Mówi: | Prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister nauki i szkolnictwa wyższego |
Ponad 40 mln zł dla młodych naukowców w ramach programu LIDER
Ponad 40 mln złotych trafi do 41 młodych naukowców dzięki grantom przyznawanym przez Narodowe Centrum Nauki. Programem LIDER objętych jest już niemal 140 osób. Według minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej to dowód na to, że na polskich uczelniach badania prowadzi pokolenie kreatywnych naukowców i wynalazców.
Resort chce m.in. dzięki grantom skłonić naukowców i przedsiębiorców do bliższej współpracy. Na uczelniach wyższych powstają już specjalne programy edukacyjne, na przykład związane ze szkoleniem menedżerów innowacyjności. Władze akademickie wspierają też tworzenie klimatu ułatwiającego kontakt nauki i biznesu poprzez tworzenie baz danych realizowanych projektów oraz zachęcanie do bezpośrednich spotkań.
– Dotychczas zdarzało się, że kontakty kończyły się na spotkaniu przedsiębiorcy z kierownictwem uczelni i nie zawsze coś z tego wynikało. Mam nadzieję, że jeśli uda się doprowadzić, m.in. dzięki uwłaszczeniu naukowców, do tego, aby był bezpośredni kontakt naukowca – twórcy danego wynalazku z przedsiębiorcą, przedstawicielem funduszu venture capital, to będzie duże osiągnięcie. A jeśli naukowiec będzie tym sam osobiście, żywotnie i materialnie zainteresowany, to wówczas takich kontaktów będzie więcej i będą one mogły przekształcić się w duży sukces komercyjny – przewiduje prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dzięki programom takim jak LIDER młodzi naukowcy mają większe zasoby materialne, co umożliwia im lepiej i szybciej rozwinąć swój projekt, a także skutecznie zainteresować nim przedstawicieli środowiska biznesowego. Uwłaszczanie badaczy pozwala też na przełamywanie barier biurokratycznych i administracyjnych.
– Program LIDER jest adresowany do młodych naukowców głównie z dziedziny nauk stosowanych, którzy mają ciekawy pomysł i na rozwiązanie technologiczne, i wdrożenie tego – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka. – Program udowadnia, że wśród młodych naukowców jest wiele osób bardzo kreatywnie myślących, niebanalnie, osób o niekonwencjonalnych zdolnościach pozwalających na przedstawianie projektów, które dotychczas w ogóle nie były rozważane.
W tym roku granty w programie LIDER zostały rozdane już po raz czwarty. Do tej pory łączną sumę ponad 94 mln złotych otrzymało 97 naukowców. Teraz dołączyło do nich 41 nowych pracowników akademickich, którzy otrzymali granty w sumie wynoszące 43 mln złotych.
Grant otrzymał co trzeci aplikujący naukowiec. Łącznie o finansowanie ubiegało się 118 osób. W ubiegłym roku granty przyznane naukowcom do 35. roku życia stanowiły ponad 28 proc. sumy finansowania przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki. Granty z programu LIDER stanowią połowę wszystkich dofinansowań rozdzielanych przez NCN. Różnica pomiędzy udziałem w liczbie grantów i ich sumie wynika z tego, że wsparcie dla młodych naukowców jest zwykle niższe niż dla innych projektów.
– Są bardzo rożne dziedziny: nauki inżynieryjne, nauki medyczne, informatyka. A więc każdy, kto ma jakiś ciekawy projekt do zaproponowania, może startować w tym konkursie. Następne będziemy ogłaszać w następnych latach – mówi prof. Kudrycka.
Czytaj także
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.