Mówi: | Paweł Zygarłowski |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia |
Uczelnia założona przez R. Krauzego zmienia właściciela. Przejęcia ratunkiem dla szkół wyższych w czasie niżu demograficznego
Z problemami wywołanymi przez spadającą z roku na rok liczbę studentów borykają się uczelnie w całej Polsce. Dla chcących uniknąć likwidacji często jedynym wyjściem jest znalezienie silniejszego partnera. W ostatnich trzech miesiącach połączyło się już 10 uczelni niepublicznych, a kilka kolejnych procesów jest realizowanych. W tym tygodniu porozumienie w sprawie przejęcia podpisały kolejne uczelnie.
Gdańska Wyższa Szkoła Bankowa włączy w swoje struktury Szkołę Wyższą Prawa i Dyplomacji w Gdyni, którą zakładał Ryszard Krauze. Procesy zakończy oficjalna decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Tendencje konsolidacyjne w szkolnictwie wyższym widoczne są od końca ubiegłego roku akademickiego, ale teraz znacznie się nasiliły. To efekt problemów finansowych wielu uczelni niepublicznych spowodowanych przede wszystkim przez niż demograficzny. O planach konsolidacji mówią kolejne uczelnie.
W tym roku akademickim Grupa Wyższych Szkół Bankowych, której założycielem jest Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia, dokonała już trzech przejęć.
– W ostatnich miesiącach do Grupy WSB zgłasza się coraz więcej uczelni, które są zainteresowane połączeniem sił i procesami konsolidacyjnymi. Wynika to z faktu, że WSB to obecnie największa grupa uczelni niepublicznych, kształcąca 50 tysięcy studentów i słuchaczy, z wysoką renomą na rynku edukacyjnym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Paweł Zygarłowski, prezes Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia.
Jak podkreśla Paweł Zygarłowski, konsolidacja jest procesem korzystnym dla obu stron. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku dzięki włączeniu SWPD może rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną o nowe kierunki, między innymi jednolite studia magisterskie na kierunku prawo. Korzyścią dla gdyńskiej Szkoły Wyższej Prawa i Dyplomacji jest likwidacja zadłużenia uczelni, kontynuowania nauki przez studentów oraz zapewnienie im stabilizacji i bezpieczeństwa.
Eksperci podkreślają, że fakt, że jakaś uczelnia nie radzi sobie na trudnym rynku niżu demograficznego nie świadczy o niskim poziomie nauki, który oferowała. Zakładana przez Ryszarda Krauzego gdyńska SWPD miała dobry pomysł na swoje funkcjonowanie, a nawet wyprzedzała trendy na rynku od początku swojego istnienia, zakładając ścisłą współpracę z firmami. Jednak realia pokazują, że nie uda się z dobrym skutkiem prowadzić i rozwijać uczelni, która ma mniej niż 500 studentów.
– Procesy konsolidacyjne powodują, że następuje swoiste uporządkowanie rynku. Pozostają podmioty najsilniejsze, najlepiej zarządzane, które oferują usługi oczekiwane przez kandydatów na studentów, jak i przez rynek pracy, który jest naturalnym odbiorcą naszych absolwentów – tłumaczy Paweł Zygarłowski.
Jak podkreśla, wprowadzone w ubiegłym roku przepisy o szkolnictwie wyższym zmusiły uczelnie do likwidowania zamiejscowych ośrodków dydaktycznych, co może spowodować mniejszą dostępność kształcenia wyższego w niektórych regionach. Jednak dobrą stroną tych procesów jest eliminowanie najsłabszych uczelni, co oznacza, że ogólny poziom kształcenia będzie wyższy.
Uczelnie niepubliczne walcząc o przetrwanie na rynku zwiększają swoją ofertę i próbują się dostosować do wymagań rynku pracy. Próbują też bardziej efektywnie zarządzać majątkiem. Mimo to – zgodnie z danymi resortu nauki i szkolnictwa wyższego – ponad 20 uczelni niepublicznych jest obecnie w procesie likwidacji.
Konsolidacje i likwidacje dotyczą szkół zarówno w dużych ośrodkach akademickich, jak i w małych miastach. Niekoniecznie też muszą dotyczyć uczelni niepublicznych. Coraz częściej myślą o tym również szkoły państwowe.
– W przypadku uczelni publicznych procesy konsolidacyjne przybierają bardzo różną formę. W kilku ośrodkach akademickich mówi się o stworzeniu jednego dużego superuniwersytetu. Takie rozmowy prowadzone były we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Lublinie – dodaje Paweł Zygarłowski.
I zaznacza, że możemy także obserwować „wrogie przejęcie”, które ma miejsce w województwie lubuskim z dwoma państwowymi uczelniami w rolach głównych: Uniwersytetem Zielonogórskim i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Sulechowie.

Uczelnie techniczne bardzo popularne – mimo niżu demograficznego

Ma być łatwiej likwidować „złe” uczelnie. Nad zmianami pracuje resort nauki

Konsolidacja prywatnych szkół wyższych szansą na przetrwanie na rynku
Czytaj także
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-01-17: Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
- 2025-01-08: Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
- 2024-10-16: Qczaj: Byłem beznadziejnym uczniem, powtarzałem klasę w szkole średniej. Ale poradziłem sobie w życiu lepiej niż niejedna osoba z czerwonym paskiem
- 2024-11-15: Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-09-17: Monika Mrozowska: Zrezygnowałam z wielu projektów zawodowych, żeby się przygotować do nowego roku szkolnego. Dzieciakom zależy na tym, żebym miała dla nich czas
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.