Komunikaty PR

Ogrodzenie znaczy bezpieczeństwo

2022-06-18  |  02:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Priorytetową kwestią przy organizacji przestrzeni wokół szkoły jest bezpieczeństwo. Przepisy regulują m.in. jak powinno wyglądać ogrodzenie. O roli parkanu w przestrzeni, w której przebywają dzieci, na przykładzie realizacji wokół placówki edukacyjnej w Bielanach Wrocławskich opowiada ekspert firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

 

Trochę o przepisach

Zapisy dotyczące wyglądu i funkcji ogrodzenia przyszkolnego znaleźć można w trzech rozporządzeniach. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (§ 7 ust. 1) - cały teren szkoły musi zostać ogrodzony.

 

O tym, jak powinno wyglądać ogrodzenie, można dowiedzieć się z tzw. Warunków technicznych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Czytamy tam, że nie może ono stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (§ 41 ust. 1). Co to dokładnie znaczy wyszczególnia ustęp 2: „Umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione”. Bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki (§ 42 ust. 1). Furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich (§ 42 ust. 2). Szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m (§ 43).

 

Szerokości te są inne, kiedy mamy do czynienia z drogą pożarową – określa to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych. Wtedy wysokość przejazdu nie może być mniejsza niż 4,2 m, a szerokość nie mniejsza niż 3,6 m, w tym szerokość jezdni musi mieć co najmniej 3 m (§ 13 ust. 1).

 

Nowa szkoła, nowe ogrodzenie

Wzorcową realizację ogrodzenia przyszkolnego można podziwiać wokół szkoły podstawowej im. UNICEF-u w Bielanach Wrocławskich. W 2019 roku podwrocławska placówka rozpoczęła rozbudowę, której celem było ponad dwukrotne zwiększenie powierzchni przeznaczonej dla uczniów i personelu. Nowy, 4-kondygnacyjny moduł został podzielony na część edukacyjną i sportową (sala gimnastyczna i sala fitness).  Właśnie tę świeżo powstałą część (obejmującą także nowy plac zabaw) ogrodzono wykorzystując elementy Systemu Uniwersalnego z oferty firmy Plast-Met. Generalny wykonawca placówki w Bielanach Wrocławskich to stały partner lubińskiego przedstawicielstwa firmy Plast-Met Lubin Systemy Ogrodzeniowe.

 

System Uniwersalny obejmuje gamę produktów, wśród których znaleźć można bramy przesuwne, dwuskrzydłowe, furtki, przęsła, słupki i akcesoria dodatkowe. W przęsłach zastosowano pionowe wypełnienie profilowe. Warto wspomnieć, że w tym przypadku wykorzystano bramę przesuwną Specjal o solidnej konstrukcji i lekkim, estetycznym designie. Realizacja wymagała dużego doświadczenia, bowiem konieczne okazało się zastosowanie dwóch wysokości przęseł i mocowanie przegrody zarówno w gruncie, jak i na murkach. Nowe ogrodzenie doskonale pasuje do minimalistycznej architektury dobudowanej części, składającej się z prostopadłościennych brył z licznymi przeszkleniami oraz tynkiem w kolorach białym i szarym.

- Za wyborem systemu uniwersalnego do tej realizacji przemawiał doskonały stosunek jakości do ceny – mówi Elwira Przybylska z firmy Plast-Met Lubin Systemy Ogrodzeniowe. – To jednak nie wszystko. Liczyły się również właściwości funkcjonale. Pionowe profile są przy szkole po prostu bezpieczniejsze – dzieci nie mogą się na nie wspiąć ani między nimi przecisnąć. Mogę to powiedzieć z pełnym przekonaniem, ponieważ mamy duże doświadczenie, jeżeli chodzi o budowę ogrodzeń wokół publicznych placówek. Podobną przegrodę jak w Bielanach montowaliśmy też przy szkole w Piechowicach pod Jelenią Górą, grodziliśmy również tereny wokół hal i komisariatów policji. Za każdym razem System Uniwersalny sprawdzał się doskonale.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Druga edycja eduSensus Education Awards 2024 Biuro prasowe
2024-07-10 | 09:40

Druga edycja eduSensus Education Awards 2024

Od 9 maja można nadsyłać zgłoszenia, doceniając najbardziej kreatywnych i innowacyjnych nauczycieli, dyrektorów, pedagogów oraz szkoły, które w wyjątkowy
Edukacja „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM
2024-07-08 | 14:00

„W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!” Edukacyjny projekt marki Motorola i NAM

Warszawa, 8 lipca 2024 r.: Wystartował edukacyjny projekt realizowany przez New Age Media dla marki Motorola w kinach sieci Cinema City. W ramach projektu, na 377 ekranach w 41 obiektach kinowych
Edukacja Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt
2024-07-05 | 08:37

Odbudowa szkół w Ukrainie – rusza pilotażowy projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach kraju. Specjalnie powołany w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.