Mówi: | Marcin Borowiecki |
Funkcja: | Dyrektor zarządzający |
Firma: | Wonga.com |
Wonga.com popiera regulację rynku pożyczek pozabankowych. Firma kwestionuje tylko jeden zapis w propozycji Ministerstwa Finansów
Uregulowanie rynku pożyczek pozabankowych przysłuży się branży, choć niektóre propozycje Ministerstwa Finansów mogą w pewnych obszarach hamować rozwój działających w internecie firm z branży finansowej – uważa Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający Wonga.com w Polsce. Wśród takich zapisów wymienia m.in. wymóg pisemnej zgody klienta na sprawdzenie informacji o jego historii kredytowej w BIK.
– Cieszymy się, że regulacje się pojawiają. Wiele z nich jest rzeczywiście koniecznych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Borowiecki, dyrektor zarządzający internetowej firmy Wonga.com w Polsce.
Ministerstwo Finansów chce m.in. stworzyć rejestr firm pożyczkowych i poddać je nadzorowi KNF. Proponuje też obowiązek współpracy firm pożyczkowych z biurami informacji gospodarczej oraz udzielanie pisemnej zgody na sprawdzenie danych konsumenta w biurach informacji kredytowej, a także podwyższenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. Zastanawia się również nad wprowadzeniem maksymalnego limitu kosztu kredytu.
– Jest sporo dobrych pomysłów, np. rejestracja firm pożyczkowych, która pozwoli zwiększyć przejrzystość rynku czy obowiązkowa wymiana informacji z biurami informacji gospodarczej i kredytowej, choć Wonga była pionierem w bezpośredniej współpracy z BIK jako podmiot sektora niebankowego – mówi Marcin Borowiecki.
W projekcie resortu finansów znalazły się jednak i takie regulacje, do których firma ma zastrzeżenia, bo obawia się, że mogą hamować rozwój rynku. Do takich zapisów należy m.in. wymóg pisemnej zgody klienta na sprawdzenie informacji o jego historii kredytowej w BIK.
– Jest to krok wstecz w szeroko rozumianym rozwoju usług online, dlatego że nasz produkt może być używany w różnych kontekstach w internecie, klienci chcą konsumować w internecie, a wymóg pisemnej zgody w odniesieniu do BIK–u, który nie ma zastosowania w przypadku BIG–ów, może sprawić, że ta ochrona konsumenta będzie niepełna – tłumaczy Marcin Borowiecki.
Jednocześnie zaznacza, że nie obawia się, że zaostrzenie nadzoru nad sektorem finansowym ograniczy liczbę klientów Wonga.com.
– Klienci przychodzą do nas nie dlatego, że są obostrzenia po stronie banków, tylko dlatego, że jest to lepszy produkt, szybszy, i jesteśmy w stanie w ciągu 15 minut wypłacić kwotę pieniędzy, której klienci potrzebują – wyjaśnia.
Propozycje założeń do nowej ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy Prawo Bankowe oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec sierpnia. Trwają konsultacje.
Czytaj także
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.