Mówi: | Anna Korzekwa |
Funkcja: | Rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego |
Spada liczba studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnia musi szukać innych źródeł finansowania.
Na Uniwersytecie Warszawskim studiuje o 5 tys. studentów mniej niż jeszcze kilka lat temu. To efekt niżu demograficznego, który odczuwa dziś każda polska uczelnia. Niż demograficzny nie zagraża jednak kondycji finansowej uczelni. Znaczącą część budżetu UW stanowią obecnie środki pochodzące z krajowych i zagranicznych grantów na badania naukowe.
– Niż demograficzny jest faktem od kilku lat – przyznaje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Anna Korzekwa, rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego.
Przypomina, że niedawno na UW studiowało około 10 proc. studentów niż dzisiaj.
– W szczytowym roku 2007 i 2008 na Uniwersytecie Warszawskim studiowało około 55 tys. osób. W tej chwili studiuje 50 tys. i przypuszczam, że w kolejnym roku ta liczba się utrzyma.
Niż demograficzny oznacza nierzadko konieczność przeprowadzenia ponownej rekrutacji. Niedobór chętnych dotyczy m.in. kierunków humanistycznych. Aktualnie UW po raz pierwszy w historii prowadzi dodatkowy nabór na politologię. Równolegle toczy się rekrutacja na ponad 60 kierunków studiów, w tym na europeistykę, geologię, fizykę czy ochronę środowiska. Mimo to pod wieloma względami Uniwersytet Warszawski wciąż przoduje w statystykach.
– To ciągle jest potęga, ogromna instytucja, która po pierwsze jest największa w Polsce i też jest największym pracodawcą w Warszawie i na Mazowszu – podkreśla rzeczniczka UW.
Zapewnia również, że niż demograficzny nie stanowi zagrożenia dla kondycji finansowej uczelni i jej dalszego rozwoju.
– W przypadku uczelni publicznych takich jak nasza, ta kondycja finansowa jest niezagrożona dlatego, że UW zmienił trochę źródła finansowania – tłumaczy. – Pieniądze z ministerstwa, które idą za studentem to tylko część budżetu. Pokaźną część naszego budżetu, jedną trzecią – i to wyróżnia UW spośród innych uczelni – zaspokajają w tej chwili pieniądze z grantów na rozmaite badania. Zarówno grantów krajowych, jak i zagranicznych – dodaje.
Za pozyskiwanie dofinansowania na badania naukowe odpowiedzialni są przede wszystkim pracownicy uczelni – zarówno młodzi naukowcy, jak i ci z wieloletnim stażem.
– Starają się o najbardziej prestiżowe granty, często z sukcesami. To jest w dużej mierze ich zasługa, a uczelnia może im tylko jakoś administracyjnie pomóc, ale to przede wszystkim jest kwestia aktywności pracowników naukowych – podkreśla rzeczniczka.
Czytaj także
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
- 2024-10-15: Agata Młynarska: Moim bliskim daję w prezencie pakiety na badania, a z przyjaciółkami umawiam się na mammografię
- 2024-10-08: Agata Młynarska: W natłoku spraw odłożyłam na bok diagnostykę raka piersi. Przy okazji badań przesiewowych okazało się, że jest tam guz
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
4 mld zł z KPO na e-zdrowie. Trafią m.in. na ucyfrowienie dokumentacji medycznej oraz narzędzia przyspieszające diagnostykę
Polska platforma e-zdrowia jest piątym najbardziej zaawansowanym systemem w UE – wskazuje unijny raport. Mimo że wiele cyfrowych usług w zakresie zdrowia już zostało wdrożone, wciąż są obszary, które wymagają dalszych nakładów i inwestycji. Należą do nich m.in. wdrażanie centralnej e-rejestracji, wykorzystanie danych medycznych i zapewnienie ich interoperacyjności. Teraz inwestycje mogą przyspieszyć dzięki dodatkowym miliardom złotych, które trafią z Krajowego Planu Odbudowy na e-zdrowie. Czas na ich wykorzystanie będzie jednak krótki, więc trzeba się do tego dobrze przygotować.
Ochrona środowiska
Wysokie ceny energii zagrażają konkurencyjności polskiego przemysłu. Firmy muszą zmienić podejście do zużycia energii
Polski przemysł, który wytwarza ok. 1/5 krajowego PKB, jest silnie energochłonny na tle innych krajów UE, a wysokie ceny energii elektrycznej w coraz większym stopniu wpływają na jego konkurencyjność. To zaś stawia sektor przemysłowy pod coraz silniejszą presją pilnej modernizacji i przechodzenia na zieloną energię. – Kluczowym elementem budowy przewagi konkurencyjnej będzie w szczególności zużycie energii, ilość i czas tego zużycia oraz świadome podejście do tego zagadnienia – podkreśla Michał Orłowski z Grupy Tauron.
Transport
Rośnie zapotrzebowanie na szkolenia z gaszenia elektryków. Wiedza na ten temat jest coraz szersza
Temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego aut elektrycznych powraca wraz z rosnącą popularnością zeroemisyjnych napędów. Narosło wokół niego wiele mitów, co może wynikać z braku powszechnej wiedzy o metodach radzenia sobie z pożarem elektryków. Jak podkreślają eksperci, ćwiczenia z gaszenia takich pojazdów stają się niezbędnym elementem oferty szkoleniowej dla strażaków. Tym bardziej że dostępne metody i dobre praktyki stale ewoluują.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.