Mówi: | Iwona Wendel |
Funkcja: | podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego |
MRR: budowa szerokopasmowego internetu ruszyła z miejsca
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekonuje, że udało się osiągnąć postęp w pracach nad budową szerokopasmowego internetu w Polsce. Proces inwestycyjny w pięciu województwach Polski Wschodniej powinien rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Poważne opóźnienia w realizacji projektu wytknęła wcześniej w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
Zdaniem NIK-u, szanse na ukończenie projektu w zakładanym terminie, czyli do 2015 roku, są niewielkie, bo prace są w powijakach. Chodzi przede wszystkim o budowę sieci ponadregionalnej, obejmującej obszar Polski Wschodniej. Jak zapewniają przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego, projekt wprawdzie z dużym opóźnieniem, ale w końcu ruszył z miejsca.
– Opóźnienie sięgało prawie dwóch lat – przyznaje Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. – Dziś postęp jest nieprawdopodobny, a dynamika jest jeszcze większa niż postęp.
Iwona Wendel zapewnia, że udało się m.in. rozwiązać kwestie natury formalnej, bez których prace nie mogłyby ruszyć z miejsca.
– Przede wszystkim mamy notyfikację pomocy publicznej – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Od listopada ubiegłego roku województwa mogły rozpocząć przygotowanie zamówień publicznych.
Dziś procedura została wdrożona we wszystkich, pięciu województwach, co – zdaniem przedstawicieli resortu – pozwoli na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego w pierwszym kwartale przyszłego roku.
– Chyba że niektóre z tych województw podejmą to ryzyko już w najbliższym sezonie budowlanym, czyli jesienią – zaznacza Iwona Wendel.
Jak podkreśla, trwa analiza wojewódzkich harmonogramów prac i zmian, które już zostały do nich wprowadzone. Ostrożnie wprowadzane są do nich kolejne poprawki.
– Nie spodziewam się wielu wniosków o płatność w bieżącym roku – mówi wiceminister. – Będą to na pewno wnioski związane z obsługą i zarządzaniem projektem, na pewno cale przygotowanie dokumentacji. Natomiast środki, związane z procesem inwestycyjnym, czyli wbiciem łopaty i układaniem kolejnych kilometrów sieci, będą wydatkowane w latach 2013-14 oraz w 2015 roku, ponieważ wydłużyliśmy okres realizacji tych projektów do końca września 2015 roku – zaznacza.
Do dyspozycji marszałków województw, którzy przejęli realizację projektów, związanych z budową szerokopasmowego internetu w Polsce, są blisko 2 mld zł.
– Najważniejsze projekty to wybudowanie pięciu sieci regionalnych w województwach Polski Wschodniej, które utworzą nam tę ponadregionalną sieć oraz Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa i Mazowiecka Sieć Szerokopasmowa. Bardzo liczymy, że ich realizacja rozpocznie się w 2013 roku – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. – Pozostałe sieci lokalne są realizowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. One nieznacznie wpłyną na realizację wszystkich wskaźników.
Budowa szerokopasmowego Internetu w Polsce finansowane jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, programu Rozwoju Polski Wschodniej oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Unia Europejska przyznała na ten cel 1 mld euro na lata 2007-2013, by usunąć bariery w dostępie do usług telekomunikacyjnych. Polska jest pod tym względem na szarym końcu europejskiej stawki. Nadrobienie zaległości pozwoli odsunąć groźbę, że Polska straci unijne dofinansowanie, przed czym w swoim raporcie ostrzegała Najwyższa Izba Kontroli.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-10-02: J. Lewandowski: Unijny budżet na lata 2028–2034 jest bardzo skromny, ale inwestycyjny. Oby komisarzowi ds. budżetu udało się go zwiększyć
- 2024-09-20: J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.