Mówi: | Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów |
Rynek skuteczniej chroniony przed zmowami cenowymi. Dziś rząd zajmie się propozycjami UOKiK
Uproszczenie procedur łączenia się przedsiębiorców, nowy system łagodzenia kar dla przedsiębiorców biorących udział w nielegalnych zmowach cenowych oraz wprowadzenie procedury dobrowolnego poddania się karze – to najważniejsze zmiany w przygotowanym przez UOKiK projekcie nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Po kilku miesiącach konsultacji społecznych i prac w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów dziś proponowanym zmianom przyjrzy się rząd.
– Są dwa cele tej ustawy. Z jednej strony uczynienie procedur tam, gdzie jest to możliwe, bardziej przyjaznych dla przedsiębiorców, będących klientami Urzędu np. w sprawach koncentracji. Z drugiej strony, zależy nam na tym, żeby w interesie publicznym coraz skuteczniej zwalczać kartele i inne praktyki ograniczające konkurencję – wyjaśnia Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.
Pierwszemu celowi ma służyć m.in. modernizacja przepisów dotyczących kontroli łączenia się przedsiębiorstw. Zgodnie z przepisami firmy, które mają taki zamiar, powinny to zgłosić do UOKiK i, niezależnie od trudności sprawy, postępowanie kontrolne musi się zakończyć w ciagu dwóch miesięcy. Proponowane przez Urząd zmiany zakładają, że w przypadku tzw. prostych koncentracji postępowania będą trwać o połowę krócej. Takie drobne przejęcia to aż 80 procent spraw, którymi Urząd zajmuje się obecnie.
– Chcemy uprościć i skrócić procedurę dla spraw prostych, nieskomplikowanych. Będą one trwały miesiąc zamiast dwóch miesięcy, jak to jest dzisiaj – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
W przypadku pozostałych, bardziej skomplikowanych łączeń, procedura ma się wydłużyć – nawet do 4 miesięcy. Za to proponowane zmiany dadzą przedsiębiorcy większe możliwości uczestniczenia w postępowaniu prowadzonym przez Urząd.
– W przypadku spraw skomplikowanych będziemy mieli szansę korespondencji z przedsiębiorcą i polemiki w oparciu o zarzuty, które Urząd będzie prezentował przedsiębiorcy, jeżeli takie się pojawią jeszcze na etapie prowadzonego postępowania – mówi prezes UOKiK. – Jest to zmiana zgodna z przepisami, które obowiązują w UE i na całym świecie w tej kwestii – dodaje.
Kolejną nowością ma być modyfikacja systemu łagodzenia kar dla przedsiębiorców uczestniczących w kartelach.
– Chodzi tu np. o przypadki zawierania antykonkurencyjnych zmów, polegających na wspólnym ustalaniu cen czy podziale rynku – wyjaśnia Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. – Nowelizacja przewiduje dla przedsiębiorców różne instrumenty wyjścia z kartelu, czy to bez kary, nawet w sytuacji, kiedy przedsiębiorca został uczestnikiem takiego kartelu, czy to ze zmniejszoną karą, jeżeli podejmie współpracę z prezesem Urzędu w ramach leniency plus, czyli zmodyfikowanej procedury świadka koronnego, bądź skorzysta z tzw. procedury settlements, czyli zrezygnuje z drogi odwoławczej w zamian za redukcje kary – wylicza Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Nowelizacja doprecyzowuje warunki, które musi spełnić przedsiębiorca ubiegający się o złagodzenie kary za praktykę antykonkurencyjną. Jak podkreśla szefowa Urzędu, taka możliwość dobrowolnego poddania się karze lub jej redukcji powinna przyspieszyć postępowania i zmniejszyć liczbę odwołań od decyzji wydawanych przez prezesa UOKiK.
Pierwszy projekt założeń powstał wiosną tego roku i przez kilka tygodni był konsultowany z organizacjami biznesowymi i innymi partnerami społecznymi. Niektóre propozycje, m.in. możliwość nakładania kar finansowych na osoby fizyczne, których działanie lub zaniechanie doprowadziło do powstania i funkcjonowania zakazanego porozumienia, budziły wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców, ale i Rządowego Centrum Legislacji. Szefowa UOKiK zapewnia, że nawet jeżeli rząd przyjmie projekt założeń, nie oznacza to końca prac nad nowelizacją. Na podstawie założeń powstanie dopiero konkretny projekt zmian, które ponownie będą konsultowane ze stroną społeczną.
Czytaj także
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-31: Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy
- 2025-02-11: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chciałby zyskać nowe kompetencje. Wśród nich mediacje między przedsiębiorcami
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-01-22: Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.