Mówi: | Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego |
W Wielkopolsce powstała najdłuższa w Polsce sieć szerokopasmowa. Do września w całym kraju 45 tys. km światłowodów
Aktualizacja 18:20
W Wielkopolsce zakończono budowę najdłuższej wojewódzkiej sieci szerokopasmowej. Powstała już niemal połowa z zaplanowanych 45 tys. kilometrów sieci. Reszta zostanie zbudowana do września, co na niespotykaną dotąd skalę rozszerzy dostęp do szybkiego internetu i usług e-administracji. Za parę lat światłowody mogą całkowicie zastąpić miedziane kable.
– W tej chwili mamy wybudowanych 20,5 tys. km sieci światłowodowych. To jest prawie połowa planu. Ale jeżeli w grudniu i styczniu powstało ponad 10 tys. sieci, czyli prawie połowa z tych wybudowanych, nie mam wątpliwości, że zgodnie z planem sieć 45 tys. km światłowodów oplecie Polskę do końca września – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej została zakończona z końcem grudnia. To trzecia ukończona wojewódzka sieć światłowodów (po pomorskiej i lubuskiej) i najdłuższa w kraju. WSS ma niemal 4,6 tys. kilometrów i składa się z 31 węzłów sieci szkieletowej w stolicach powiatów oraz 576 węzłów dystrybucyjnych w gminach. Dofinansowany przez UE projekt wart był 410 mln zł.
– Dwie sieci zostały już zbudowane w całości – to są sieci, które mają od 1,6 do 1,8 tys. km, więc są trzykrotnie mniejsze niż ta na Pomorzu i w województwie lubuskim. Prawie zakończona jest też sieć dolnośląska – około 1,6 tys. km – wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.
Jak zwraca uwagę Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego, region ten otrzymał dofinansowanie na budowę sieci dostępowej w 16 powiatach. To nagroda za skuteczną realizację wcześniejszego etapu inwestycji. Komisja Europejska wyasygnowała dodatkowe 70 mln euro dla Wielkopolski z rezerwy wykonania, z czego 40 mln zostanie przeznaczonych właśnie na budowę sieci dostępowej.
Dzięki zakończeniu budowy WSS już teraz 73 proc. mieszkańców Wielkopolski jest w zasięgu sieci nowej generacji. Linia obejmuje niemal 3,3 mln osób i ponad 250 instytucji publicznych. Dzięki tej inwestycji operatorzy telekomunikacyjni będą mogli świadczyć usługi tam, gdzie sami nie doprowadziliby światłowodu, gdyż byłoby to dla nich nieopłacalne.
Janusz Kosiński, prezes spółki telekomunikacyjnej Inea, która ma niemal 75 proc. udziałów w WSS, zwraca uwagę na to, że dzięki takim inwestycjom światłowody stają się powszechne.
– Te wszystkie sieci regionalne, w tym Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, powstały po to, żeby światłowód dotarł pod strzechy, czyli wszędzie tam, gdzie dziś nie ma nawet miedzi – tłumaczy Kosiński. – Światłowód zaczyna zastępować wszelkiego rodzaju media przewodowe. Można się kłócić, czy to będzie za lat 5, czy za 10, ale ostatecznie przewody nie będą do transmisji.
Członek zarządu województwa wielkopolskiego zwraca uwagę na to, że sieć dostępowa jest niezwykle ważna dla obywateli. To nie tylko szansa dla wielu z nich na lepszy dostęp do rynku pracy dzięki zatrudnieniu na odległość oraz wykonywaniu zadań przez sieć. Poprawi się także jakość usług publicznych, jak choćby służby zdrowia.
– Będziemy mogli przesyłać zdjęcia z tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, zdjęcia rentgenowskie i opisy choroby. Skróci nam to i ułatwi w dużej mierze konsultacje specjalistyczne, dostęp do wysokiej klasy specjalistów, rozpoznawanie chorób, zapobieganie im i prowadzenie akcji profilaktycznych. Nie będziemy musieli czekać długo w kolejce – przekonuje Wojtasiak. – Mówię o zdrowiu, ale to samo dotyczy edukacji, naszego bezpieczeństwa i wielu działań związanych z rozwojem gospodarczym, badaniami i nauką.
Andrzej Halicki podkreśla, że prace idą pełną parą także w pozostałych regionach kraju, które budują sieci szerokopasmowe wolniej niż Wielkopolska. To priorytet dla resortu administracji i cyfryzacji – dzięki presji resortu prace trwają nawet zimą, a w niektórych województwach, gdzie już istnieje kilkaset kilometrów sieci, jeszcze jesienią inwestycje nie były rozpoczęte.
Minister administracji i cyfryzacji zaznacza, że cyfryzacja Polski to największy tego typu projekt w Europie. W ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa UE przeznaczy dla naszego kraju 2,17 mld euro, z czego ok. miliarda euro ma zostać przeznaczone na budowę światłowodów do odbiorców końcowych.
– Ramy podpisaliśmy w grudniu zeszłego roku, a w tej chwili opracowujemy kryteria inwestycyjne. Ten drugi etap, a więc dostęp do domu,firmy, także katalog usług i kompetencje – te wszystkie elementy będą obszarem bardzo dużych inwestycji przez najbliższe lata – podkreśla Halicki.
Czytaj także
- 2025-01-10: Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.