Mówi: | prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Michał Możdżonek, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej |
ZUS rozwija współpracę z uczelniami wyższymi. Instytucja podpisała porozumienie z Politechniką Warszawską
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Politechnika Warszawska podpisały umowę o współpracy, która ma na celu wspieranie projektów budujących nowoczesne społeczeństwo informacyjne. W ramach porozumienia studenci politechniki będą mogli odbywać staże i praktyki w ZUS, który z kolei zyska wsparcie merytoryczne i wykwalifikowaną kadrę. – To obustronnie korzystna umowa – podkreślają obie instytucje.
– Jednym z elementów tej współpracy będzie udział Politechniki Warszawskiej w bieżącej pracy pionu IT oraz podnoszenie kompetencji i wiedzy pracowników tego pionu. Chcemy wykorzystać potencjał kadry naukowej i badawczej tej uczelni, aby kształtować przyszłość usług niezbędnych do realizacji przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Te przepisy szybko się zmieniają, a do dynamiki tych zmian trzeba dostosować rozwiązania technologiczne. Liczymy nie tylko na studentów i absolwentów, lecz także na pomoc kadry naukowej w zakresie bieżącego doradztwa – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Na mocy zawartego porozumienia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie ściśle współpracował z Biurem Karier, które działa w ramach uczelni. Studenci Politechniki Warszawskiej zyskają możliwość odbywania praktyk i staży. Jak podkreśla rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, taka możliwość powinna zainteresować szczególnie studentów na drugim i trzecim roku, na kierunkach takich jak informatyka, teleinformatyka, cyberbezpieczeństwo i zarządzanie.
– Te kierunki w połączeniu z wiedzą techniczną rozwijaną na Politechnice Warszawskiej dadzą efekt synergii i zapewnią korzyść obu stronom. Ścieżki zostały przetarte, ponieważ współpracujemy z wieloma instytucjami, nie tylko o profilu technologicznym. Dlatego współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych możemy rozpocząć choćby od jutra – zapewnia prof. dr hab. inż. Jan Szmidt.
Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zarządza największym systemem informatycznym w kraju, kluczowe jest pozyskanie kadry specjalistów z zakresu IT i nowych technologii. Dlatego Michał Możdżonek, wiceprezes ZUS, podkreśla, że Politechnika Warszawska jest idealnym partnerem, ponieważ dysponuje bardzo dobrą kadrą dydaktyczną, co przekłada się na jakość nauczania i kompetencje studentów.
– Współpraca z Politechniką Warszawską umożliwi nam rozpoczęcie prac prototypowych i badawczych. Uczelnia zapewni wiedzę naukową i umiejętnościami, które są dla nas kluczowe z punktu widzenia cyfryzacji. Studenci i magistranci Politechniki Warszawskiej są dla nas doskonałą kadrą i podstawą do budowania przyszłości – mówi Michał Możdżonek.
Program stażowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwarza studentom możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Po okresie praktyk będą mogli zatrudnić się nie tylko w centrali, lecz także w jednym z regionalnych oddziałów ZUS.
– Wybór miejsca pracy jest bardzo istotny. Jesteśmy instytucją, która stwarza studentom Politechniki Warszawskiej możliwość podjęcia pracy nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, lecz także tam, skąd pochodzą – podkreśla Michał Możdżonek.
Kluczowym założeniem współpracy pomiędzy ZUS a Politechniką Warszawską jest promowanie nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego. Obie instytucje będą wspierać prowadzone w tym celu inicjatywy, realizować własne projekty i wspólne prace naukowe, które będą finansowane ze środków krajowych i unijnych. Zawarta umowa umożliwi również wymianę informacji o prowadzonych działaniach badawczo-rozwojowych i najważniejszych osiągnięciach obu instytucji.
Dla ZUS nie jest to pierwsza współpraca z uczelnią wyższą. Instytucja podpisała już porozumienia m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, KUL, UP Kraków, UKSW, UE w Katowicach, UW w Poznaniu, Uniwersytetem Szczecińskim, UMK w Toruniu, UJK w Kielcach, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Czytaj także
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-03-27: Zakończenie wojny w Ukrainie poprawiłoby klimat inwestycyjny w Polsce. Inwestorzy cenią stabilność i bezpieczeństwo
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Sieć MOYA planuje otwierać kilkadziesiąt nowych stacji paliw rocznie. Właśnie otworzyła 500. punkt
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-02-18: Europejski przemysł czeka na Clean Industrial Deal. Dekarbonizacja jest potrzebna, ale innymi metodami
- 2025-03-06: Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców. Strategia migracyjna ograniczy jednak napływ imigrantów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjami ze względu na niestabilność prawa. Zdaniem przedsiębiorców deregulacja to krok w dobrym kierunku, który pozwoli na przesunięcie zamrożonych w bankach pieniędzy na inwestycje i zwiększy konkurencyjność polskich firm.
Ochrona środowiska
Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać

Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.