Mówi: | Wojciech Kwaśniak |
Funkcja: | wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
KNF złagodzi rekomendacje. Ma być łatwiej o kredyt
Komisja Nadzoru Finansowego w pierwszej kolejności zajmie się rekomendacją T, dotyczącą zasad udzielania kredytów detalicznych.
- Najprawdopodobniej przed 15 października opublikujemy projekt zmienionej rekomendacji T – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. - Będzie on konsultowany z sektorem bankowym, z audytorami, z bankiem centralnym oraz przejdzie publiczne konsultacje.
Analizy mają poprzedzić ostateczną decyzje, którą KNF ma nadzieję podjąć do końca tego roku. Jednocześnie trwają prace nad nowymi rozwiązania, które obowiązywałyby w ramach, powiązanej
z rekomendacją T rekomendacji S, odnoszącej się do kredytów hipotecznych.
- Do końca miesiąca, najprawdopodobniej i ten projekt trafi do konsultacji – zapowiada Kwaśniak -
Przypomnę, że w konsultacjach są również inne rekomendacje, które już wcześniej zostały przez nas podane do publicznej wiadomości.
Miesiąc temu Komisja przyjęła rekomendację J, dotyczącej baz danych rynku nieruchomości.
- Te nasze działania mają służyć temu, aby dostępność kredytu była większa w bankach, które dobrze
zarządzają ryzykiem kredytowym i bankami, które są dobrze zarządzane – dodaje wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Banki skarżą się dziś, że obowiązujące przepisy ograniczają możliwość ich działania i rozwoju na rynku kredytowym.
- To pozwoli bankom się rozwijać, przede wszystkim w obszarze kredytu konsumenckiego - mówi Wojciech Kwaśniak, wiceszef KNF. - Z drugiej strony ten kredyt nie będzie wypychany poza rynek bankowy do firm z obszaru nieregulowanego, nienadzorowanego przez nas.
Komisja zwraca jednocześnie uwagę na interes konsumentów.
- To pozwoli chronić w jakimś sensie gospodarstwa domowe przed nadmiernym zadłużaniem się w segmencie nieregulowanym – zauważa Kwaśniak.
Zaostrzona, w ciągu ostatnich trzech lat polityka spowodowała, że spadła liczba udzielanych kredytów. Zwiększyły się jednocześnie obroty tzw. parabanków, czyli instytucji finansowych, udzielających pożyczek, nieobjętych nadzorem KNF.
- Wszystko to razem będzie zmniejszało poziom ryzyka systemowego na całym rynku finansowym w Polsce zarówno tym regulowanymm jak i nieregulowanym – dodaje Wojciech Kwaśniak.
Czytaj także
- 2025-03-26: Państwom członkowskim będzie łatwiej zwiększać inwestycję w obronność. KE proponuje nowe zasady finansowania
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
- 2025-03-10: Wypadki pod wpływem alkoholu częściej powodują młodzi kierowcy. Sytuację poprawiają kontrole prędkości oraz stanu trzeźwości kierujących
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.