Mówi: | prof. Władysław Wieczorek |
Funkcja: | wicedyrektor Politechniki Warszawskiej ds. studenckich |
Studenci polskich politechnik są innowacyjni
Młodzi Polacy (20-35 lat) doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważny dla społeczeństwa jest rozwój nauki – wynika z badania „Barometr Edukacyjny Bayer”. Ponad połowa respondentów uważa, że przyczynia się to do poprawy komfortu codziennego życia, a ponad 44 proc. widzi w tym impuls do rozwoju cywilizacyjnego. Eksperci podkreślają, że polscy studenci mają duży wkład w rozwój nauki, a konstruowane przez nich innowacyjne rozwiązania znajdują zastosowanie w praktyce na całym świecie.
– Myślę, że wszyscy ci, którzy wiążą swoją przyszłą karierę z innowacyjnością, są naprawdę innowacyjni, a ich działalność to przede wszystkim Studencki Ruch Naukowy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Władysław Wieczorek, wicedyrektor Politechniki Warszawskiej ds. studenckich.
Na Politechnice Warszawskiej działa 127 aktywnych studenckich kół naukowych, w których powstają innowacyjne projekty. Wśród nich profesor wymienia m.in. PW-Sat, pierwszego polskiego satelitę wyniesionego na orbitę. Podkreśla przy tym, że wynalazki, o których mowa są bardzo ważne dla rozwoju nauki, bo znajdują swoje zastosowanie w praktyce.
– To wszystko sukces studentów z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (MEL). Oni naprawdę opracowują bardzo nowoczesne innowacyjne projekty. Satelita PW SAT jest od ponad roku w przestrzeni kosmicznej, wykonuje zgodnie z programem wszystkie działania. Czyli jest to wizualny przykład, że coś nie zostało tylko wymyślone jako pewien model, który został gdzieś pokazany, ale zostało też zastosowane – wyjaśnia profesor.
Wymienia również eksperymentalną rakietę Amelia 2, która na początku czerwca została wystrzelona w kosmos, a także nowe szybowce.
Zdaniem prof. Wieczorka, studencka innowacyjność przekłada się na rosnące zainteresowanie ze strony kandydatów na studia techniczne. Przykładem może być właśnie warszawski MEL.
– MEL wybitnie przoduje w tej chwili jeśli chodzi o ilość kandydatów, a to między innymi jest efektem tego, jak często studenci tego wydziału są pokazywani w telewizji, udzielają wywiadów, jakie odnoszą sukcesy. Według mnie to się wiąże właśnie z tymi projektami studenckimi dotyczącymi bardzo innowacyjnych rozwiązań – podkreśla przedstawiciel PW.
Polscy studenci odnoszą również sukcesy międzynarodowe. Ekspert podkreśla, że pod względem jakości kształcenia uczelnie techniczne w Polsce nie mają czego się wstydzić.
– Jeśli chodzi o studia w Polsce to w dalszym ciągu ilość praktyki w ogólnej liczbie zajęć jest bardzo duża w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Po prostu ich na to nie stać. My jeszcze to pielęgnujemy, chociaż nie wiem, jak długo będzie nas na to stać – tłumaczy. – Naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Gdybym powiedział, że nasi studenci są rozchwytywani jak świeże bułeczki przez zagranicznych pracodawców, to nie byłbym daleki od prawdy.
Czytaj także
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-14: 37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.