisja zwraca jednocześnie uwagę na interes konsumentów.
- To pozwoli chronić w jakimś sensie gospodarstwa domowe przed nadmiernym zadłużaniem się w segmencie nieregulowanym – zauważa Kwaśniak.
Zaostrzona, w ciągu ostatnich trzech lat polityka spowodowała, że spadła liczba udzielanych kredytów. Zwiększyły się jednocześnie obroty tzw. parabanków, czyli instytucji finansowych, udzielających pożyczek, nieobjętych nadzorem KNF.
- Wszystko to razem będzie zmniejszało poziom ryzyka systemowego na całym rynku finansowym w Polsce zarówno tym regulowanymm jak i nieregulowanym – dodaje Wojciech Kwaśniak.
Czytaj także
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-27: Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-10-24: Qczaj: Robię kurs na prawo jazdy. Będę jeździł fajnym samochodem „na bogato”, bo zapracowałem na porządne auto
- 2024-09-26: W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt
- 2024-09-11: Pierwsze pożyczki na zieloną transformację trafiają do miast. Do końca roku zostanie podpisanych 200 umów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.