Mówi: | Małgorzata Olszewska |
Funkcja: | Wiceminister Administracji i Cyfryzacji |
MAC: Niewielu Polaków przygotowuje się do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy
Już za miesiąc pierwsze zmiany w odbiorze telewizji w związku z zastąpieniem sygnału analogowego cyfrowym. Jednak jak przyznaje wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska, niewiele osób przygotowuje sie do dostosowania swojego odbiornika. W całej Polsce sygnał analogowy naziemnej telewizji cyfrowej ma być zastąpiony cyfrowym z końcem lipca 2013 roku.
- 7 listopada nastąpi wyłączenie sygnału analogowego w województwie lubuskim, a 28 listopada w województwie pomorskim. Staramy się już w tej chwili bardzo blisko współpracować z władzami regionów, z wojewodą lubuskim, jak i pomorskim po to, żeby dotrzeć z informacją na ten temat do jak najszerszej liczby mieszkańców tych obszarów - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Olszewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji.
W tej chwili prowadzone są badania dostępności sygnału na terenie kilku województw.
- Większość obywateli wie o tym, że będzie taki proces, dotyczący wyłączenia telewizji analogowej. Natomiast niewielu z nich przygotowuje się do tego procesu w postaci dostosowania swojego odbiornika czy to przez dokupienie przystawki dekodera, czy też poprzez zakupienie telewizora – mówi wiceminister.
W ok. 40 proc. polskich domach wciąż są telewizory kineskopowe, które do odbioru sygnału cyfrowego potrzebować będą specjalnego dekodera. Tyle, że zmian będzie potrzebowała także część posiadaczy odbiorników LCD, bo posiadanie tzw. płaskiego telewizora nie gwarantuje odbiór u sygnału cyfrowego. Niektóre z nich mają dekoder typu MPEG2.
- Mamy standard telewizji MPEG4 i trzeba pamiętać o tym, żeby te urządzenia również spełniały ten standard – podkreśla.
W praktyce oznacza to konieczność wymiany telewizora lub zakupu dekodera. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca dodatkowo, by w miejscowościach, w których odbiór będzie utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimalnej 10 metrów.
Z analiz przeprowadzonych przez UKE wynika m.in., że ponad 98 proc. badanych miejscowości odbiera już sygnał cyfrowy. Dodatkowe działania nadawców wymagane są jedynie w 24 miejscowościach. UKE przebadał odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie 505 gmin (6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 mln Polaków.
Czytaj także
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-12-09: Frontex chce stworzyć cyfrowego bliźniaka zewnętrznych granic UE. Umożliwi to przygotowanie na różne scenariusze i zagrożenia
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.