Mówi: | Beata Daszyńska-Muzyczka |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Bank Gospodarstwa Krajowego |
BGK kontynuuje wsparcie dla Ukrainy. Straty w tamtejszej gospodarce przekraczają już 600 mld euro
– Wstępne kalkulacje pokazują, że Ukraina cofnęła się w swojej gospodarce o prawie 50 lat – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, który zapowiada wsparcie w odbudowie tego kraju po wojnie. Wciąż jednak Ukrainie najbardziej potrzebna jest przede wszystkim pomoc w tym, aby tę wojnę wygrać. BGK w porozumieniu z Komisją Europejską przesunął już w marcu niewykorzystane środki na szczepionki przeciw COVID-19 na pomoc humanitarną dla naszego wschodniego sąsiada.
– Potrzebna jest pomoc, bo po czterech miesiącach wojny szacowane straty w samej infrastrukturze, czyli w budynkach, mostach, drogach, kolejach, szkołach, przedszkolach etc., tym, co można policzyć jako substancję trwałą, przekraczają już 600 mld euro. Odpowiedzialnością całego świata jest dziś to, jak te straty zaadresować, jak przygotować dobry plan naprawy Ukrainy – mówi agencji Newseria Biznes Beata Daszyńska-Muzyczka.
Wojna w Ukrainie trwa już ponad cztery miesiące. Eksperci oceniają, że jej koniec raczej nie nastąpi prędko. Mimo to ONZ i Komisja Europejska już pracują nad planem naprawczym dla Ukrainy, który ma odbudować tamtejszą gospodarkę z wojennych zgliszczy. Z projektu, do którego dotarł w połowie maja niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, wynika, że w ocenie KE ten proces może potrwać ponad dekadę. Środki na ten cel – pochodzące zarówno od UE, jak i innych partnerów międzynarodowych – miałyby zaś zostać ściśle powiązane z reformami w tym kraju, tak aby stopniowo przybliżać Ukrainę do członkostwa we Wspólnocie. Na unijnym szczycie 23 czerwca Rada Europejska przyznała jej oficjalny status kandydata do członkostwa.
– Wiele gremiów dyskutuje dzisiaj o tym, jak pomóc odbudować Ukrainę. Jednak pytanie brzmi: kogo będziemy odbudowywać, jeśli nie pomożemy Ukrainie wygrać, aby mogła stać się wolnym i niepodległym państwem – zauważa prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak podkreśla, w tej chwili, kiedy jeszcze trwają działania wojenne, pomoc dla Ukrainy powinna się skupiać przede wszystkim na przekazywaniu funduszy na pomoc humanitarną i militarną, czyli na zakup broni.
– Bez dostarczania broni nie będzie możliwości, żeby Ukraina wygrała. A jeżeli będzie miała siły, żeby wygrać i odzyskać niepodległość w granicach sprzed ataku na Krym w 2014 roku, wtedy możemy zacząć myśleć o tym, jak odbudowywać Ukrainę, jak pomóc jej odzyskać swoje państwo – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.
Bank Gospodarstwa Krajowego od samego początku wojny angażuje się w pomoc wschodniemu sąsiadowi. Z własnych środków przekazał 30 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Ponadto we współpracy z operatorem systemu BLIK i Narodowym Bankiem Ukrainy (NBU) uruchomił specjalne konto, na które każdy może wpłacić pieniądze. Środki trafiają bezpośrednio do NBU, który przeznacza je na potrzebne wydatki humanitarne i militarne.
– Narodowy Bank Ukrainy może dzięki temu zbierać pieniądze na pomoc humanitarną, ale i wsparcie w zakresie dozbrojenia swojego wojska. Tam tak naprawdę spływają pieniądze od zwykłych ludzi, którzy widzą, co się dzieje, widzą ogrom zniszczenia, okropności i wpłacają nawet drobne pieniądze – mówi prezes BGK.
Oprócz inicjatyw, które bank realizuje we własnym zakresie, niedawno nawiązał na tym polu współpracę z Komisją Europejską.
– Ukraina była dla nas ważnym partnerem biznesowym, kiedy jeszcze pomagaliśmy polskim przedsiębiorcom rozwijać się na tamtejszym rynku. To naturalne, że szukamy pomocy w odbudowie tych możliwości biznesowych – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka. – W tej chwili przygotowujemy propozycje i programy, które będą prezentowane Komisji Europejskiej na tzw. spotkaniach inwestycyjnych. I myślę, że one mogą być również dla innych inspiracją do tego, jak pomagać.
Jako operator środków z Komisji Europejskiej dla państw Partnerstwa Wschodniego BGK podjął inicjatywę, aby część niewykorzystanych środków z tego instrumentu przekazać na pomoc humanitarną w Ukrainie. W tym celu w marcu br. zwrócił się do Komisji Europejskiej, która wyraziła zgodę na przeniesienie funduszy. W efekcie, bezpośrednio po wybuchu wojny, we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej, BGK zajął się organizowaniem pomocy humanitarnej dla walczącej Ukrainy.
– Wykorzystaliśmy część pomocy, która była przeznaczona na szczepionki. Po uzgodnieniu z Komisją Europejską udało się przesunąć 10 mln euro. Dziś z tych pieniędzy możemy dostarczać żywność, leki i karetki, których już 25 trafiło do Ukrainy – mówi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
1 lipca we Lwowie Fundacja Solidarności Międzynarodowej w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Banku Gospodarstwa Krajowego przekazała 25 karetek ukraińskim partnerom. Docelowo trafią one na wschód kraju, objęty działaniami wojennymi.
Czytaj także
- 2025-05-15: Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-08: J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-05-09: Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty
- 2025-05-15: Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
- 2025-05-12: Parlament Europejski zdecydował ws. zasad handlu stalą z Ukrainą. Przedłużono liberalizację o kolejne trzy lata
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-05-08: Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.