Mówi: | Tomasz Tomczykiewicz |
Funkcja: | Wiceminister gospodarki |
Resort gospodarki: trójpak energetyczny zostanie przyjęty do końca roku
Nowe Prawo gazowe, Prawo energetyczne i ustawa o odnawialnych źródłach energii, czyli energetyczny trójpak miał być gotowy kilka tygodni temu, ale – jak podkreśla resort gospodarki – wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem ustaw. Chodzi o uwzględnienie wszystkich uwag z innych ministerstw, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Jak zapewnia wiceminister gospodarki, Tomasz Tomczykiewicz, ostateczny projekt ujrzy światło dzienne, kiedy wszystkie przepisy zostaną dobrze opracowane.
– Liberalizacja rynku gazu i energii jest dla nas ważna, jest dla nas priorytetem, ale to są duże projekty i nowe spojrzenie na przemysł energetyczny. W związku z tym chcemy, aby nie było żadnych błędów – wyjaśnia Tomasz Tomczykiewicz. – Stąd ta długa procedura, ale jestem przekonany, że do końca roku ten trójpak uda się przegłosować.
Resort gospodarki zapowiadał, że projekty będą gotowe pod koniec maja. Przedłużające się prace to efekt dużej ilości uwag, które wpłynęły podczas konsultacji społecznych.
Najwięcej kontrowersji budziła ustawa o odnawialnych źródłach energii. Uwagi od inwestorów i przedstawicieli branży liczyły ponad tysiąc stron.
– W przypadku ustawy o OZE chodziło o to, żeby pojawiła się konieczność odbioru prądu. To już dzisiaj jest zapewnione, ale jeszcze szlifujemy – mówi wiceminister.
Zmieniane są również przepisy w Prawie gazowym i Prawie energetycznym dotyczące ochrony odbiorcy wrażliwego.
– To cały czas jest modyfikowane. Chodzi o definicję i sposób płacenia za odbiorcę wrażliwego, które w Komisji Trójstronnej budziły wiele kontrowersji. Już pewne zmiany zaszły, ale jeszcze będziemy nad tym myśleć – wyjaśnia Tomczykiewicz.
Odpowiednia ochrona najbiedniejszych odbiorców gazu i prądu jest warunkiem uwolnienia obu rynków dla gospodarstw domowych. Zgodnie z pomysłem resortu gospodarki, odbiorcy wrażliwi mogliby liczyć na upusty cenowe, które później byłyby refundowane firmom energetycznym z budżetu państwa.
Jak podkreślał niedawno wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, proponowane rozwiązanie nie do końca podobają się Ministerstwu Finansów.
– W trakcie prac napłynęło wiele uwag z innych resortów, które na tym etapie swoje zastrzeżenia wpisują – wyjaśnia Tomasz Tomczykiewicz. – Również z Ministerstwa Skarbu, bo w jego kompetencjach jest zarządzanie spółkami, na które będzie miało ogromny wpływ na to nowe prawo.
Przedstawiciele resortu gospodarki mają nadzieję, że ostatnie poprawki do projektów ustaw uda się wprowadzić jeszcze w tym miesiącu.
Czytaj także
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-02-27: Komisja Europejska podtrzymuje dążenie do pełnej dekarbonizacji. Polityka klimatyczna zakładać będzie wsparcie przemysłu
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-03-10: Wypadki pod wpływem alkoholu częściej powodują młodzi kierowcy. Sytuację poprawiają kontrole prędkości oraz stanu trzeźwości kierujących
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Rosnąca biurokracja zniechęca europejskie firmy do rozwoju, tym bardziej że borykają się one z surowszymi regulacjami niż ich konkurenci w Chinach i USA. Jedną z poważniejszych barier jest brak spójności przepisów w państwach członkowskich UE, co utrudnia wykorzystanie potencjału jednolitego rynku. Niektóre kraje, w tym Polska, mają tendencję do nadregulacji względem tego, czego wymagają unijne dyrektywy.
Transport
Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.
Handel
Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie

Ogłoszone przez Donalda Trumpa 2 kwietnia cła na towary z licznych krajów z całego świata zatrzęsły rynkami finansowymi. Indeksy akcyjne ruszyły w dół, zyskiwać za to zaczęły bezpieczniejsze obligacje. Niektóre branże ucierpią bardziej niż inne, np. motoryzacyjna. Skorzystać może za to sektor logistyczny. Paradoksalnie to na obywatelach USA cła mogą się odbić najmocniej, zaś na wzmocnienie swojej pozycji szansę mają Chińczycy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.