Mówi: | Paweł Zygarłowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia |
Uczelnia założona przez R. Krauzego zmienia właściciela. Przejęcia ratunkiem dla szkół wyższych w czasie niżu demograficznego
Z problemami wywołanymi przez spadającą z roku na rok liczbę studentów borykają się uczelnie w całej Polsce. Dla chcących uniknąć likwidacji często jedynym wyjściem jest znalezienie silniejszego partnera. W ostatnich trzech miesiącach połączyło się już 10 uczelni niepublicznych, a kilka kolejnych procesów jest realizowanych. W tym tygodniu porozumienie w sprawie przejęcia podpisały kolejne uczelnie.
Gdańska Wyższa Szkoła Bankowa włączy w swoje struktury Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji w Gdyni, którą zakładał Ryszard Krauze. Procesy zakończy oficjalna decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tendencje konsolidacyjne w szkolnictwie wyższym widoczne są od końca ubiegłego roku akademickiego, ale teraz znacznie się nasiliły. To efekt problemów finansowych wielu uczelni niepublicznych spowodowanych przede wszystkim przez niż demograficzny. O planach konsolidacji mówią kolejne uczelnie.
W tym roku akademickim Grupa Wyższych Szkół Bankowych, której założycielem jest Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia, dokonała już trzech przejęć.
– W ostatnich miesiącach do Grupy WSB zgłasza się coraz więcej uczelni, które są zainteresowane połączeniem sił i procesami konsolidacyjnymi. Wynika to z faktu, że WSB to obecnie największa grupa uczelni niepublicznych, kształcąca 50 tysięcy studentów i słuchaczy, z wysoką renomą na rynku edukacyjnym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Zygarłowski, prezes Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia.
Jak podkreśla Paweł Zygarłowski, konsolidacja jest procesem korzystnym dla obu stron. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku dzięki włączeniu SWPD może rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną o nowe kierunki, między innymi jednolite studia magisterskie na kierunku prawo. Korzyścią dla gdyńskiej Szkoły Wyższej Prawa i Dyplomacji jest likwidacja zadłużenia uczelni, kontynuowania nauki przez studentów oraz zapewnienie im stabilizacji i bezpieczeństwa.
Eksperci podkreślają, że fakt, że jakaś uczelnia nie radzi sobie na trudnym rynku niżu demograficznego nie świadczy o niskim poziomie nauki, który oferowała. Zakładana przez Ryszarda Krauzego gdyńska SWPD miała dobry pomysł na swoje funkcjonowanie, a nawet wyprzedzała trendy na rynku od początku swojego istnienia, zakładając ścisłą współpracę z firmami. Jednak realia pokazują, że nie uda się z dobrym skutkiem prowadzić i rozwijać uczelni, która ma mniej niż 500 studentów.
– Procesy konsolidacyjne powodują, że następuje swoiste uporządkowanie rynku. Pozostają podmioty najsilniejsze, najlepiej zarządzane, które oferują usługi oczekiwane przez kandydatów na studentów, jak i przez rynek pracy, który jest naturalnym odbiorcą naszych absolwentów – tłumaczy Paweł Zygarłowski.
Jak podkreśla, wprowadzone w ubiegłym roku przepisy o szkolnictwie wyższym zmusiły uczelnie do likwidowania zamiejscowych ośrodków dydaktycznych, co może spowodować mniejszą dostępność kształcenia wyższego w niektórych regionach. Jednak dobrą stroną tych procesów jest eliminowanie najsłabszych uczelni, co oznacza, że ogólny poziom kształcenia będzie wyższy.
Uczelnie niepubliczne walcząc o przetrwanie na rynku zwiększają swoją ofertę i próbują się dostosować do wymagań rynku pracy. Próbują też bardziej efektywnie zarządzać majątkiem. Mimo to – zgodnie z danymi resortu nauki i szkolnictwa wyższego – ponad 20 uczelni niepublicznych jest obecnie w procesie likwidacji.
Konsolidacje i likwidacje dotyczą szkół zarówno w dużych ośrodkach akademickich, jak i w małych miastach. Niekoniecznie też muszą dotyczyć uczelni niepublicznych. Coraz częściej myślą o tym również szkoły państwowe.
– W przypadku uczelni publicznych procesy konsolidacyjne przybierają bardzo różną formę. W kilku ośrodkach akademickich mówi się o stworzeniu jednego dużego superuniwersytetu. Takie rozmowy prowadzone były we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Lublinie – dodaje Paweł Zygarłowski.
I zaznacza, że możemy także obserwować „wrogie przejęcie”, które ma miejsce w województwie lubuskim z dwoma państwowymi uczelniami w rolach głównych: Uniwersytetem Zielonogórskim i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Sulechowie.

Uczelnie techniczne bardzo popularne – mimo niżu demograficznego

Ma być łatwiej likwidować „złe” uczelnie. Nad zmianami pracuje resort nauki

Konsolidacja prywatnych szkół wyższych szansą na przetrwanie na rynku
Czytaj także
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2025-01-08: Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
- 2024-10-16: Qczaj: Byłem beznadziejnym uczniem, powtarzałem klasę w szkole średniej. Ale poradziłem sobie w życiu lepiej niż niejedna osoba z czerwonym paskiem
- 2024-11-15: Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-09-17: Monika Mrozowska: Zrezygnowałam z wielu projektów zawodowych, żeby się przygotować do nowego roku szkolnego. Dzieciakom zależy na tym, żebym miała dla nich czas
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.