Mówi: | Jarosław Duda |
Funkcja: | Wiceminister pracy i polityki społecznej |
Więcej pieniędzy dla opiekunów osób niepełnosprawnych
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad wprowadzeniem systemowego wsparcia osób wymagających całodobowej opieki oraz ich opiekunów. Zgodnie z nowymi propozycjami pomoc będzie uzależniona od sytuacji zdrowotnej i społecznej osoby wymagającej opieki. Alternatywny projekt w tej sprawie powstaje w Senacie.
Z inicjatywy senatora Mieczysława Augustyna (PO) powstał projekt założeń ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Określa on m.in. zasady orzekania o niesamodzielności, rodzaje świadczeń przysługujących takim osobom i ich bliskim, oraz zasady i tryb ich udzielania.
Jak mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej, jego resort też przygotowuje ustawę dotyczącą tych zagadnień.
– Chcielibyśmy zbudować w ministerstwie pracy pewne rozwiązania, mówiące o tym, żeby uelastycznić i zindywidualizować pomoc dla osób, które opiekują się swoimi podopiecznymi, myślę tutaj o rodzicach i opiekunach. Żeby to nie było sztywne kilkaset złotych, tylko żeby można było to dostosować do sytuacji zdrowotnej i społecznej osoby wymagającej pomocy – mówi Jarosław Duda.
Wiceminister pracy podkreśla, że rozwiązania, które proponuje senator Mieczysław Augustyn mają charakter doraźny.
– My zaś chcielibyśmy to zrobić w systemie długofalowym i to zarówno w przepisach dotyczących pomocy społecznej, jak i tych dotyczących świadczeń rodzinnych – wyjaśnia.
Pomoc taka miałaby być przyznawana w dwóch formach.
– Planujemy dać środki na to osobom, które dzisiaj opiekują się kimś przez 24 godziny, żeby albo uznały, że same najbardziej będą aktywizować się w tym zakresie, albo wykorzystały możliwość pracy i w perspektywie zarabiania, za te środki mogły wynająć pomoc czy też opłacić rehabilitację. Chodzi o to, żeby też nie wiązać na stałe rodziców i opiekunów z podopiecznymi, bo jest to bardzo wypalające – tłumaczy Jarosław Duda.
Wiceminister podkreśla, że w środowisku osób opiekujących się osobami wymagającymi opieki istnieją różnice zdań w kwestii tego, jaką formę ma mieć wsparcie dla nich i ich podopiecznych.
– Jedni rodzice mówią: dajcie nam możliwość pracowania, a inni mówią: dajcie nam szansę, żebyśmy tylko zajmowali się swoimi dziećmi. Dlatego chcemy uelastycznić to rozwiązanie – tłumaczy wiceminister.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało stosowny projekt założeń ustawy w tej sprawie. Teraz trafi on do konsultacji międzyresortowych oraz społecznych.
Czytaj także
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-22: Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.