Mówi: | Przemysław Jaroszewski |
Firma: | CERT Polska |
Codziennie jest zgłaszanych 0,5 mln informacji o naruszeniu bezpieczeństwa w sieci. Rosnąca liczba urządzeń zachętą dla przestępców
Zespół CERT Polska co dziennie otrzymuje średnio 500 tys. alertów o naruszeniu bezpieczeństwa w sieci. Aktywność cyberprzestępców rośnie, bo i potencjalnych ofiar w sieci dynamicznie przybywa. Działania przestępców dotyczą nie tylko osób indywidualnych, ale także firm. W tym przypadku odpowiednio zaplanowany atak może powodować wielomilionowe straty i skutkować całkowitym zatrzymaniem pracy w firmie.
Zajmujący się m.in. badaniem zagrożeniami i cyberatakami zespół CERT Polska, odnotowuje dziennie średnio około 500 tys. alertów, czyli informacji o naruszeniu warunków bezpieczeństwa w polskiej sieci. Liczba ostrzeżeń stale się zwiększa.
– Ona rośnie tak jak rośnie liczba użytkowników czy liczba urządzeń podłączonych do sieci. Czym więcej korzystamy z internetu, czym więcej rzeczy robimy w internecie, tym na więcej zagrożeń jesteśmy narażeni – mówi agencji Newseria Przemysław Jaroszewski, specjalista ds. bezpieczeństwa w CERT Polska/NASK.
Ekspert zwraca uwagę na najgroźniejszy rodzaj ataków określanych mianem APT – są to działania cyberprzestępców, którzy koncentrują się na określonej ofierze. Poświęcają najpierw czas, by przyjrzeć się jej nawykom, dowiedzieć się o niej jak najwięcej i za pomocą tych informacji przeprowadzić atak. Zwykle przeprowadzają go w bardzo precyzyjny sposób, tak aby wyrządzić ofierze jak największe szkody.
– Natomiast najpopularniejsze są ataki na przeciętnego użytkownika, czyli tzw. ślepe ataki. Np. rozsyłane są załączniki w spamie tylko po to, żeby zarazić komputer i zobaczyć, co się stanie dalej – czy uda się wykraść hasła do bankowości elektronicznej czy „tylko” do serwisów społecznościowych – wyjaśnia Jaroszewski.
Coraz większym problemem stają się ataki na urządzenia mobilne. Do tej pory ten rodzaj zagrożenia traktowano jedynie jako teoretyczny problem, dlatego też ich użytkownicy nie przykładali uwagi do kwestii cyberbezpieczeństwa. Jednak wraz z rozwojem kolejnych funkcjonalności i aplikacji na smartfony i tablety, zainteresowanie przestępców skierowało się w stronę mobile.
– Może to nie są miliony incydentów, jednak kwestia ta zaczyna być przez nas postrzegana jako poważny problem. Nawet, jeśli liczymy te ataki w dziesiątkach, to i tak jest to istotna kwestia – podkreśla ekspert CERT Polska.
W zależności od tego, w kogo uderzają cyberprzestępcy, różna jest skala ewentualnych strat.
– W przypadku przeciętnych użytkowników domowych straty, jeżeli w ogóle są, to albo się przejawiają w zupełnie minimalnych kwotach, np. wzrost rachunku za prąd, bo ktoś używa naszego komputera bez naszej wiedzy, albo to są straty na poziomie kilku tysięcy, bo ktoś wykradł hasła do bankowości – wyjaśnia Jaroszewski.
Na znacznie większe ryzyko narażone są firmy. Zagrożenie dotyczy m.in. utraty wrażliwych danych, co może oznaczać straty wizerunkowe. Umiejętnie przeprowadzony atak może spowodować utratę pieniędzy, lecz także paraliż przedsiębiorstwa, np. wstrzymanie produkcji czy sprzedaży. Choć tego typu incydenty nie zdarzają się bardzo często, to jednak ich skutki mogą być bardzo dotkliwe i kosztować wiele milionów złotych.
– Innym przykładem ataków, które powodują milionowe straty, są ataki połączone z socjotechniką – kiedy ktoś nakłania kogoś do przelania pieniędzy na podstawione konto. Taki atak również wykorzystuje złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępca musiał wcześniej zapoznać się z tym, kto jest kontrahentami danej firmy, jakie umowy są zawierane, jak wyglądają faktury – podkreśla Jaroszewski..
Zespół CERT Polska funkcjonuje w ramach w struktury Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK). Do jego najważniejszych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci, a także aktywne działanie w przypadku pojawienia się bezpośredniego zagrożenia dla użytkowników internetu.
Czytaj także
- 2025-06-27: Rośnie skala agresji na polskich drogach. Problemem jest nie tylko nadmierna prędkość, ale też jazda na zderzaku
- 2025-06-30: Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
- 2025-06-24: Nie brakuje przeciwników zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. Obawiają się, że paradoksalnie zagrozi to bezpieczeństwu Europy
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-11: Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
- 2025-06-12: Wakacje wyzwaniem dla operatorów komórkowych. W najpopularniejszych kurortach ruch w sieci rośnie nawet pięciokrotnie
- 2025-06-13: Hejt w sieci dotyka coraz więcej dzieci w wieku szkolnym. Rzadko mówią o tym dorosłym
- 2025-06-11: Bolt rozpoczyna szkolenia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie wprowadzać także nowe funkcje bezpieczeństwa
- 2025-06-02: UE zmienia podejście do transformacji energetycznej i łączy ją z konkurencyjnością. To zasługa polskiej prezydencji
- 2025-06-09: Import materiałów budowlanych z Rosji zagrożeniem dla konkurencyjności europejskiego rynku. Konieczne są zmiany i egzekwowanie sankcji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.