Mówi: | dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska |
Firma: | Katedra Audiologii i Foniatrii, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu |
W Warszawie powstało pierwsze w Polsce centrum głosu dla profesjonalistów
Schorzenia aparatu mowy i problemy z emisją głosu to częste dolegliwości m.in. mówców, śpiewaków i nauczycieli. Do skutecznego leczenia niezbędna jest szybka diagnoza. W Warszawie otwarto właśnie Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS, gdzie można się poddać diagnostyce, terapii i rehabilitacji aparatu mowy. Jest to pierwsza w Polsce placówka oferująca kompleksową opiekę nad pacjentem w zakresie ochrony i leczenia głosu.
Na problemy z głosem narażeni są przede wszystkim nauczyciele, wykładowcy, śpiewacy, artyści i dziennikarze. Eksperci podkreślają, że wiele osób wymaga terapii, która pomoże im w odpowiedni sposób zadbać o głos.
Nowe Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS to ośrodek, który oferuje kompleksową opiekę lekarską osobom, dla których głos jest narzędziem pracy.
– Opracowaliśmy program diagnostyczno-terapeutyczno-rehabilitacyjny przeznaczony dla osób, które pracują głosem. Stworzyliśmy zespół, który jest w stanie przeprowadzić bardzo sprawną i rzetelną diagnostykę. Mamy zaplecze terapeutyczno-rehabilitacyjne, które skupia logopedów, psychologów, terapeutów głosu, i mamy zaplecze fizykoterapeutyczne, gdzie istnieje możliwość przeprowadzenia terapii manualnych w zakresie obręczy barkowej i szyi oraz zabiegów wspomagających w obrębie narządu głosu – mówi agencji Newseria dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska, laryngolog, audiolog i foniatra.
Narząd głosotwórczy to wyjątkowo czuły instrument w ludzkim organizmie. Istnieje wiele czynników powodujących zaburzenia emisji głosu i zmieniających jego brzmienie. Nieprawidłowe nawyki, takie jak garbienie się, powodują upośledzenie pracy mięśni krtani, a tym samym zaburzają czynność mówienia. Dużym problemem jest przekrzykiwanie, częste w pracy nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, będące główną przyczyną przewlekłych chrypek.
Zdarzają się jednak także zmiany organiczne w krtani, np. guzki głosowe, polipy fałdów głosowych, zmiany obrzękowe, zmiany przerostowe. Są one często skutkiem nieprawidłowego sposoby wytwarzania głosu lub nadużywania go. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do utrwalenia zmian, wówczas konieczne jest wykonanie zabiegów fonochirurgicznych.
– To jest zestaw bardzo precyzyjnych zabiegów w obrębie fałdów głosowych, w wyniku których przywracamy właściwą, prawidłową funkcję głosową, oszczędzając mechanizm wibracyjny fałdów głosowych, który gwarantuje wytworzenie głosu. Ponieważ jesteśmy częścią Centrum Słuchu i Mowy, które ma placówki w całej Polsce, mamy również do dyspozycji zaplecze szpitalne, co umożliwiło nam rozszerzenie działalności również na leczenie chirurgiczne pacjentów, którzy takiej pomocy będą potrzebowali – mówi dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska.
Możliwość przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych jest bardzo ważna, zapewnia bowiem kompleksową opiekę nad pacjentem. W zakresie diagnostyki, która zazwyczaj zabiera więcej czasu, Centrum Głosu dla Profesjonalistów jest w stanie przyjąć ok. 25 osób dziennie. W dwóch pozostałych gabinetach równolegle przyjmowani będą natomiast pacjenci poddawani procesom terapeutycznym i rehabilitacyjnym. Tych placówka może przyjąć nawet 70 dziennie. Twórcy Centrum uważają, że jest duże zapotrzebowanie społeczne na tego typu usługi medyczne.
– Nasza oferta kierowana jest przede wszystkim do środowisk twórczych, dlatego planujemy, że nasz ośrodek będzie również otwarty w soboty i niedziele, ponieważ wiele wydarzeń artystycznych ma miejsce właśnie w weekendy. W ten sposób nasi pacjenci w trudnych chwilach, przed ważnym zadaniem lub tuż po nim, będą mieli zapewnioną opiekę – mówi dr hab. n. med. Agata Szkiełkowska.
Otwarcie Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS zbiega się z obchodzonym 16 kwietnia Światowym Dniem Głosu.
Czytaj także
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-10: Niewystarczające finansowanie polskiej nauki. Badacze rezygnują albo wyjeżdżają za granicę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.