Mówi: | Ilona Antoniszyn-Klik |
Funkcja: | Wiceminister Gospodarki |
W maju W. Pawlak poleci pierwszym rejsem LOT-u do Chin
Waldemar Pawlak udaje się z wizytą do Pekinu. Poleci pierwszym rejsem oferowanym przez polskiego przewoźnika bezpośrednio do Chin. - To będzie misja gospodarcza - mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.
- Planujemy pierwszą. dużą wizytę premiera Pawlaka Polskimi Liniami Lotniczymi w maju. Jesteśmy pewni, że będzie miał ze sobą przedstawicieli biznesu, którzy przy okazji tej wizyty będą mogli nawiązać bardzo dobre kontakty gospodarcze - zapewnia Ilona Antoniszyn-Klik.
Waldemar Pawlak chce kontynuować to, co zainicjował podczas grudniowej wizyty prezydent Bronisław Komorowski. Spotkania z przedstawicielami władz i z chińskimi przedsiębiorcami przynoszą wymierne rezultaty.
O szczegółach wizyty resort gospodarki na razie nie chce mówić.
- Przede wszystkim planujemy komisję mieszaną na wysokim szczeblu, gospodarczą chińsko-polską. Resztę programu chcielibyśmy ujawnić krótko przed wyjazdem. Proszę mi wierzyć, że będzie to program bardzo interesujący - mówi wiceminister gospodarki.
To nie jedyne spotkanie na najwyższym szczeblu władz planowane na najbliższe miesiące. W kwietniu do Polski przylatuje chiński premier, Wen Jiabao. Zdaniem Waldemara Pawlaka intensywne kontakty oznaczają, że relacje z Chinami zyskują konkretny wymiar, zarówno gospodarczy, jak i polityczny.
Rozwijaniu współpracy polsko-chińskiej ma sprzyjać program Go China, zainicjowany przez 4 ministerstwa: gospodarki, sportu i turystyki, rolnictwa i spraw zagranicznych oraz 4 agencje państwowe: PAIIIZ, PARP, ARR i POT. Celem programu jest pobudzenie eksportu polskich towarów do Chin, przyciagnięcie chińskich inwestorów do Polski i zachęcenie polskich przedsiębiorców do inwestowania w Państwie Środka.
Pierwszy rejs LOT-u do Pekinu z Pawlakiem na pokładzie
Czytaj także
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-10-23: Tylko połowa poszkodowanych pasażerów walczy o odszkodowanie za opóźniony lot. To nieodebrane kilka miliardów euro
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-06-11: Pola elektromagnetyczne nie stwarzają ryzyka dla ludzi. Poziomy promieniowania są znacznie poniżej limitów
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-04-25: Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych
- 2023-09-18: Chiny otwarcie dążą do pozycji światowego hegemona. Wykorzystują organizacje międzynarodowe do realizacji tego celu
- 2023-10-02: Marek Kamiński: Być może kiedyś będę chciał samotnie przejść w poprzek Antarktydę, nikt tego jeszcze nie zrobił o własnych siłach. Nie wykluczam także komercyjnego lotu w kosmos
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.