Mówi: | Andrzej Malinowski |
Funkcja: | prezydent |
Firma: | Pracodawcy RP |
Prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce zyska dostęp do szybkiego internetu. Będzie on także tańszy
Z ponad półrocznym opóźnieniem ruszy w Polsce proces rozdysponowania częstotliwości 800 MHz, które idealnie nadają się do rozwoju szybkiego internetu LTE. Dzięki wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji o rozpisaniu aukcji na rynku przybędzie podmiotów uczestniczących w rozwoju usługi. Konkurencja sprawi, że powinno być taniej, a szybki internet dotrze do niemal wszystkich Polaków.
– Aukcja przyczyni się do tego, że będziemy mieli więcej podmiotów, które będą mogły uczestniczyć w całym procesie. Doprowadzi to do większej konkurencji, czyli wpłynie na jakość usług i ich cenę – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. – Decyzja UKE jest ze wszech miar korzystna dla mobilnej telefonii i mobilnego internetu. Rozwiązanie to będzie propozycją dla tej grupy społecznej, która do dzisiaj jest z tego wykluczona z tych usług.
Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisał aukcję na rezerwację pięciu bloków częstotliwości w paśmie 800 MHz w piątek. To drugie podejście do tego procesu. Na początku tego roku pierwsza aukcja została odwołana. Częstotliwości z tego pasma wchodzą w skład tzw. dywidendy cyfrowej, czyli zakresów zwolnionych po przejściu z nadawania telewizji w formie analogowej do cyfrowej. W Polsce częstotliwości 800 MHz wykorzystywało wojsko.
Jak podkreśla Malinowski, pasmo to jest bardzo istotne dla rozwoju internetu mobilnego w najszybszej technologii LTE. Ponadto warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie tych częstotliwości wymaga relatywnie mniejszych nakładów inwestycyjnych, ponieważ stacje bazowe mogą znajdować się w większej odległości od siebie. Jak podkreśla Malinowski, skorzystają z tego przede wszystkim mieszkańcy gmin, w których obecnie brakuje zasięgu szybkiego internetu mobilnego.
– Według naszych obliczeń to grupa ok. 3,7 mln gospodarstw domowych, które są obecnie białymi plamami na naszej mapie – mówi Malinowski. – Gdyby aukcja zgodnie z planami nastąpiła na początku lutego tego roku, to pewnie mielibyśmy już decyzję i pierwsze inwestycje. Bardzo dobrze, że wreszcie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki podjął decyzję, by ten proces przyspieszyć.
Zgodnie z wymogami UKE zwycięskie firmy będą miały obowiązek zainwestować w pokrycie sieci w gminach, w których obecnie zasięg szybkiego internetu jest poniżej 80 proc. W ciągu dwóch lat pokrycie ma tam wzrosnąć do 83-89 proc. UKE ocenia, że skorzysta na tym ponad 1200 gmin z 9 mln mieszkańców.
Aukcja rozpisana przez UKE dotyczy łącznie 25 MHz w paśmie 800 MHz. Zakres jest podzielony na pięć rezerwacji po 5 MHz. Jeden przedsiębiorca może zakupić maksymalnie dwie rezerwacje, a przy współpracy dwóch podmiotów ich maksymalna rezerwacja może wynosić 15 MHz. UKE dopuszcza jednak, że na współpracę zdecydują się wszyscy zwycięzcy aukcji. Wtedy ograniczenia dotyczące maksymalnej rezerwacji pasma nie będą obowiązywać. W aukcji na sprzedaż jest również 14 rezerwacji z pasma 2600 MHz.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-09-04: Poza systemem edukacji może być kilkadziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci w Polsce. Od września duża część z nich trafiła do polskich szkół
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-08-13: Ochrona sygnalistów wchodzi stopniowo w procedury firm i instytucji. Za brak przygotowania grożą im kary
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.