Mówi: | Przemysław Gnitecki |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | SIMPLE SA |
Spowolnienie na rynku usług IT. Nowe zamówienia powinny pojawić się pod koniec roku wraz z uruchomieniem środków unijnych
Spółki informatyczne odnotowują lekką stagnację w zamówieniach na usługi i sprzęt. Wszystko z powodu okresu przejściowego między dwoma perspektywami finansowymi UE. Więcej zleceń powinno pojawić się już w IV kwartale, kiedy ruszą pierwsze programy z nowej perspektywy. Szczególnie perspektywiczne będą jednostki administracji publicznej, m.in. służba zdrowia, która w dużej mierze proces cyfryzacji ma przed sobą.
– W tej chwili nastąpiła stagnacja w nowych zleceniach, dlatego że dużo kontraktów w poprzednich latach było realizowanych ze środków unijnych – informuje agencję Newseria Biznes Przemysław Gnitecki, prezes zarządu oferującej rozwiązania informatyczne spółki SIMPLE. – One albo się właśnie skończyły, albo się kończą, ponieważ unijne projekty z poprzedniej perspektywy muszą zostać rozliczone w tym roku. Sporo firm czeka już na nowe kontrakty, jednak ten rok dla spółek informatycznych będzie lekko stagnacyjny.
Nowa perspektywa unijna otwiera nowe możliwości, ale są one dopiero na etapie wniosków potencjalnych klientów. W nowej perspektywie szczególnie perspektywiczne dla spółek IT będą instytucje publiczne. E-usługi administracji publicznej są jednym z priorytetów w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na który trafi ponad 2,2 mld euro.
– Wiemy, że bardzo dużo pieniędzy pójdzie na służbę zdrowia – mówi Gnitecki. – Jest sporo szpitali, które muszą w ogóle wprowadzić jakikolwiek system, a okazją do tego będą środki unijne. Myślę, że sporo postępowań powinno się rozpocząć w czwartym kwartale bieżącego roku i pierwszych trzech miesiącach przyszłego.
W ramach POPC wspierane będą projekty z zakresu e-zdrowia realizowane zarówno przez podmioty publiczne, jak i prywatne. To m.in. inwestycje związane z zarządzaniem elektroniczną dokumentacją przez pacjenta, czyli wprowadzenie e-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia czy e-rejestracji na wizytę u lekarza. Jak wskazuje badanie „E-administracja w oczach internautów”, dla 81 proc. ankietowanych bardzo ważna jest możliwość umówienia się na wizytę lekarską przez internet. 77 proc. osób wskazało, że duże znacznie ma także dostęp przez internet do historii choroby. Pieniądze z UE mają przyczynić się do wzmacniania kompetencji pacjentów w wykorzystaniu e-narzędzi.
– Także ustawa o elektronicznej dokumentacji medycznej będzie wymuszała pewne działania po stronie jednostek medycznych, a to spowoduje zwiększenie zapotrzebowania, głównie w przyszłym roku, na systemy, które to obsługują – wyjaśnia prezes SIMPLE.
W wyniku nowelizacji z 28 kwietnia 2011 roku termin wprowadzenia takiego obowiązku został przesunięty na 1 sierpnia 2017 roku (pierwotnie miał wejść w życie trzy lata wcześniej).
Jednostki lecznicze będą musiały inwestować również w systemy, które umożliwią wymianę danych z ogólnokrajowym systemem informacji medycznej. POPC zakłada również rozwój narzędzi z zakresu telemedycyny.
– Wiemy, że będą również pieniądze na edukację. Pod koniec tego roku, a przede wszystkim na początku przyszłego te postępowania będą się pojawiały – prognozuje Gnitecki.
Czytaj także
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-02-05: Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
- 2025-01-24: M. Kobosko: Obowiązkiem Europy jest wspieranie białoruskiej opozycji i wolnych mediów. Najgorszym scenariuszem dla Polski jest wchłonięcie Białorusi przez Rosję
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-23: Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
- 2025-01-23: M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Transport
![](https://www.newseria.pl/files/11111/samochody-obi-pixel9propics-jicr3-o8ko8-unsplash_1,w_274,_small.jpg)
Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga
Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.
Ochrona środowiska
OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
![](https://www.newseria.pl/files/11111/oecd-raport-gospodarka-foto,w_133,_small.jpg)
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.
Ochrona środowiska
Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
![](https://www.newseria.pl/files/11111/penszko-nrl-poparcie-foto-1,w_133,_small.jpg)
– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.