News powiązane z zmiany legislacyjne
2019-02-26 | 06:20
Prawo
Polska ma szanse dogonić bogatsze kraje Europy Zachodniej. Warunkiem jest poprawa warunków prowadzenia biznesu w kraju
Gdyby w Polsce poprawiły się warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, moglibyśmy w relatywnie krótkim czasie dogonić najbogatsze państwa Europy – podkreśla Jakub Bińkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak ocenia, dziś są one umiarkowanie dobre. Wprawdzie na przestrzeni ostatniego roku rząd wprowadził kilka korzystnych dla firm zmian, wciąż jednak potrzebne jest radykalne uproszczenie systemu podatkowego i wdrożenie polityki migracyjnej, która pozwoli firmom załatać lukę kadrową. Zdaniem ekspertów podstawą dla rozwoju biznesu jest jednak stabilność legislacyjna.
2016-06-14 | 07:10
Fundusze inwestycyjne
Referendum w Wielkiej Brytanii oraz przyszłość OFE to obecnie najpoważniejsze czynniki ryzyka na krajowym rynku kapitałowym
Mające się odbyć 23 czerwca referendum w Wielkiej Brytanii dotyczące pozostania lub wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej to najpoważniejszy, zewnętrzny czynnik ryzyka na rynkach kapitałowych. Wewnętrznym są niebezpieczne dla polskiej gospodarki zapowiedzi legislacyjne oraz niepewna przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niepokój inwestorów odbije się na giełdowych notowaniach.
2015-05-20 | 06:55
Problemy społeczne
Za 30 lat średnia długość życia Polaków wzrośnie o 5 lat. Rynek pracy potrzebuje aktywnych seniorów
Elementem polityki senioralnej powinny być zarówno polityka zdrowotna i społeczna, jak i przedłużanie aktywności zawodowej osób starszych – przekonują eksperci. Tak zwana srebrna gospodarka to wyzwanie nie tylko dla rządu, lecz także dla samorządów. Na szczeblu lokalnym inicjatywy wspierać mają Gminne Rady Seniorów.
2013-07-24 | 06:55
Prawo
Ministerstwo Finansów chce uregulować rynek parabanków i firm pożyczkowych
W tym tygodniu do uzgodnień międzyresortowych ma trafić projekt ustawy dotyczącej firm pożyczkowych i parabanków. Wprowadzony ma być m.in. maksymalny limit rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Jak podkreśla Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów, resort chciałby doprecyzować ten wskaźnik, a także zwiększyć możliwości nadzorcze KNF i dokonać zmian w uprawnieniach UOKiK-u. Branża pożyczkowa zapowiada, że będzie dążyć do samoregulacji, czemu służyć ma rozpoczynający dziś działalność Związek Firm Pożyczkowych.