Mówi: | Paweł Kacperek |
Funkcja: | ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych |
Firma: | redaktor naczelny portalu Lokalizacja.info |
Mobilne aplikacje ułatwiają planowanie podróży i sam wyjazd, mogą też zabezpieczyć samochód
Na rynku przybywa aplikacji mobilnych ułatwiających planowanie wakacji i sam wypoczynek. Turyści mogą korzystać z nich w celu wyszukiwania biletów lotniczych i hoteli. Są także aplikacje, które zbierają recenzje innych osób dotyczące np. pensjonatów. Podczas wyjazdów zagranicznych szczególnie przydatne mogą być wyszukiwarki darmowego internetu oraz nawigacje samochodowe.
– Z roku na rok obserwujemy coraz więcej nowych aplikacji pojawiających się na rynku, a z drugiej strony coraz więcej użytkowników jest wyposażonych w smartfony i chce korzystać z tego typu rozwiązań – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Paweł Kacperek, ekspert w branży usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych.
Aplikacje mogą pomóc już na etapie planowania podróży, np. poprzez wyszukiwanie najtańszych połączeń lotniczych. Popularnymi aplikacjami z taką funkcją są m.in. Skyscanner oraz Kayak. Poprzez odpowiednie programy mobilne można także zarezerwować miejsca w hotelach – najpopularniejsze w tym sektorze są Booking.com oraz HRS.
Wiele z tych aplikacji umożliwia nie tylko rezerwację, lecz także przejrzenie oraz wystawienie recenzji danemu obiektowi. Jak ocenia Paweł Kacperek, ta funkcja jest szczególnie cenna dla turystów, którzy są coraz bardziej świadomi i nie chcą ryzykować, rezerwując niesprawdzony hotel.
– Taki człowiek szuka rekomendacji i opinii na temat wybranych przez siebie hoteli czy ośrodków wczasowych. Służą do tego aplikacje, takie jak TripAdvisor czy HolidayCheck. Nie należy też zapominać o aplikacjach pomocnych w pakowaniu. Jest to lista rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą na wakacje. Często bywa tak, że zapominamy o takich rzeczach, jak skarpetki czy scyzoryk, które być może na biwaku będą nam potrzebne – mówi Kacperek.
Już w trakcie podróży szczególnie przydatne są programy nawigacyjne. Część z nich działa także bez połączenia z internetem, a oferta aplikacji tego typu jest bardzo szeroka. Kacperek wymienia najpopularniejsze – AutoMapa, NaviExpert oraz MapaMap. Niektóre aplikacje pomagają też kierowcom uniknąć fotoradarów lub patroli policji.
Na miejscu wypoczynku szczególnie przydatne będą aplikacje ułatwiające znalezienie miejsca, które oferuje darmowy bezprzewodowy dostęp do internetu. Może on być potrzebny chociażby po to, by podzielić się ze znajomymi informacjami z urlopu lub zameldowaniem się w określonym miejscu. Popularnymi aplikacjami o takim działaniu są Foursquare oraz Yelp. Ta pierwsza umożliwia wyszukiwanie najtańszych lub najlepszych restauracji, a druga daje z kolei możliwość szerszej oceny odwiedzonego miejsca.
Praktyczne są także aplikacje miejskie, które zawierają nie tylko plan ulic, lecz także informacje o komunikacji publicznej, ruchu w mieście czy atrakcjach turystycznych.
– Tego typu aplikacje mają w zasadzie niemal wszystkie stolice europejskie, a także większe miasta – mówi Kacperek. – Jeżeli jedziemy swoim samochodem, warto też go ubezpieczyć przed kradzieżą. Tu też jest już sporo aplikacji, a także innych rozwiązań, które umożliwiają nam na bazie monitoringu GPS zabezpieczenie auta. Z pozycji telefonu możemy zawsze w danej chwili kontrolować, gdzie nasz samochód się znajduje. I co więcej, będziemy widzieli, gdzie go zaparkowaliśmy, jak do niego dotrzeć w obcym mieście.
Dodaje, że wśród bezpłatnych aplikacji, które ułatwiają radzenie sobie za granicą, jest aplikacja Google Translator, która umożliwia szybkie tłumaczenie z wielu języków świata. Po wcześniejszym pobraniu słownika może ona również działać offline. Turyści mają też duży wybór płatnych aplikacji, ale jak podkreśla Kacperek, nie wszyscy potrzebują bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Czytaj także
- 2025-04-29: Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-03-10: Ryanair w tym roku obsłuży rekordową liczbę pasażerów z polskich lotnisk. Przewoźnik nie planuje otwierać połączeń z Radomia
- 2025-02-03: Ruch Ryanaira z Modlina spadnie w sezonie letnim o 30 proc. Przewoźnik obsłuży tam o ponad milion pasażerów mniej niż w 2024 roku
- 2024-10-03: Wstrzymanie dopłat do leasingu aut elektrycznych może zahamować na nie popyt. Większość firm odłoży zakup na przyszły rok
- 2024-10-01: Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki
- 2024-06-25: Polacy wśród narodów najczęściej odwiedzających Czechy. Południowy sąsiad chce przyciągnąć więcej polskich turystów, nie tylko do Pragi
- 2024-08-01: Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-06-20: Zbliża się koniec ery tradycyjnych biletów komunikacji miejskiej. Pasażerowie wolą rozwiązania mobilne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.