Mówi: | Wojciech Kowalczyk |
Funkcja: | Wiceminister finansów |
Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek parabanków i firm pożyczkowych
W tym tygodniu do uzgodnień międzyresortowych ma trafić projekt ustawy dotyczącej firm pożyczkowych i parabanków. Wprowadzony ma być m.in. maksymalny limit rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Jak podkreśla Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów, resort chciałby doprecyzować ten wskaźnik, a także zwiększyć możliwości nadzorcze KNF i dokonać zmian w uprawnieniach UOKiK-u. Branża pożyczkowa zapowiada, że będzie dążyć do samoregulacji, czemu służyć ma rozpoczynający dziś działalność Związek Firm Pożyczkowych.
– Najprawdopodobniej w tym tygodniu wyślemy do uzgodnień międzyresortowych założenia projektu ustawy, która będzie konsumować zalecenia Komitetu Stabilności Finansowej z raportu po aferze Amber Gold – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.
W marcu tego roku Komitet Stabilności Finansowej opublikował raport w sprawie Amber Gold. Znalazły się w nim zalecenia dotyczące dalszych działań legislacyjnych w kontekście afery z tym parabankiem. Propozycje uregulowania rynku finansowego dotyczą m.in. wprowadzenia maksymalnego limitu RRSO. Miałby on uniemożliwić firmom pożyczkowym pobieranie wysokich prowizji i dodatkowych opłat (często ukrytych) od udzielanych pożyczek.
– Chcemy doprecyzować wskaźnik tzw. realnej rzeczywistej stopy oprocentowania. Chcielibyśmy również zwiększyć możliwości nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany dotyczyłyby również uprawnień Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – wymienia wiceminister.
Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmy pożyczkowe powinny zostać objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, podobnie jak pozostałe instytucje finansowe.
Komitet Stabilności Finansowej postuluje m.in. wprowadzenie takich mechanizmów, które umożliwiłyby nakładanie kar pieniężnych na członków zarządów firm, jeśli wszczęto przeciwko nim postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Zalecenia mówią też o wprowadzeniu maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie w spłacie pożyczki bądź kredytu oraz odsetek od odsetek.
Wiceminister finansów zapewnia, że istnieje szansa na to, że nowe przepisy niedługo wejdą w życie.
– Chcielibyśmy, aby po procesie uzgodnień projekt rządowy trafił do Sejmu w jak najszybszym możliwym terminie – podkreśla Kowalczyk.
Dziś o zmianach w nadzorze nad rynkiem finansowym będzie debatować również sejmowa podkomisja do spraw instytucji finansowych.
Firmy pożyczkowe zapowiedziały, że są zainteresowane zwiększeniem samokontroli. W tym celu powołany zostanie związek firm pożyczkowych. To inicjatywa sześciu firm reprezentujących ponad połowę rynku pożyczek online, oraz BIK i BIG Infomonitor. Związek ma wypracować wspólne standardy ochrony klientów i oceny ich wiarygodności, co ma służyć samoregulacji branży pożyczkowej.
Czytaj także
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-08: Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-03-11: Konkurencyjność przemysłu priorytetem dla Europy. Konieczne jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w innowacje
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.