Mówi: | Roman Szwed |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | ATM Systemy Informatyczne |
ATM Systemy Informatyczne chce zarabiać na oprogramowaniu dla inteligentnych liczników
Około 7,5 mld to koszt wymiany 16,7 mln liczników we wszystkich gospodarstwach domowych w Polsce. Nowe urządzenia oznaczają niższe rachunki dla konsumentów za energię, wyższe zyski dla operatorów systemów dystrybucyjnych, a dla firm informatycznych – lukratywne kontrakty. I na tym właśnie chce zarabiać firma ATM Systemy Informatyczne, która stworzyła już oprogramowanie dla inteligentnych liczników dla Energi Operator.
Firma ATM Systemy Informatyczne oprócz obsługi operatorów telekomunikacyjnych, koncentruje się na obsłudze administracji państwowej, instytucji finansowych i akademickich centrów komputerowych. Teraz zamierza zaangażować się mocniej w segment związany z energetyką. Tworzenie rozwiązań informatycznych dla spółek energetycznych staje się coraz bardziej perspektywicznym biznesem.
– Również energetyka potrzebuje od pewnego czasu bardzo zaawansowanych rozwiązań, w których się specjalizujemy. Udało nam się pozyskać jeden z najciekawszych kontraktów w poprzednich latach. To budowa od podstaw oprogramowania do zarządzania systemem inteligentnego opomiarowania dla Energi Operator. Ten projekt w zasadzie już został zakończony – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Szwed, prezes ATM Systemy Informatyczne.
Według Urzędu Regulacji Energetyki elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych umożliwią odbiorcom zaoszczędzenie nawet 10 proc. obecnie wykorzystywanej energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego może to dać oszczędności rzędu 100 zł rocznie. Wprowadzenie nowoczesnych systemów pomiarowych w krajach Unii Europejskiej związane jest z unijnym III pakietem energetycznym, którego jednym z celów jest zwiększenie efektywności energetycznej państw UE.
Jak informuje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE, zgodnie z postanowieniami pakietu, do 2020 r. 80 proc, a do 2022 r. 100 proc. wszystkich gospodarstw domowych w UE powinno mieć zainstalowane inteligentne systemy pomiarowe. W Polsce wszystkich odbiorców energii mamy ok. 16,7 mln.
– To oznacza bezmiar potrzebnego oprogramowania i rozwiązań informatycznych, będzie więc wiele projektów. Mamy wiedzę, umiemy rozwiązywać i jesteśmy w stanie nawet bardzo skomplikowany projekt doprowadzić do szczęśliwego końca – zapewnia Roman Szwed.
Konsorcjum ATM Systemy Informatyczne, ATM, ATM Software i Innovation Technology Group wygrało przetarg organizowany przez Energę Operator na wdrożenie systemu aplikacyjnego, który ma służyć do zarządzania, pozyskiwania i udostępniania danych pomiarowych pochodzących z urządzeń Energi. Projekt jest związany z wdrożeniem systemu zdalnego opomiarowania klientów w ramach tzw. inteligentnych sieci. O kontrakt z Energa Operator zabiegało ośmiu wykonawców. Jego wartość wyniosła ponad 15 mln zł netto.
– Traktujemy ten projekt specjalnie, ponieważ robiliśmy to także po to, żeby się nauczyć. Tego typu skala wdrożenia była robiona po raz pierwszy w Polsce i to się udało. Mieliśmy pewne elementy tego oprogramowania, ale w dużej mierze musieliśmy je napisać, więc liczę na prawdziwe zyski dopiero przy powtórkach – wyjaśnia Roman Szwed.
Prezes spółki liczy na kolejne wygrane przetargi związane z wdrażaniem inteligentnych sieci.
– Tym bardziej, że to już nie jest tak, jak w przypadku Energi, że po raz pierwszy budowaliśmy ten system opierając się na pewnych wcześniej posiadanych modułach. W tej chwili mamy gotowy system tzw. AMI do odczytu i transmisji danych oraz do współpracy ze wszystkimi potrzebnymi innymi systemami operatora dostawcy energii – informuje Roman Szwed. – Wszyscy się uczą. My już się trochę nauczyliśmy, ponieważ robimy to dla Energi dwa lata. Kilkadziesiąt tysięcy liczników pracuje przemysłowo, to nie jest żadnej pilot zrobiony po to, by stwierdzić, czy działa, czy nie działa. Te liczniki naprawdę obsługują użytkowników – podsumowuje prezes ATM SI.
Inteligentne liczniki w każdym polskim domu
PGE jeszcze w tym roku zainstaluje gospodarstwom domowym inteligentne liczniki prądu
GE Energy: uczymy się od Amerykanów, jak oszczędzać energię
Czytaj także
- 2022-02-24: Aleksandra Szwed: Musimy przedefiniować pojęcie „normalność”. Świat sprzed pandemii już nie wróci
- 2022-03-02: Aleksandra Szwed: Bardzo lubię komedie romantyczne. Niosą nadzieję, a tego nigdy nie jest dość
- 2022-02-10: Aleksandra Szwed: Mam to szczęście, że żyję z człowiekiem, który robi mi walentynki niemalże każdego dnia
- 2020-11-20: Rafał Zawierucha: Nóż się otwiera w kieszeni, gdy widzę reakcje i komentarze ludzi, którzy nie mają pojęcia, o czym mówią
- 2019-09-11: Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy. Dużo się ruszam, aby utrzymać formę
- 2019-08-16: Aleksandra Szwed: Uwielbiam jazdę samochodem. Mój rekord to 40 tys. kilometrów w miesiąc
- 2019-09-25: Aleksandra Szwed: zamiast narzekać, że świat jest zdominowany przez mężczyzn, wolę się skupić na robieniu swojego
- 2019-08-21: Aleksandra Szwed: Nigdy nie wiem, co przyniesie jutro. Czasem są to fantastyczne rzeczy
- 2019-08-27: Aleksandra Szwed: Utrzymuję siebie i swoją rodzinę z tego, co kocham. W wolnych chwilach natomiast siedzę wklejona w książki lub gotuję
- 2019-07-24: Aleksandra Szwed: „Rocky” to dla mojego pokolenia postać ikoniczna. To kino powstawało na naszych oczach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.