Mówi: | Władysław Kosiniak-Kamysz |
Funkcja: | minister pracy i polityki społecznej |
Ruszył program badań słuchu u dzieci wiejskich. Nawet 15 proc. z nich może mieć jego zaburzenia
Ogólnopolskim badaniem przesiewowym słuchu objęta będzie młodzież z terenów wiejskich. Łącznie w tym roku szkolnym przebadanych zostanie aż 165 tysięcy uczniów szkół podstawowych. Program realizowany jest we współpracy KRUS-u z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu. Dzięki zastosowaniu mobilnych laboratoriów i rozwiązań z zakresu telemedycyny program ma bardzo innowacyjny charakter. Jest to o tyle istotne, że problem zaburzeń słuchu dotyczyć może nawet 15 procent młodzieży.
– Bardzo się cieszę, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wspólnie z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu realizuje badania przesiewowe słuchu dla młodzieży i dzieci, które rozpoczynają edukację na terenach wiejskich. Przebadanych zostanie 165 tysięcy dzieci – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Polityk podkreśla wagę prowadzonych badań. W wielu przypadkach rodzice nie zdają sobie bowiem sprawy z ubytku słuchu u ich dzieci. Ten problem może dotyczyć nawet 15 procent uczniów.
– Widać więc, że jest potrzebne dotarcie do małych ośrodków, wsi i gmin, gdzie często nie ma dostępu do takich specjalistów, a na pewno nie ma dostępu do tak specjalistycznych badań – dodaje.
Wyniki badań przesiewowych słuchu przeprowadzonych w mobilnych laboratoriach przesyłane są do specjalistycznych ośrodków. Dzięki zastosowaniu telemedycyny proces analizy jest znacznie prostszy i pozwala na szybkie dokonanie oceny stanu zdrowia badanego.
– To badanie przesiewowe słuchu to wielka innowacja – podkreśla Kosiniak-Kamysz. – Oznacza dostępność na tym podstawowym poziomie, dotarcie do pacjenta, dotarcie do osoby, która może nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że powinna się przebadać. Liczy się też sposób przeprowadzenia badania, użycie telemedycyny, najnowszych osiągnięć. KRUS wbrew temu, co niektórzy dzisiaj próbują powiedzieć, nie jest instytucją archaiczną, ale jest instytucją nowoczesną, również w ujęciu dbania o swojego ubezpieczonego, o jego rodzinę.
Program jest kontynuacją badań, jakie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadził w latach 2008, 2010 i 2011. Wówczas objęto nimi 350 tys. dzieci. Obecnie całkowity koszt przebadania 165 tysięcy dzieci z terenów wiejskich szacowany jest na prawie 3 miliony złotych. Większa część tej kwoty pochodzi z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR). Badanie zaplanowane jest na okres najbliższych siedmiu miesięcy.
– Staram się łączyć nie tylko obowiązki ministerialne, lecz także zawsze pamiętać o powołaniu lekarza, dlatego postawienie na profilaktykę i na rehabilitację jest dla mnie bardzo ważne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, przypominając, że z wykształcenia jest lekarzem.
Minister podkreśla istotną rolę edukacji zdrowotnej w przełamywaniu barier i oporów przed kontaktem z lekarzami. Dobrze wyedukowane dziecko na późniejszym etapie życia będzie zdawało sobie sprawę z korzyści, które niesie profilaktyka zdrowia. Ponadto szybkie podjęcie leczenia poprawi zdolności edukacyjne dzieci, które w ten sposób będą miały szansę na lepsze wyniki w nauce i korzystniejszy start w życie.
– Bardzo dobrze, że jest ten program, to kolejna edycja. On daje szansę na stworzenia naprawdę dobrych przykładów i dobrych praktyk, nie tylko dla grupy dzieci, ale mam nadzieję za chwilę dla grupy seniorów i takie rozmowy trwają pomiędzy ZUS-em a KRUS-em, żeby badać seniorów – tłumaczy Kosiniak-Kamysz.
Kosiniak-Kamysz zaznacza, że polityka senioralna będzie miała coraz większe znaczenie wobec zmian demograficznych w społeczeństwie.
– Bardzo ważne jest wyzwanie związane z seniorami. Przyjęliśmy długofalową politykę senioralną na lata 2014–2020, w której dbałość o zdrowie i dostępność do lekarzy specjalistów, do lekarzy geriatrów to bardzo ważny element. Powstał Narodowy Instytut Geriatrii. Dostępność nie tylko do badań, lecz także do rehabilitacji, do aktywności ruchowej – zaznacza minister pracy.
Czytaj także
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-02: W ostatnich miesiącach coraz więcej Polaków sięga po jabłka. Konsumpcja tych owoców jednak z roku na rok spada [DEPESZA]
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-27: Wiktor Dyduła: W listopadzie wąsy są szczególnym symbolem dbania o zdrowie. Ale na nowy rok może je już zgolę
- 2024-12-10: Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA. Na celowniku są choroby rzadkie, zakaźne i nowotwory
- 2024-12-04: Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.