Mówi: | prof. John Dishman, prorektor, Coventry University Wrocław dr Jacek Lewandowski, dyrektor filii Coventry University Wrocław dr Rafał Dutkiewicz, doktor honoris causa Coventry University Wrocław, prezes zarządu, Pracodawcy RP |
Duże zainteresowanie brytyjskimi studiami we Wrocławiu. Pierwsi absolwenci już znaleźli zatrudnienie na lokalnym rynku pracy
– W tym roku liczba studentów z Europy przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii na studia spadła do niespotykanie niskiego poziomu. Brexit mocno to utrudnił – mówi prof. John Dishman, prorektor Coventry University Wrocław. Pierwszy brytyjski uniwersytet w Polsce uruchomił anglojęzyczne kierunki studiów w 2020 roku, czyli w samym środku pandemii, ale szybko przyciągnął znaczną liczbę młodych Polaków, którzy po brexicie mają utrudnione możliwości studiowania w Wielkiej Brytanii. Pierwsi absolwenci uczelni właśnie odebrali swoje dyplomy, a uniwersyteckie władze szacują, że przy obecnym tempie rozwoju kampus uczelni już za dwa–trzy lata osiągnie swoją pełną pojemność.
– Główna różnica pomiędzy standardem edukacji w Wielkiej Brytanii a systemami w innych częściach świata polega na tym, że w dużo większym stopniu skupiamy się na kształceniu umiejętności miękkich i zawodowych, a nie tylko akademickich. Nasi absolwenci są od razu gotowi do pracy i wszyscy znajdują zatrudnienie bezpośrednio po studiach. Czas potrzebny na pełne wdrożenie do pracy przeciętnego absolwenta polskich uczelni jest dosyć długi. Tymczasem nasi absolwenci są gotowi od razu, są w stanie szybko wpasować się w środowisko pracy – mówi agencji Newseria Biznes prof. John Dishman, prorektor Coventry University Wrocław.
– W Wielkiej Brytanii już na pierwszym roku studenci wybierają specjalizację poprzez wybranie kierunku studiów. Mniej jest kierunków ogólnych, a bardzo dużo specjalistycznych. Przykładowo w kontekście bardzo popularnej informatyki w Wielkiej Brytanii mamy computer science jako kierunek, ale jest bardzo duży szereg kierunków towarzyszących, np. games design, czyli tworzenie gier, animation, cybersecurity, internet of things i szereg innych, gdzie studenci od pierwszego dnia koncentrują się na tym, aby być specjalistą w wąskiej dziedzinie, ale jednocześnie poznają szereg umiejętności, które pozwalają im się uczyć przez całe życie – mówi dr Jacek Lewandowski, dyrektor filii Coventry University we Wrocławiu. – Oczywiście dyplom brytyjski jest bardzo mocno rozpoznawalny globalnie, studenci uczą się w języku angielskim, a więc są przygotowani do ról w każdym zakątku świata, gdzie język angielski jest językiem dominującym.
Coventry University Wrocław to filia Coventry University założona w 2019 roku jako pierwszy brytyjski uniwersytet w Polsce. Szybko przyciągnął znaczną liczbę młodych Polaków – również tych, którzy po brexicie mają utrudnione możliwości studiowania w Wielkiej Brytanii.
– W tym roku liczba studentów z Europy przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii na studia spadła do niespotykanie niskiego poziomu. Przed brexitem mielibyśmy na naszej uczelni ok. 4 tys. studentów z Europy rocznie, teraz jest ich dużo mniej. Ponieważ studia, które prowadzimy we Wrocławiu, są takie same jak te realizowane w Coventry, studenci mogą uczęszczać na zajęcia tutaj, a na część studiów wyjechać do Wielkiej Brytanii, poznając tamtejsze życie i jednocześnie kontynuując w normalnym trybie edukację i rozwijanie swoich kwalifikacji. Podobnie jest też w drugą stronę – chcemy, żeby jak najwięcej naszych brytyjskich studentów przyjeżdżało tutaj na studia, aby mogli się przekonać, jak się studiuje w Europie – wyjaśnia prof. John Dishman.
– Brytyjskie uniwersytety należą do najlepszych na świecie, a Uniwersytet Coventry słynie z tego, że edukacja o charakterze zawodowym jest prowadzona na tej uczelni na najwyższym poziomie, więc bez wątpienia to jest coś, co silnie przyczynia się do rozwoju lokalnego i regionalnego – mówi Rafał Dutkiewicz, prezes zarządu Pracodawców RP, prezydent Wrocławia w latach 2002–2018, który otrzymał właśnie tytuł doktora honoris causa Coventry University Wrocław.
Uczelnia oferuje szereg programów studiów licencjackich i podyplomowych z obszaru biznesu, psychologii, informatyki, cyberbezpieczeństwa i nauk biomedycznych, które ściśle odpowiadają na zapotrzebowanie pracodawców. Zajęcia są prowadzone w całości w języku angielskim i skupiają się na zdobywaniu kompetencji przydatnych w pracy, ale bez tradycyjnych egzaminów końcowych. Uniwersyteckie władze starają się, by grupy były małe, mniejsze niż 25 osób, dzięki czemu wykładowcy mają więcej czasu i miejsca na przekazanie wiedzy w efektywny sposób.
– Nasz uniwersytet podlega pod brytyjskie władze, w związku z czym nie musimy korzystać z gotowych programów studiów i możemy pisać własne. Mogliśmy więc dostosować kierunki studiów do lokalnego rynku i potrzeb studentów. Z roku na rok liczba studentów podwoiła się, co można uznać za sukces – mówi prorektor Coventry University Wrocław.
– W tym roku liczba studentów dochodzi do 180 osób, a cały kampus jest przewidziany na 500 osób. Jest to niewielki kampus w stosunku do innych wrocławskich uczelni, ale i nasze grupy są niewielkie. Nasza edukacja jest bardzo mocno nastawiona na indywidualną pracę ze studentami, spędzanie dużej ilości czasu na rozwijaniu ich umiejętności. Przewidujemy, że w tym roku liczba studentów na kampusie sięgnie ok. 200 osób, a liczba kandydatów będzie się corocznie podwajać. W ciągu dwóch–trzech lat osiągniemy pełną pojemność kampusu i wtedy zaczniemy się zastanawiać nad możliwościami dalszego rozwoju we Wrocławiu – dodaje dr Jacek Lewandowski.
Pierwsi studenci Coventry University Wrocław otrzymali swoje dyplomy 7 września br. podczas uroczystej inauguracji w starym Ratuszu. Część z nich już znalazła zatrudnienie na lokalnym rynku.
– Zainteresowanie studiami we Wrocławiu stale rośnie, również wśród studentów spoza Europy. Liczba studentów podwaja nam się z roku na rok – mówi dyrektor filii Coventry University we Wrocławiu.
Wrocław jest jednym z największych w Polsce ośrodków akademickich. Na 30 tamtejszych uniwersytetach i wyższych uczelniach co roku uczy się ponad 100 tys. studentów. Absolwenci mogą później szukać pracy u gigantów takich jak Google, Nokia czy Volvo, ponieważ Wrocław to również ważny ośrodek biznesowy, który wybrało na swoją siedzibę wielu gigantów technologicznych. Obok czynników gospodarczych i ekonomicznych do wyboru Wrocławia władze uczelni przekonało m.in. duże wsparcie udzielone przez władze miasta i pozytywny odzew ze strony środowiska biznesowego.
– Przed referendum w sprawie brexitu zaczęliśmy się rozglądać za nową bazą w Europie, ponieważ nasz uniwersytet ma charakter globalny. Mamy oddziały i ośrodki na całym świecie – w Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Singapurze czy Brukseli. Tym razem rozważaliśmy kilka krajów i wybraliśmy Polskę, ponieważ przed brexitem to właśnie stąd przyjeżdżało do nas bardzo wielu studentów. Przekonał nas też odzew, jaki otrzymaliśmy ze strony społeczności biznesowej i politycznej w mieście – mówi prof. John Dishman. – Otworzyliśmy się w samym środku pandemii i to był trudny czas dla wszystkich nowych przedsięwzięć. Powoli uczyliśmy się, jakie kierunki warto tutaj wprowadzić.
Uczelnia od początku swojej działalności stawia bardzo mocny akcent na współpracę z biznesem i przedsiębiorstwami obecnymi na lokalnym rynku, jak m.in. Smith and Nephew, Amazon, McKinsey & Company, Ryanair Labs, BASF czy Nokia.
– Nawiązaliśmy doskonałe relacje z branżą biotechnologiczną, finansową, a ostatnio także lotniczą – wymienia prorektor Coventry University Wrocław.
Czytaj także
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-11-04: Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
- 2024-10-08: Państwowa Inspekcja Pracy nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w umowach cywilnoprawnych. Reforma tej instytucji ma to zmienić
- 2024-10-23: Nowe przepisy mają poprawić sytuację osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
Brak magazynów energii to jedna z największych barier w rozwoju energetyki odnawialnej. Stopniowo zyskują one jednak zainteresowanie zarówno spółek energetycznych, jak i inwestorów indywidualnych. Nowe przepisy, które zapowiada rząd, mają pobudzić inwestycje w ten obszar, który może się okazać istotny także dla polskiego przemysłu.
Finanse
Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze. To może pociągnąć za sobą problemy z dostępnością ubezpieczeń
Częstotliwość ekstremalnych zjawisk – takich jak powodzie, podtopienia, huragany, gradobicia, pożary, susze i fale upałów – nasila się wraz ze zmianami klimatycznymi. Rosną też spowodowane nimi straty finansowe: według danych PIU w krajach UE w ostatnich 40 latach wyniosły one 487 mld euro, a w przypadku Polski – 16 mld euro. Dla ubezpieczycieli oznacza to konieczność modyfikacji podejścia do wyceny ryzyka i uwzględnienia tej tendencji w wycenie zdarzeń ubezpieczeniowych. Z czasem może to też oznaczać spadek dostępności ochrony ubezpieczeniowej.
IT i technologie
Świadoma sztuczna inteligencja może powstać jeszcze w tej dekadzie. Tego dotyczy dzisiejszy wyścig zbrojeń
Entuzjaści idei AGI, czyli ogólnej sztucznej inteligencji, która będzie mieć atrybuty umysłu ludzkiego, przekonują, że powstanie ona już w ciągu najbliższych 5–10 lat. – Ten, kto tego dokona, przejmie władzę nad całym światem – ocenia Edi Pyrek, założyciel Global Artificial Intelligence Alliance. Siła wynikająca z połączenia dostępu do zasobu wszystkich globalnych informacji, gigantycznej mocy obliczeniowej i pewnego stanu świadomości nie będzie w stanie równać się z żadnym znanym ludziom rodzajem broni.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.