Newsy

Unikatowa w Polsce pracownia ergoterapii pomoże przywrócić sprawność osobom po udarach

2016-04-11  |  06:30
Mówi:Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED

dr n. med. Mirosław Wróbel, członek zarządu Ośrodka LUX MED Tabita

  • MP4
  • Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Nawet jeśli pacjent przeżyje, to jego dalsze funkcjonowanie często jest bardzo utrudnione z powodu uszkodzeń dokonanych przez udar. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa problem będzie narastał. Dlatego skuteczna rehabilitacja pozwalająca na powrót do stanu umożliwiającego samodzielne funkcjonowanie jest kwestią kluczową. Służyć temu ma nowo uruchomiona w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie pracownia ergoterapii.

    Grupa LUX MED będzie rozwijać nowoczesne metody rehabilitacji neurologicznej. W ośrodku Tabita w Konstancinie-Jeziornie uruchomiona została pracownia ergoterapii służąca rehabilitacji osób po uszkodzeniach neurologicznych, głównie udarach mózgu i innych urazach czaszkowo-mózgowych.

    Pracownia ergoterapii to miejsce, gdzie staramy się przywrócić samodzielność osobom po urazach neurologicznych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr n. med. Mirosław Wróbel, członek zarządu ośrodka LUX MED Tabita. – Leczenie prowadzimy aż do skutku, aż do momentu, kiedy zostanie osiągnięty pożądany rezultat funkcjonalny lub dojdziemy do wniosku, że w przypadku danego pacjenta leczenie jest nieskuteczne. To też się może zdarzyć, ale bardzo rzadko.

    Pracownia wyposażona jest w pomieszczenia imitujące kuchnię, sypialnię i łazienkę. Pacjenci z pomocą ergoterapeutów uczą się w nich samodzielnego funkcjonowania w codziennych warunkach. Zyskują także wiedzę, jak mogą ułatwić sobie codzienne czynności związane z domowymi obowiązkami czy higieną osobistą poprzez dostosowanie swoich mieszkań do własnych możliwości ruchowych.

    W ergoterapii wykorzystuje się również zajęcia plastyczne, techniczne, a nawet rzemieślnicze. Koordynują je specjaliści z wielu dziedzin, m.in. lekarze, rehabilitanci, psychologowie, neurologopedzi i dietetycy.

    Jak podkreśla Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, Tabita jest ośrodkiem kompleksowym, zapewniającym opiekę długoterminową, z zakładem opiekuńczo-leczniczym dla osób w starszym wieku, które potrzebują opieki medycznej.

    Rynek opieki długoterminowej będzie się rozwijał, ale na pewno jeszcze nie teraz. Patrząc na obecne priorytety rządu, nie widzę, by był to temat do szybkiej realizacji, aczkolwiek z uwagi na demografię i starzejące się społeczeństwo myślę, że jest to temat już do podjęcia i działania w nieodległej przyszłości – mówi Anna Rulkiewicz.

    Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2060 roku Polskę będzie zamieszkiwać 33,2 mln osób. Co więcej, odsetek osób starszych wzrośnie do nawet 36 proc. Oznacza to nie tylko niższy PKB wypracowywany przez osoby w wieku produkcyjnym, lecz także wyższe koszty opieki i rehabilitacji osób w wieku podeszłym.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Konkurs Polskie Branży PR

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Handel

    Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

    W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

    Polityka

    Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

    W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

    IT i technologie

    Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

    Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.